דיסקוגרפיה: אחינועם ניני

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

אחינועם ניני ("נועה" בחו"ל) היא הזמרת הישראלית המצליחה ביותר בעולם מאמצע שנות ה-90. לניני רפרטואר מגוון והיא שולטת בסגנונות מוסיקליים רבים. בין להיטיה הרבים השירים "הוא" ("בואי כלה"), "עקרה" ("אורי") ו"החיים יפים".

ביוגרפיה

ניני גדלה בניו יורק שם למדה משחק. בגיל 17 היא שבה לארץ, למדה בפנימיית "בוייאר" בירושלים ושירתה בלהקת פיקוד צפון. לאחר השחרור מצה"ל היא למדה בבית הספר למוסיקה "רימון", שם הכירה את גיל דור, ממורי ביה"ס וממייסדיו. הם החלו להופיע יחד והופעתם המשותפת הראשונה התקיימה במסגרת פסטיבל "ג'אז סרטים ווידאוטייפ", שנערך בסינמטק תל אביב. המופע זכה לתגובות נלהבות והשניים המשיכו להופיע יחד. המפיק הראשון שלהם היה יגאל בשן והשיר הראשון שהקליטו היה "פאראנויה", שבוצע לראשונה בתוכנית הטלוויזיה "סיבה למסיבה". אשר ביטנסקי מנהל את הקריירה שלהם בארץ ובחו"ל (נכון לשנת 2001).

אלבומם הראשון הוקלט בהופעה חיה שנערכה במועדון "צוותא" בתל אביב ב 28.2.1991 האלבום כלל שירים מקוריים שלהם בעברית ובאנגלית כמו "בעיניה", "פוקח עיניך" ו"עקרה" (אורי), שהלחינה ניני למילים של רחל המשוררת, שירים עבריים ישנים כמו "פזמון ליקינטון" ו"הילדה עם הצמות", שהיה השיר שאביה של ניני נהג לשיר לה בילדותה, ושירים לועזיים שזכו לאינטרפטציות חדשות כמו "I WILL" ו" DRIVE MY CAR" של הביטלס, "MATERIAL GIRL" של מדונה ועוד...

האלבום זכה להצלחה ושימש כרטיס ביקור מכובד ביותר לניני ולדור, שהופיעו אז בקביעות במופעים ובפסטיבלים רבים בארץ ובחו"ל, כגון: "פסטיבל תל אביב למוסיקה ווקאלית, פסטיבל הג'אז הבינלאומי בים האדום, פסטיבל לה מאן בצרפת, ב"לינקולן סנטר" וב"קרנגי הול" בניו יורק, בבית הלבן בוושינגטון ועוד...

ב - 1993 היא העלתה בפסטיבל ישראל מופע בשם "רחל ולאה", שהורכב משיריהן של המשוררות לאה גולדברג ורחל. רוב השירים במופע היו שירים חדשים שהולחנו על ידי ניני ודור וביניהם בלטו במיוחד "הוא" ("בואי כלה"), שהפך ללהיטה הגדול ביותר של ניני בארץ ובחו"ל, "מבט עיניך" ו"מזמור לילה" (קרן אור"). בעקבות ההצלחה הועלה המופע הזה גם לאחר הפסטיבל ושיריו הוקלטו באלבום מצליח שנשא את שמו. שלושה שירים ישנים שחודשו על ידי ניני ודור במופע הוקלטו מאוחר יותר לתקליטור שדרים, שכלל את "לא פעם בקיץ", "החליל" ו"מה יהיה בסופנו".

אלבומם הבינלאומי הראשון יצא ב-1994 בחברת "גפן", שבה היו חתומים, בין היתר, גם להקת נירוונה וג'וני מיטשל, והוא הופק על ידי המוסיקאי הנודע פט מתיני.

האלבום נקרא נועה, שמה של ניני בכל אלבומיה והופעותיה בחו"ל. מלבד שלושת השירים בעברית מאלבומם הראשון, כלל האלבום הזה שירים חדשים באנגלית וביצוע ל"אווה מריה" של באך עם מילים חדשות שכתבה. בעקבות הביצוע הזה היא הוזמנה להופיע בפני האפיפיור בכיכר סן פטרוס בותיקן, וכך הפכה לזמרת הישראלית הראשונה שזוכה להופיע במעמד כזה.

באותה שנה היא התארחה באלבומו של הגיטריסט הנודע אל דמיולה ORANGE & BLUE והקליטה איתו את הקטע "TAALINA CHANT", שחובר על ידי שניהם.

לצד הצלחותיה הרבות בחו"ל (הקריירה שלה משתרעת על פני 120 ארצות) היא הקפידה תמיד להופיע ולהקליט גם בארץ, בעברית.

ניני מעולם לא הסתירה את דעותיה הפוליטיות והופיעה בכל הזדמנות למען השלום. ב-4 בנובמבר 1995 היא הייתה בין האומנים הבודדים שהסכימו להופיע בעצרת השלום בה נרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. ניני ביצעה בעצרת את שירו של שלום חנוך "ניגע אל החלום", שהוקלט על ידה מאוחר יותר לאלבום הכפול "שלום חבר", שיצא לזכרו של רבין.

ב - 1996 יצא אלבומה הבינלאומי השני CALLING בהפקת רופרט היין. השירים הבולטים בו היו "Tel Aviv - Manhattan" ו"Savior". באלבום זה ניגנו איתה ועם דור גם הנגנים הישראלים יוסי פיין ונגן כלי ההקשה זוהר פרסקו, שמלווה אותם מאז בכל אלבומיהם והופעותיהם בארץ ובחו"ל.

ב - 1997 היא הקליטה אלבום נוסף בעברית שנשא את שמה ובו הופיעו שירים שנכתבו על ידה ועל ידי דור, ביניהם: "אם אין את", "מילימטר", "ננוע", "בוקר" ו"אבל אהבה" בדואט עם מאיר בנאי. בביצוע השיר "שבלול" שבאלבום השתתף גם מיקי שביב, שהצטרף למלוויה של ניני על הבמה. באלבום זה נכללים גם "ניגע אל החלום" ו"טרמינל לומינלט" של מאיר אריאל בעיבודו של יוסי פיין. השיר הוקלט במקור לאלבום שבו היו אמורים אומנים שונים לבצע משיריו של מאיר אריאל והוא נכלל גם בסרטו של דני וקסמן "טרמינל".

ב - 5.4.1997 נערך קונצרט משותף שלה עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של אילן מוכיח, שגם עיבד את השירים לתזמורת על פי העיבודים המקוריים של גיל דור. בקונצרט, שהונצח גם בדיסק שיצא כעבור שנה, ביצעה ניני ממיטב שיריה יחד עם שירים מיוחדים כמו "GLITTER AND BE GAY" מתוך המחזמר "קנדיד" של ליאונרד ברנשטיין, השיר התימני המסורתי "יומא", שבו ליוותה ניני את עצמה בתיפוף על בית החזה שלה ו"שיר משמר" ("שמרי נפשך"), שאותו ביצעה לראשונה בקונצרט המחווה שקיימה התזמורת הפילהרמונית למלחין סשה ארגוב ב-3.4.1994. בקונצרט זה השתתפה ניני גם בביצוע מחרוזת שירים מתוך המחזמר "שלמה המלך ושלמי הסנדלר" במהלכה ביצעה את "שיר המריבה" עם אורה זיטנר ו"שיר הפיוס" עם יזהר כהן.

בתחילת דרכה הקליטה ניני את "פזמון ליקינטון", שהלחינה רבקה גוילי. בעקבות הביצוע נוצר בין השתיים קשר, וב-1997 הקליטה ניני שלושה משיריה של גוילי לאלבומה יקינטון.

באותה שנה היא השתתפה גם באלבום הבינלאומי 2 VISION, שנכתב בהשראת שיריו של המשורר התורכי רומי בן המאה ה-13, ששיריו היוו השראה לדרווישים, המגיעים לטראנס בעזרת טכניקת ריקוד מיוחדת. האלבום כלל רשימת אומנים מכובדת מכל העולם וניני הקליטה בו את הקטע "THE OCEAN".

היא שרה את תפקיד אסמרלדה באלבום של המחזמר נוטרה דאם של פאריז על פי ספרו של ויקטור הוגו.

היא הופיעה כאומנית הפותחת במסע ההופעות של סטינג באירופה ואף שרה עימו בסיום המופע. היא הופיעה עם מוסיקאים ואומנים ידועים אחרים וביניהם קרלוס סנטנה, ג'ון באאז, הסקסופוניסט ביל אוואנס, הקלידן - מלחין לייל מייס ועוד...

ב - 1998 היא הקליטה את השיר "מחר יגיע בחצות", שהלחין גיל דור למילים של אהוד מנור. היא שרה את השיר לראשונה בפתיחת הקונגרס הציוני שעמד בסימן שנת היובל למדינה.

ב - 1999 היא הקליטה דואט לאלבומו של הזמר האלג'יראי שב חאלד. השניים הקליטו באנגלית, עברית וערבית את השיר "IMAGINE" של ג'ון לנון.

בשנת 2000 יצא אלבומה הבינלאומי BLUE TOUCHES BLUE בחברת "גפן" ובהפקת מייק הדג'ס (מאניק סטריט פריצ'רס, טקסס) השירים הבולטים בו היו "EXPLAIN THE NIGHT" ו-"LIFE IS BEAUTIFUL" שמילותיו נכתבו על פי מנגינת הסרט האיטלקי זוכה האוסקרים "החיים יפים". השיר בביצועה של ניני זכה להצלחה גדולה ובוצע על ידה גם בפסטיבל סן רמו 2000. הגירסה העברית של השיר בביצועה של ניני מופיעה באלבום האוסף יש!.

באותה שנה היא הקליטה גם את שיר הנושא "MY HEART IS CALLING" לסרטו של לוק בסון "ז'אן דארק".

בנובמבר 2000 היא הלחינה עם גיל דור את שירו של נתן יונתן "הסתיו בלעדיו", שנכתב במלאת חמש שנים לרצח יצחק רבין ז"ל. הקלטת השיר הופקה על ידי הטלוויזיה הכללית - הערוץ הראשון, והוא בוצע על ידם לראשונה בעצרת הזיכרון שהתקיימה בכיכר רבין.

במרץ 2001 נולד לאחינועם ולבעלה, רופא הילדים אשר ברק, בן בכור בשם איילי. באותו שבוע יצא גם אלבום האוסף הראשון שלה ביחד עם גיל דור, ובו מבחר מהשירים עבריים שהופיעו באלבומיהם הקודמים. השירים החדשים באוסף זה הם "החיים יפים" בגירסתו העברית ו"הסתיו בלעדיו", שנכתב במלאת חמש שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל.

בסוף אוגוסט 2002 יצא אלבומה הבינלאומי של ניני, Now. ניני כתבה והלחינה את רוב שירי האלבום ביחד עם שותפה הקבוע גיל דור, פרט לשני שירים באלבום שהם חידושים: "Eye In The Sky" של הפרוייקט של אלן פרסונס ו-"We Can Work It Out" של הביטלס. על העיבודים וההפקה המוסיקלית (וגם על חלק גדול מהנגינה) אחראים גיל דור ויועד נבו ובין השותפים בהקלטות לוקואה קנזה ומירה עווד בקולות, זוהר פרסקו בכלי הקשה, ז'אן פול זימבריס בתופים, עדי רנרט בקלידים, אלי מגן בבס, האנסמבל של אודי הרפז בכלי מיתר (בניצוחו של אילן מוכיח) ואחרים.

לאחר מותו של האפיפיור יוחנן פאולוס השני, באפריל 2005, הוזמנה ניני לבצע את שירה "אווה מריה" בתוכנית מיוחדת של הערוץ הראשון האיטלקי. בשבוע שקדם להלוויתו הושמע שירה של ניני רבות ברדיו האיטלקי, והפך למעין פסקול בלתי רשמי להכנות לטקס הלוויה.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2021 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון