דיסקוגרפיה: אילן ואילנית

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

אילן ואילנית היו הצמד הישראלי הפופולרי ביותר בארץ בסוף שנות ה-60, הם הוכתרו כ"צמד השנה" במצעדים ואף זכו בפרס "כינור דוד". להיטי הפופ הרבים שהקליטו אופיינו בעיקר בעליצות ובאופטימיות והלמו את האווירה בארץ בתקופה שבין מלחמת ששת הימים למלחמת יום הכיפורים. בדומה לצמדים אחרים שפעלו בשנות ה-60, וביניהם צמד עופרים וחדוה ודוד, גם אילן ואילנית פיתחו מראשית דרכם קריירות מקבילות, בארץ ובחו"ל, וגם שם זכו להישגים נאים.

ביוגרפיה

הצמד החל את דרכו כשלישייה קולית שהקים שלמה צח, ונקראה על שם משתתפיה גידי צח וגילה. ב-1964 החליפה אילנית (חנה דרזנר) את גילה, והשלישייה נקראה כעת גידי צח וחנה. מאוחר יותר פרש גידי מההרכב ונשארו בו רק "חנה וצח", שהפכו לצמד.

הכוריאוגרף יונתן כרמון, שעבד אז על מופע גדול שעתיד היה לייצג את המדינה בחו"ל, הפנה את השניים לבחינות קבלה אצל יצחק (זיקו) גרציאני, ששימש מנהלו המוסיקלי של המופע, וגרציאני בחר בצמד הצעיר, שהיה אז ממש בתחילת הדרך. כרמון חיפש לצמד שם שיהיה נוח להיגוי גם בחו"ל, ונתן לו את הכינוי "אילן ואילנית". רק מאוחר יותר גילו השניים ש"אילנית" היא סוג של צפרדע קטנה השוכנת על עצים... העובדה הזו לא הפריעה לקהל להתאהב בצמד הצעיר, ולראיה - לפחות תשעה זוגות תאומים שנולדו באותה תקופה נקראו "אילן ואילנית".

להיטם הראשון היה "לכל אדם כוכב", שהגיע ב-1966 לראש מצעד הפזמונים. השניים, שהפכו אז לצמד גם בחייהם האישיים, הקליטו תקליטים ותקליטונים שזכו להצלחה בארץ ובחו"ל, וכמה משיריהם הפכו ללהיטים גדולים כמו "בשנה הבאה", "חופשי ומאושר" ו"בעקבותייך".

אולם שלמה צח נמשך יותר ויותר אל העבודה שמאחורי הקלעים ושאף להיות אמרגן, מה שהוביל לפירוק הדרגתי של הצמד. אלבומם האחרון, ישראל שלי חוגגת, הוקלט ב-1973.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון