דיסקוגרפיה: אסנת פז

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

אסנת פז היא מהזמרות הבולטות בארץ בשנות ה-60. להיטה הגדול מאז הוא "שלכת אדומה". פז התפרסמה גם בביצועיה לשיריו של המשורר יצחק קצנלסון שנספה בשואה ("רוח עצוב", "עבר חגי").

ביוגרפיה

היא נולדה בקיבוץ שער העמקים וב - 1964 הקליטה ב"הד ארצי" את התקליטון הראשון שלה בו ביצעה שירים של המלחינים נחום היימן ויוסף הדר. השיר הבולט שלה מתקליטון זה היה "מתי".

ב-1965 הוציאה פז את אלבומה הראשון ובו בלטו השירים "נירה", "עץ האפרסק", "בא אביב" ו"שיר לעמק". בשנה זו השתתפה גם בפסטיבל הזמר תשכ"ה במסגרתו שרה את השיר "רקפות", שביצע באותו פסטיבל גם אברהם פררה. בפסטיבל "ענות הקיבוצים", שאף הוא נערך ב-1965 היא ביצעה את השיר "ערב שבת" ("כנפי היונה") של נתן יונתן ונחום היימן, שהצליח מאוד.

ב - 1967 הקליטה פז את אלבומה אהבה בצלילים ובקצב, שהיה אלבומה המצליח ביותר. באלבום זה בלטו במיוחד השירים "שלכת אדומה", שזכה להצלחה גדולה במצעדי הפזמונים, "כמה טוב" ("איזה איזה ערב"), "בת הרב", "מי אמר" ו"כפר מולדתי", שכתבה את מילותיו. בשנה זו היא הוציאה גם שני אלבומי ילדים. הראשון נקרא אסנת פז בשירי הילדים של היום ושל אז והשני נקרא אסנת פז: שירי חג.

היא הרבתה להקליט שירים לתוכניות הרדיו של קול ישראל וביניהם "סתיו נחתם" ("רוח סתיו") ב-1967, "ציפור הגשם" ב-1968 ובאותה שנה היא הקליטה גם את "בואי אמא", "לבב אנוש", "נגני מפוחית" ו"כובע של קש" עם מקהלת הילדים על שם צדיקוב.

ב - 1968 היא הוציאה אלבום שירי ילדים קלאסיים כמו "פזמון ליקינטון", ואלבום של שירי ילדים בעקבות מקומות שונים בארץ ("עין גדי"). באותה שנה היא הקליטה גם שירים לאלבום האוסף משיריו של המשורר יצחק כצנלסון. השירים שבלטו בביצועה באוסף זה הם "רוח עצוב" ו"עבר חגי". באותה שנה היא הקליטה גם את השיר "אורי" שיצא על גבי תקליטון.

ב - 1970 הקליטה את האלבום הבית שלי, משפחתי וחברי. בשנה זו היא גם הוציאה תקליטוני שדרים עם השירים "ימי לאה" ו"מזמורים לאסף". שירים אלה ראו אור לראשונה באלבום האוסף אסנת פז - שירים של פז, שיצא ב-1994 ובו מיטב שיריה מכל השנים.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2020 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון