דיסקוגרפיה: גאולה גיל

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

גאולה גיל היא מהזמרות הבולטות שפעלו בארץ בשנות ה- 60. הקריירה שלה החלה בלהקת הנח"ל. חברה ללהקה, דובי זלצר, שהפך מאוחר יותר לבעלה, הלחין לה במהלך שנות ה- 60 להיטים גדולים ובראשם "דבר אלי בפרחים". גיל הופיעה בעיקר בחו"ל, במסגרת להקת הפולקלור בכיכובה, אורנים צבר, ובהמשך גם עם שלישיית גאולה גיל. בסופו של דבר היא העדיפה להישאר בארה"ב.

ביוגרפיה

הקריירה האמנותית שלה התחילה ב- 1950 במחזור הראשון של להקת הנח"ל. איתה בלהקה שירתו יוסי בנאי, יונה עטרי, אסתר גרינברג, שמואל שי והאקורדיוניסט דובי זלצר, שהפך להיות בעלה הראשון. זלצר הלחין את מרבית שירי הלהקה וביניהם "הורה היאחזות", "ניאחז בכל משלט" ו"יא ירח", שהוקלט מאוחר יותר גם על ידי גיל.

כשהשתחררה נסעה עם זלצר לארה"ב, שם הופיעו כלהקת פולקלור ישראלית בשם אורנים צבר, שכללה גם את מיכאל כגן, ששר ותופף. ההרכב הופיע במועדוני לילה ידועים, באולמי קונצרטים ובתוכניות רדיו וטלוויזיה בארה"ב, בקנדה ובדרום אמריקה והצליח ליצור דרך ביטוי חדשה ורעננה לזמר ישראלי עממי. גיל זכתה בפרס הראשון בתחרות בינלאומית לשירה עממית בבולטימור, ואחרי הופעה נכתב עליה באחד העיתונים ש"כאשר היא מופיעה, מתחרה קולה עם יופייה, משימה שכלל אינה קלה"... בארה"ב הקליטו גיל ואורנים צבר שני אלבומים משיריו של זלצר.

בתחילת שנות ה- 60 הקליטה גיל בארץ שירים שהלחין זלצר. הראשון שבהם היה "נערה ושמה כינרת", למילים של עמוס אטינגר, שותפו הבולט ביותר לכתיבה עד שנות ה- 70. השיר התקבל יפה, אבל הבא אחריו, "דבר אלי בפרחים" (1963), הפך ללהיט ענק, הנחשב עד היום לאחד השירים הרומנטיים הגדולים ביותר שנכתבו בארץ. הצלחתו של השיר ביטאה מגמה חדשה, של העדפת שירי אהבה ושירים אישיים על פני שירי המולדת וה"יחד" שבלטו עד אז.

מאוחר יותר צירפה אליה גיל את יגאל חרד ויואל דן (שכונה בחו"ל "דון חוליו") לשלישיית גאולה גיל והופיעה איתם בכל העולם ובעיקר בארה"ב, קנדה ודרום אמריקה, שם זכתה בפרס בפסטיבל ריו.

הופעתם המרגשת ביותר הייתה במוסקבה, שבה הופיעו בתקופה שבה לישראל לא היו יחסים דיפלומטיים עם ברה"מ. אלפים מיהודי מוסקבה הגיעו לראות אותה על הבמה ודיברו איתה בפרחים ובדמעות של התרגשות.

באחת מהופעותיה בארה"ב הקליטה השלישייה אלבום באולפנים של תקליטי קולומביה (סי-בי-אס) בניו יורק. האלבום הצליח גם בארץ והופיעו בו בין היתר השירים "בקצה הדרך", "שמש בשמים", "כחלום" ו"שיר הפטיש", שתורגם לעברית על פי שירו של פיט סיגר.

אחרי חזרתה לארץ הקליטה גיל גרסאות משלה לשירים שהלחין זלצר ב- 1966 לסרטו של מנחם גולן "פורטונה" ("שם בכביש דימונה") ולסרטו של פוצ'ו, "אולי תרדו שם" מ- 1964. שיר זה הופיע באלבומה מדוע ולמה לובשת הזברה פיג'מה, ששיר הנושא שלו היה להיט ענק שהתחבב על ילדים ומבוגרים כאחד. עוד הופיעו באלבום גרסאותיה לשירים "תרגיש עצמך בטוב" מהמחזמר "אוליבר", "דו רה מי" מ"צלילי המוסיקה", ו"שיר ערש" ("נומה נומה בן יקיר לי") מהמחזמר "עוץ לי גוץ לי".

לאחר מלחמת ששת הימים (1967) היא הקליטה את האלבום שירים אחרי המלחמה, שכלל שירים כמו "הכותל", "למנצח שיר מזמור", "כל הכבוד לצה"ל" וכמובן את "ירושלים של זהב".

בסוף שנות ה- 60 החליטה גיל להשתקע בארה"ב, שם נישאה לבעלה השני ומאז מיעטה להופיע בארץ. הופעתה האחרונה כאן הייתה בחלקו השני של פסטיבל הזמר תשל"ג (1973), בשיר "דבר אלי בפרחים", שנבחר אז על ידי הציבור לאחד מחמשת השירים האהובים ביותר ב- 25 שנות המדינה.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון