דיסקוגרפיה: הדרה לוין ארדי

ביוגרפיה מאת טל הר נבו

הסתר ביוגרפיה

לאחר קריירה קולנועית בניו יורק ובארץ פנתה הדרה לוין- ארדי, כשהיא בת 35, למוסיקה. ארדי היא זמרת-יוצרת שכותבת, שרה, מנגנת בפסנתר ומפיקה את החומרים שלה בעצמה. היא שרה כמעט אך ורק באנגלית. הסגנון המוסיקלי משלב רוק רך באמירה אישית מלאת עוצמה, ויש מי שמשווה אותה לג'וני מיטשל ולטום וויטס.

ביוגרפיה

לוין-ארדי נולדה בירושלים, בשנת 63'. לאחר הצבא נסעה לניו יורק ללמוד קולנוע באוניברסיטת NYU. בניו יורק ביימה חמש דרמות קצרות וסרט ארוך אחד שנקרא "שלוש אחיות ואח", אשר הוקרן בסינמטקים בארץ ובשידורים הניסיוניים של ערוץ 2. כאשר חזרה לארץ (לאחר שנישאה, ילדה את בנה הבכור והתגרשה) ביימה סרט דוקומנטרי בשם "מאחורי הכלבים", אשר עסק במתרחש מאחורי הקלעים של הסרט "כלבים לא נובחים בירוק". היא גם ביימה סרט דוקומנטרי על להקה רוק-היפית-דתית מניו יורק (שהתפרקה בינתיים) בשם אין ספק, אותה גם ניהלה.

בשנת 96' פרסמה לוין-ארדי ספר שירה ראשון: "פאפאיה זום, רומיאו ומרס היפה במסע הגורלי לעידן ה-MTV". לאחר מכן החלה לכתוב ביקורת תרבות ומסיקה בעיתון "ירושלים".

היא החלה להתעסק במוסיקה רק בשנת 1999. היא ניהלה את הלהקה הדתית אשר הופיעה בתוכניות הטלוויזיה של אורי זוהר. יחד עם אחד מחברי הלהקה כתבה את השיר "מה יהיה איתי?", אשר נבחר להיות שיר הנושא של התוכנית. הניסיון הזה פרץ את הדרך. לוין-ארדי החלה לכתוב שירים ולנגן בפסנתר (מבלי שלמדה לנגן). בשנת 99' הקליטה 21 סקיצות. מוטי שהרבני שמע את הסקיצות והתלהב. הוא היה הראשון שדחף אותה לפרסם את החומר. בעידודו של שהרבני החלה לוין-ארדי לחמם הופעות של אביתר בנאי, מאור כהן ואלון אולארצ'יק במועדון "בארבי" בתל אביב ועוד.

הקלטה ראשונה של חומר שלה נערכה במקרה, בחימום הופעתם של להקת הפוריטנים הצעירים, בדצמבר 99'. באותה תקופה היא הופיעה עם שני שירים בחגיגת הפסנתר במועדון "הצוללת" בירושלים. הופעה שלמה ראשונה ערכה ב"מרקיה של עלמה ואורית" בירושלים. בפברואר 2000 הופיעה לוין-ארדי לראשונה במופע שלם במועדון "תמונע" בתל אביב. רק היא והפסנתר.

סביב ההופעות האלה התחיל להתגבש גרעין מעריצים, אשר דחפו להקלטת אלבום מלא. תמר אייזנמן נכחה גם היא בקהל, היא ניגשה ללוין-ארדי בסוף אחת ההופעות, ומאז היא מלווה אותה בגיטרה. עוד מנגנים בהופעות ובאלבומים גיא אדריאן בבס ואסף קראוס בתופים.

ב-2000 הקליטה לוי ארדי שני שירים ביחד עם אריאל קליינר: "שאנחנו קורים" בו היא רק שרה ו"יונתן בר גיורא". שני השירים נכללו באלבום הבכורה של קליינר כשאנחנו קורים, בהפקת הלייבל העצמאי "FACT". באלבום שונה שם השיר "יונתן בר גיורא" ל"באי מייל ריק" ונכלל בו גם שיר שכתבה והלחינה: "אני רוצה אותך", דואט יפהפה שהיא מבצעת עם קליינר.

באמצע שנת 2001 הוציאה הדרה לוין-ארדי בו זמנית שני אלבומים בהפקה עצמית. הראשון, This Is A True Story/ The Rough Cut, הוקלט באולפן, בהקלטה חיה, במשך יום אחד. באלבום מופיעים השירים בגרסת ההקלטה הראשונית שלהם, ללא עיבודים מסוג כל שהוא. באלבום שיר אחד בעברית. האלבום השני נקרא הופעה חיה בתאטרון תמונע, ובו שירים חדשים וביצוע של שירים מהאלבום הראשון. באלבום זה עוד שיר עברי אחד. רוב השירים עוסקים בשלבים שונים של מערכות יחסים, ביושר ובפתיחות נדירים. בשנת 2002 הוציאה את האלבום King O, ובו 20 קטעים חדשים.

ב-2004 זכו אלבומיה להוצאה מחודשת ומורחבת בלייבל Cloudia מבית עננה, המתמקד במוסיקה ישראלית דוברת אנגלית.

בינואר 2005 הוציאה לוין ארדי את אלבומה The Move. האלבום, שהופק על ידי לוין ארדי ומוקסס על ידי אלדד גואטה, יצא בהד ארצי. בהקלטת האלבום השתתפו בין השאר פיטר רוט, גואטה ואורי כינרות.

מאת טל הר נבו

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון