דיסקוגרפיה: הנרי בראטר

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

הנרי בראטר - מלחין, מעבד ומפיק מוסיקלי - כתב להיטי פופ רבים לאמני אמצע הדרך כעפרה חזה ("תפילה"), ירדנה ארזי ("מוסיקה נשארת") ואילנית ("שיר על נחלים"). שירו "הרמוני", שהופק בשנות ה- 80 על ידי שלמה צח, זכה לביצועים בשמונה שפות. מראשית דרכו בארץ הלחין בראטר לא רק פזמונים אלא גם ג'ינגלים ופרסומות.

ביוגרפיה

הנרי בראטר נולד ב-1948, בצרפת סיים לימודי תואר שני במשפטים ובכלכלה, נפרד מאשתו השנייה ועלה לארץ בתחילת שנות ה- 80. הוא השתלב במהירות בתעשיית המוסיקה המקומית. פריצת הדרך שלו התרחשה ב- 1981 עם הלהיט "תפילה" שהלחין לעפרה חזה. המילים של שיר זה, שכתב בצלאל אלוני חרוטות היום על קברה. כעבור שנה כתב לירדנה ארזי את השיר "מוסיקה נשארת", שזכה במקום השני בקדם האירוויזיון וב- 1983 כתב לארזי שיר שהגיע לאותו מקום באותה תחרות - "שירו שיר אמן" - שקיבל נקודה פחות מהשיר הזוכה, "חי", של חזה. ב-1984 הצליח מאוד להיטו "מאדאם לה ראווה" אותו שר במבטא צרפתי. ב- 1987 שר אדם בקדם את שירו "יחד נעמוד", שזכה במקום השני.

בתחרות הפסטיגל הצליח הצוות בראטר-ארזי לזכות במקום הראשון עם השיר "מילה קטנה". שירים נוספים של בראטר שזכו בפסטיגל הם "אל תשכח" (1988) ו"הנשיקה הצרפתית" (1990), בביצועו של אדם. בראטר נישא כאן בפעם השלישית, נולדו לו שני ילדים והוא גר ברמת השרון.

בין הזמרים ששרו משיריו היו גם אילנית, (שלה כתב, בין היתר, צד שלם באלבום אולי עוד פעם), אילנה אביטל ("מלכת הכיתה") ודפנה ארמוני, ששרה את "סיפור בג'ינס", שיר שהחל את דרכו כג'ינגל פרסומי.

בראטר הוא בעל חברת "ג'ינגלפון" שהפיקה בארץ מספר רב של ג'ינגלים ופרסומות. בשנים האחרונות עוסק בראטר כמעט אך ורק בהלחנת ג'ינגלים, פרסומות ותשדירים שונים, וכמעט בכל מערכת בחירות מוזכר שמו כאחד המלחינים המבוקשים ביותר על ידי המפלגות השונות. בבחירות 88' הוא הלחין לליכוד את "רק הליכוד יכול" והליכוד ניצח. בבחירות 92' זכתה מרצ בהשג אדיר של 12 מנדטים בעזרת הג'ינגל "ממשלה עם מרצ" שהלחין. באותה מערכת בחירות הוא הלחין גם לליכוד (שהפסיד) את "הליכוד זה נכון", שמשמש עד היום כהמנון המפלגה. בבחירות 96' הוא הלחין לנתניהו שניצח כנגד כל התחזיות את "נתניהו, עושים שלום בטוח" וב-99' הוא הלחין לברק המנצח את "ישראל רוצה שינוי". ב-2001 זכה בראטר שוב כשהלחין לאריק שרון את הג'ינגל "רק שרון יביא שלום".

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון