דיסקוגרפיה: חמי רודנר

ביוגרפיה מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

האם ביצירה האמנותית יש משמעות אמיתית למקום ממנו באת? האם העובדה שגדלת בקיבוץ הופכת אותך או את יצירתך ל"קיבוצניקית"? חמי רודנר, שנולד וגדל בקיבוץ גבעת ברנר, מוכיח שאולי אין קשר.

הוא היה נגן הבס והזמר של להקת איפה הילד בשנים 1998-1988 והיה הכוח המוביל בלהקה ככותב וכזמר ברוב שיריה וכדמות הדומיננטית בה. זאת ועוד: בשל דעתנותו והאמירות הברורות שלו בענייני פוליטיקה וחברה הפך רודנר בשנות ה-90 המוקדמות לאחד הדוברים האותנטיים ביותר של הדור הצעיר של התקופה. הוא גם הפך שלא מרצונו לסמל שינקינאי בגלל המוסיקה שאהב ושיצר (רוק ישראלי מקורי מושפע מגרנאג' אמריקני), המקומות בהם בילה (פאבים אופנתיים באיזור שינקין) וגם בגלל הרכילויות שנלוו לכוכבותו (כולל הרומן המתוקשר, הנישואין והגירושין מאיגי וקסמן).

ביוגרפיה

הקריירה העצמאית של רודנר החלה עוד בזמן איפה הילד, כשהתעסק גם בהפקות נוספות.

ב-1994 הוא הפיק מוסיקלית את אלבום הבכורה של איגי וקסמן, אדום, וגם הלחין לו את "אשה כפויה" ו"סוף הטיול" (מ' איגי וקסמן) ו"תהרוג אותי לאט" (מ' חמי רודנר). הוא גם ניגן בבס בהקלטות. באותה שנה השתתף רודנר במילים ל"הכל עצור" (ל' ירמי קפלן) שיצא באלבום הבכורה של קפלן.

ב-1995 נישא רודנר לאיגי וקסמן, והוא תיעד את האירוע בשירו "אנחנו מתחתנים" באלבום מסעותי עם עצמי של איפה הילד.

ב-1996 הקליטה וקסמן חידוש ללהיטו של אריאל זילבר "בטי בם" בעיבוד חמי רודנר ושי להב.

ב-1997 רודנר הפיק מוסיקלית את אלבומה השני של וקסמן, לא מחכה יותר לדוור. הוא גם הלחין לאלבום את השיר "כועסת" (מ' וקסמן) והשתתף בעיבודים ובנגינת בס וגיטרות.

ב-1998 רודנר הפיק מוסיקלית את אלבום הבכורה של נמרוד לב, אין חלום אחר. הוא גם השתתף בעיבודים באלבום (עם נמרוד לב ועודד פרח) וניגן בהקלטתו בבס.

באותה שנה חידש רודנר לפרויקט עבודה עברית את שירו של שלום חנוך "לילה".

ב-1999, אחרי פירוקה הסופי של איפה הילד וגירושיו מאיגי וקסמן הופיע רודנר במופע אינטימי עם אסף ארליך ואחר כך עם עידו אגמון. הוא גם הופיע במופע גדול עם להקת שליחי הבלוז: צ'לי סיגלסקי בגיטרה, מיץ' מיצ'ל בגיטרה ומפוחית, נועם רפופורט בהאמונד, ערן סנדרי בבס וטל ליבני בתופים. במופע "פתאום בלעדיו" שהפיקה גלי צה"ל לזכרו של מאיר אריאל ז"ל שר רודנר את שירו של אריאל "מים מתוקים".

בשנת 2000 יצא גאולה, אלבום הבכורה של חמי רודנר ושליחי הבלוז. רודנר כתב והלחין את השירים, עיבד עם עידו אגמון והפיק מוסיקלית עם עידו אגמון ואייל דפנא. בין להיטי האלבום היו "בואי ניפרד", "כל אחד והבוב שלו", "מה היה" ו"גאולה".

באותה שנה הפיק רודנר שני שירים חדשים לאלבום האוסף של ג'וזי כץ, התשמע קולי: "אני סולחת" (מ' ול' גלעד שגב) ו"מישהו תמיד" (מ' ול' אביב גפן). כמו כן שיתף פעולה באותה שנה בהופעות עם ירמי קפלן, שלום חנוך וג'וזי כץ.

ב-2001 התאחדה הלהקה בהרכב מלא (עם אופיר בר עמי ושיף ערד) במופע למען חברת התקליטים "סאנשיין" של חיים שמש. בהמשך השנה התאחדה הלהקה למספר הופעות נוספות, ביניהן במופע משותף עם מוניקה סקס. הלהקה גם הקליטה שיר חדש לכבוד האיחוד: "שלום עם עצמי" (מ' רודנר, ל' שריג).

במקביל לאיחוד הלהקה המשיך רודנר גם בפעילותו העצמאית. הוא הופיע, בין השאר, במופע "איך כש..." לזכרו של יוסי אלפנט ז"ל, הפיק מוסיקלית אלבומים לשרון מולדאבי ולאסף ארליך והקליט אלבום סולו שני.

בנובמבר 2001 יצא לרדיו שיר ראשון מאלבומו השני: "חיים טובים" (מ' ול' רודנר). בתחילת שנת 2002 יצא השיר השני, "סוד הדברים הפשוטים". האלבום עצמו, מלנכוליה אהובתי, הניב את שיר הנושא, שנכנס היישר למקום הראשון במצעד הפזמונים של רשת ג', וסיים את ההגמוניה בפסגה של הלהיט "דרכנו".

במאי 2003 הוציא רודנר את אלבומו השלישי כסולן, חמלה. האלבום הוקלט בזמן שיא של שלושה ימים, והופק על ידי עידו אגמון, איש להקת נעליים. מלבד 12 שירים אותם כתב רודנר, נכללו באלבום חידושים לשירים "האם השלישית" (אותו ביצע במסגרת פרוייקט החידושים ללהקות צבאיות של גלגל"צ) ו"פגישה לאין קץ" שכתב נתן אלתרמן.

בשנת 2004 הוציא רודנר אלבום בהופעה חיה במסגרת סיבוב ההופעות "בית השמש העולה". במופע, שהחל במסגרת פסטיבל "בלוז, סרטים ווידאוטייפ", ביצע רודנר, עם להקת הליווי The Ruderunners (עידו אגמון, ספי אפרתי, נועם רפפורט וטל לבני), שירים של להקת "הפלישה הבריטית": הביטלס, הרולינג סטונס, האנימלס קרים ואחרות. באותה שנה הופיע רודנר בפסטיבל ניצנים, שם אירח את יוני בלוך. בהמשך הופיע בפסטיבל שיר היונה, וב"פסטיבל השירים של ישראל".

במקביל החל רודנר בקריירה טלוויזיונית, והגיש בערוץ 2 את התוכנית הלילית "מרגיש בבית", במסגרתה נפגש עם אומנים ישראליים וביחד יצאו למסע משותף לבירור המקורות האישיים והמוזיקליים של אותו אומן. בין השאר התארחו בתוכנית ארקדי דוכין, דנה ברגר, קובי אוז, מירי מסיקה, נורית גלרון, קובי אוז, עופר לוי, דני סנדרסון, אתניקס ואף איגי וקסמן, גרושתו של רודנר.

במרץ 2007, אחרי הפסקה של ארבע שנים מהקלטות חדשות בעברית, שחרר רודנר את "מכונת השירים הגדולה". זהותו של מפיק האלבום - קובי אוז - היתה מפתיעה בהחלט, והיוותה אנטיתזה לתדמית הרוקנ'רול השיינקינאית של רודנר. האלבום נשמע בהתאם: הוא היה קליל יותר, חף מהכבדות של קודמו "חמלה", ואף הצליח ליצור שני להיטים - שיר הנושא ו"זה אותו הקיץ".

מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2021 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון