דיסקוגרפיה: יאיר קלינגר

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

יאיר קלינגר, אחד המלחינים המצליחים והפוריים ביותר בארץ, הלחין ופרסם עד היום בארץ ובחו"ל למעלה מ- 300 שירים, שמרביתם הפכו ללהיטים גדולים בביצוע אמנים כירדנה ארזי ("דרישת שלום", "עגילי דמאר"), עפרה חזה ("אדמה") וחיים משה ("נשבע", "כל נדרי"). כזמר מבצע השתתף קלינגר בצוות המופע "ירושלים שלי" ובהרכבים שלישיית הצירוף המקרי, סילבן ויאיר וארבע לב אדום.

ביוגרפיה

קלינגר נולד וגדל בתל אביב והתמקד בלימודיו בתחום המשחק. הוא למד בסטודיו למשחק של התיאטרון ה"קאמרי", בסטודיו של נולה צ'לטון ובחוגים לתיאטרון ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. לחנו הראשון שהוקלט ובוצע היה לשיר "בואי ילדה", ששרו שלישיית גשר הירקון בפסטיבל הזמר תשכ"ו (1966). כבר אז בלטה יכולתו של קלינגר להלחין שירים מלודיים ונעימים לאוזן. כעבור שנתיים, בעיצומה של מלחמת ההתשה, הוא הלחין לתוכניתה של להקת פיקוד הדרום את השיר "לאהוב את החיים", שזכה להצלחה רבה בביצועו של סולן הלהקה דני גרנות.

קלינגר החל את דרכו האמנותית כשחקן, זמר ומלחין בתיאטרון "הקאמרי", בתיאטרון יובל ובתיאטרון "החאן" הירושלמי, שם השתתף, בין היתר, בהפקה המצליחה "ירושלים שלי", שלה הלחין מספר שירים. ביניהם היו "שילחו את הרשימה", ששר בעצמו, "עפרה" ו"אבשלום", שהוקלטו על ידי מוטי פליישר לאלבום הבכורה שלו והפכו ללהיטי ענק, "שלום", שהופיע באלבום הבכורה של דני גרנות והלהיט "אני אצבוט לך" ששרה להקת פיקוד הדרום עם הסולן גדי אורון. ב-1969 השתתף קלינגר בהצגה המוסיקלית של תיאטרון "אהל" "משהוא לא נורמלי" מאת עמוס קינן. קלינגר שר בהצגה מספר שירים כסולן. שירי ההצגה הופיעו באלבום באותו שם.

אחרי "ירושלים שלי" השתתף קלינגר במופע "יאוש יושב על ספסל" שהוקדשה לשיריו של ז'ק פרבר בתרגומה של עדה בן נחום ובלחנים חדשים של דובי זלצר (1970). מהמופע הצליחו במיוחד השירים "לך אהובתי" ו"חבק אותי", ושלושת הזמרים שהשתתפו בו, יאיר קלינגר, צילה דגן ודני מסינג, החליטו להמשיך ולהופיע בהרכב שנקרא שלישיית הצירוף המקרי גם אחרי שהמופע ירד מהבמה. הם הקליטו את "בלדה ללוח השנה", שהפך ללהיט, ושירים נוספים שהלחין קלינגר וביניהם "רוזה מרציפן" (שהולחן במקביל גם על ידי שלמה גרוניך והצליח יותר בביצועו) ו"שיר ערש" ("נומי, נומי ילדה"), שאותו שרו בפסטיבל שירי הילדים הראשון (1971). השלישייה התפרקה מהר יחסית, וקלינגר נסע עם משפחתו לפריז, שם התגורר עד 1982.

בצרפת הוא למד הלחנת מוסיקה לסרטים ב- Ecole Normale והלחין להיטים לזמרים בולטים, שביניהם היו סילבי ורטאן, הקומפניון דה לה שנסון, דמיס רוסוס, ריקה זראי ומייק בראנט. הלהיט "ביבה" שהלחין לבראנט הוקלט באותה שנה גם בעברית על ידי יפה ירקוני ובנותיה. פרט לשירים שהלחין לאמנים הוא הקים את הצמד סילבן ויאיר עם הזמר סילבן מרגי, יהודי ממוצא בלגי, והשניים שרו בפסטיבל הזמר הישראלי ב- 1973 את שירו של קלינגר "אצלך כמו תמיד", שזכה בעקבות התחרות להצלחה גדולה. הופעתם בפסטיבל נשאה גוון אירופאי, גם מבחינת המבטא הקל שהיה בשירתם וגם בנועזותם של הבגדים שלבשו בהשוואה לזמרים המקומיים. כעבור שנה שרו בפסטיבל הזמר שיר נוסף של קלינגר, "שיר לאבא ואמא", שהצליח הרבה פחות מקודמו. בשנת 1976 הוציאה הזמרת ניקול ריו שיר שהיא כתבה ללחן של קלינגר, "Ils Ont Partes de la Ville".

במהלך שהותו בפריז המשיך קלינגר לשלוח לאמנים בארץ שירים, שבוצעו בעיקר בתחרויות זמר. הלחן לשירה של ניקול ריו שודך למילותיה של רחל שפירא והפך ללהיט גדול כשיצא בשנת 1979 תחת השם "חלומות", בביצועה של רוחמה רז.

בפסטיבל הזמר ב- 1979 שרו עירית בולקא וויקי תבור את שירו "שיר לי, שירי לי", ב- 1980 שרו בנות סקסטה את "אני עושה לי מנגינות", שזכה במקום השלישי, וב-1981 שרה חדוה עמרני בקדם אירוויזיון את שירו "בוא אלי". באותה שנה זכה שיר שלו, "Love Is Love", בביצוע שחקנית הקולנוע אלכסנדרה מוסוליני (נכדתו של...) במקום השני בפסטיבל הזמר הבינלאומי של טוקיו. הגרסה העברית, "אדמה", למילים של אהוד מנור, הוקלטה מאוחר יותר על ידי עפרה חזה.

בתחילת שנות ה- 80, כאמור, חזר קלינגר לישראל. שירים בולטים שלו באותה תקופה היו "ימים טובים, ימים באים" של סקסטה, "הביתה", שיר מתקופת מלחמת לבנון, שקרא להחזיר את החיילים הביתה "משדות זרים", בביצועה של ירדנה ארזי (במקור בוצע השיר בצרפתית על ידי סילבי ורטאן) ו"דרישת שלום" ששרו ארזי ולהקת הנח"ל במבצע ה"שירותרום" של גלי צה"ל ב- 1985.

באותה שנה הוא הופיע במסגרת להקת ארבע לב אדום, יחד עם סילבן מרגי ועם פנינה בריק ורותי בן אברהם, יוצאות סקסטה, בקדם האירוויזיון עם השיר "הוא יבוא". גם שירה של הלהקה "הנערה עם השחפים" זכה להשמעות רבות.

ב- 1986 היה להיטו הגדול של קלינגר השיר "קום והתהלך בארץ", ששרה להקת פיקוד הצפון עם הסולנים יהודה אליאס ויסמין גמליאל. להיטים נוספים שלו היו "כל נדרי", "נשבע" ו"לפני שנפרדים" שהלחין לחיים משה, "כל כך מוכר", שהלחין לאלבומה המצליח של מרגלית צנעני, מנטה, ושירים שהלחין ליהורם גאון, "אישה חופשייה", למשל. ב- 1988 הוא הלחין לארזי את השיר "עגילי דמאר", שהוקדש לשושנה דמארי, כלת פרס ישראל בא ותה שנה. במופע המרכזי של חגיגות 40 השנה למדינה שרו דמארי עצמה, יחד עם יפה ירקוני, את שירם של חיים חפר וקלינגר, "רק שובו בשלום".

בתחילת שנות ה- 90 מונה קלינגר למנהל האמנותי של פסטיבל ערד ומאוחר יותר שימש גם כמנהל האמנותי של חגיגות היין בראשון לציון. ב- 1997, במלאת שבע שנים לעבודתו כמנהלה המוסיקלי של להקת הרעננים, הוא הקליט איתה אלבום שלם, שבו ביצע כסולן את שירו "סוכת שלום". השיר הוקלט ב- 2000 גם על ידי ירקוני.

באירוויזיון 2001 ייצג את ישראל שיר שהלחין קלינגר למילותיה של שמרית אור. השיר, "אין דבר", בוצע על ידי טל סונדק.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2020 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון