דיסקוגרפיה: יובל מסנר

ביוגרפיה מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

יובל מסנר הוא מוסיקאי פורה ומגוון מאוד, ובניגוד לרבים מחבריו לפופ-רוק הישראלי (או העולמי) הוא גם למד מוסיקה (באקדמיה למוסיקה בירושלים ובבית הספר "רימון") ומנגן בכלי בהחלט לא מקובל במוסיקה פופולרית, צ'לו (או צ'לו חשמלי), איתו הוא משתלב בדרך ייחודית ברוק, פופ, ג'אז ומוסיקה אתנית.

בסוף שנות ה-80 מסנר הואשם בעבירת מין וישב בכלא. מאז שריצה את עונשו הוא ממשיך להיות פעיל מאוד במוסיקה הישראלית, אך במין קריירה של רוח רפאים: הוא כל הזמן שם, אבל כמעט לא רואים אותו.

ביוגרפיה

הקריירה של מסנר החלה ב-1986, כשהיה עדיין תלמיד ב"רימון - בית הספר לג'אז ולמוסיקה בת זמננו". ביחד עם חבריו ללימודים ערן צור בבס, אלונה דניאל בשירה, אורי מילס בקלידים, מיכה מיכאלי בגיטרה ואורי ברק בתופים וכלי הקשה הוא הקים את להקת טאטו. הלהקה הופיעה לראשונה ב"פסטיבל עכו" ב-1986, ואחר כך הופיעה הופעות רבות במועדוני תל אביב "פינגווין" ו"בית לסין" ברוק מקורי עם השפעות מוסיקת ג'אז ומוסיקה קלאסית. מסנר, כזמר ונגן הצ'לו הפרוע, היה כוכבה העיקרי של הלהקה.

ב-1986, במקביל לפעילותו בטאטו, הצטרף מסנר ללהקה ששילבה ג'אז ומוסיקה אתנית: אנסמבל מזרח מערב, עם ישראל בורוכוב בקונטרבס, יעקב מירון בכלי נשיפה, ויקטור עידה בקאנון ועוד ואבי אגבבה בכלי הקשה.

באמצע 1988 הוקלט (בשלוש הופעות במועדון "פינגווין") אלבומה של טאטו חתוך תוכן. מסנר הלחין ושר בו את "גורם לי" (מ' יונה וולך), "בדידותי" ו"שדה עזוב" (מ' צור) והלחין גם את "חתוך תוכן" (מ' צור) ששרה דניאל. באותה שנה יצא גם אלבומה הראשון של אנסמבל מזרח מערב, זכרונות סיני, בהשתתפותו של מסנר. הוא גם השתתף בהופעות הלהקה בארץ ובחו"ל.

ב-1990 הקימו מסנר ודן תורן את להקת בלאגן עם דנה ברגר בשירה, יאיר גת בבס, דרור מרגלית בקלידים וגל הדני (שהוחלף ברע מוכיח) בתופים. מסנר הלחין את כל שירי הלהקה (בעיקר למילים של תורן וצור), והוא ותורן שרו את מעט השירים שברגר לא הייתה הסולנית בהם. בין להיטי האלבום, ששילב רוק מתקדם של שנות ה-70 עם הצליל החדש של שנות ה-90 (ראפ, כמעט האוס וטקסטים פמיניסטיים), בלטו במיוחד שירים כמו "גברים מקצוענים", "חוץ לארץ" ובמיוחד "שקט" של יונה וולך, שהושמע הרבה בתקופת מלחמת המפרץ בתחילת 1991. בהקלטות של בלאגן ניגן מסנר בצ'לו, פסנתר וקלידים.

בלאגן פעלה כל העת במקביל ללהקת כרמלה גרוס ואגנר של צור, חברו ושותפו ליצירה של מסנר עוד מימי טאטו. באלבומה של כרמלה גרוס ואגנר פרח שחור, שיצא ב-1991, הופיעו לחניו של מסנר (למילים של צור) ל"החבר של המשוגע", "רטוב וחם", "בגן שלך", "חנוך מחנך" ו"פרח שחור". מסנר גם השתתף בהקלטות בצ'לו, קלידים ושירה. שתי הלהקות הופיעו לעיתים קרובות ביחד וגם התחלקו בשירים שכתבו צור ומסנר. "החבר של המשוגע", למשל, בוצע על ידי שתי הלהקות, ו"שולחן הכתיבה", שבוצע על ידי בלאגן, הוקלט שנים לאחר מכן באלבום עיוור בלב ים של כרמלה גרוס ואגנר.

בראשית 1992, אחרי כשנה של הופעות והקלטות, התפרקה בלאגן, סמוך להוצאת אלבומה גן עדן עירוני. באותה שנה השתתף מסנר באלבומה השני של אנסמבל מזרח מערב, זורנה.

ב-1994 התהדק הקשר המוסיקלי בין מסנר וצור והוא נמשך מאז והלאה, כשמדי פעם הופיעו השניים במופע אינטימי בשם "מים גנובים". ב-1995, באלבומו של צור עיוור בלב ים, נכללו לחניו של מסנר לחמישה שירים, ביניהם "ערב ב' כסלו", "שולחן הכתיבה", "קיץ ו"Rush Time" (מ' צור), וב-1997 חידש צור את לחנו של מסנר ל"שקט" במופע והאלבום שלו אתה חברה שלי, משירי יונה וולך.

ב-1998 השתתף מסנר באלבומה השלישי של אנסמבל מזרח מערב, טקס דמיוני. הוא גם הצטרף באותה שנה ללהקה אתנית נוספת, אאורה, והשתתף באלבומה הראשון, אאורה, שיצא ב-1999.

ב-2000 נכללו לחניו של מסנר ל"מים גנובים" ול"לשטוף לה את הרגלים" (מ' צור) באלבומו של צור תכלית בתחתית. מסנר גם השתתף בהקלטות בנגינת צ'לו.

בשנת 2003 יצא מסנר למופע משותף עם אלונה דניאל וערן צור. תחת השם רביעיית מסנר יצא ההרכב למופע, ובו שיריהם של השלושה, ביחד ולחוד, בעיבוד לכלי מיתר שעשה מסנר. אלבום המופע המלא יצא במרץ 2004.

מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון