דיסקוגרפיה: להקת איילון

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

להקת איילון, אחד ההרכבים המצליחים שפעלו בארץ בשנות ה- 50, הייתה בין מעצבי הזמר והפזמון העברי החדש לאחר קום המדינה. בעשר שנות פעילותה העלתה הלהקה 13 תוכניות והופיעה בפני קהל מגוון בארץ ובארצות הברית, שם גם הקליטה שני אלבומים. שיריה מאפשרים הצצה על המדינה בשנותיה הראשונות ועל התפתחותה, לחיוב ולשלילה. הלהקה נקראה על שם עמק איילון, שבו נפגשו חבריה במהלך מלחמת השחרור.

ביוגרפיה

בתחילת דרכה של הלהקה בפלמ"ח היא מנתה 12 חברים, אך בהרכב הסופי, שגובש ב- 1953 נשארו שלושה זמרים ואקורדיוניסט. בתקופת מלחמת השחרור היא שרה 12 שירים שעשרה מהם הלחין סשה ארגוב ושניים שמואל פרשקו. באלבומה הראשון, בקיצור ולעניין, שיצא ב- 1957, בלטו "שיר הפלאפל" ו"רומיה ויואל", שהיו בעלי גוון הומוריסטי והביטו במבט מחויך ומתנשא במקצת על העולים החדשים מארצות המזרח. מלבדם הצליחו גם השירים "בת הכותן", "רומנס ל... פרה", "חג הגז", "קורידה במסחה" ו"פרלמנט בארץ זולו", שיר שנאסר בזמנו לשידור מחשש שיפגע במרקם היחסים העדין שהחל להיווצר בין ישראל למדינות החדשות שקמו באפריקה. כפי שהיה נהוג אז, הקליטה הלהקה גם גרסאות משלה לשירים פופולריים של זמרים אחרים, וביניהם ל"סימונה מדימונה" ול"שיר הבוקרים" ("ערבה") של ישראל יצחקי.

באלבומה הבא, ניו יורק - תל אביב, הופיעו שירים סאטיריים נוספים מתוך התוכניות "עשר לכל" ו"ניו יורק - תל אביב". שיר הנושא, למשל, השווה בין שתי הערים והראה שאין לנו במה להתבייש, השיר "לא לעלות יותר" טיפל בעסקני המפלגות הוותיקים שמסרבים לפנות את מקומם לצעירים, "טרנטה דה לוקס" השווה בין המדינה למכונית מאותה שנת ייצור, ואילו "דוגמניות" תיאר את חלומן החדש של בנות הארץ להפוך לדוגמניות במקום לחלוצות...

לחני השירים הותאמו למקצבים החדשים והפופולריים של אותם ימים. כך למשל, שירי הקליפסו שכבשו אז את העולם מצאו את דרכם לרפרטואר הלהקה בשירים "פלאפל" ו"קליפסו במזרע". הממבו יוצג ב"ממבו קידר", ושירים אחרים, כמו "הכביש לאילת", "שיר ערש בגבול" ו"מוכר הפרחים" תיארו, כמקובל אז, את נוף הארץ ויושביה.

לצד הפזמונים העלתה הלהקה בתוכניותיה גם פרודיות שונות על מחזות כמו "אותלו", "הדיבוק" ו"אופרה בגרוש". חבר ההרכב גד מן הלחין חלק משירי התוכנית ואף היה אחראי לעיבוד הווקאלי ולניצוח.

בתחילת שנות ה- 60 יצרה הלהקה קשר עם הזמר ליאו פולד, בעל מועדון "סברה" בניו יורק. בהרכב שונה במקצת - את מקומו של חיים פולני תפס איתן לב - חתמה הלהקה על חוזה הופעות במועדון של פולד למשך חודשיים, אך בעקבות הצלחתו של המופע, הוארך החוזה לשנה. חברי הלהקה נשארו בניו יורק והקליטו שני אלבומים שכללו את מיטב להיטיהם כמו גם שירים עבריים פופולריים אחרים כמו "שובה אלי", "ערב בא" ו"מול הר סיני". אגב, במהלך מבצע סיני ב- 1956 התפרסם במגזין האמריקאי "טיים" צילום מהופעה שערכה הלהקה בפני החיילים, ממש בלב המדבר, תמונה שללא ספק, סייעה לה מאוד בתחילת הדרך בארה"ב.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון