דיסקוגרפיה: עליזה קשי

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

עליזה קאשי החלה את הקריירה הבימתית שלה בלהקת הנח"ל שבה שרה כסולנית את השירים "יא משלטי" ו"שיר ערש נגבי", שאף הוקלטו ב-1956. לאחר סיום השירות הצבאי היא הצטרפה ללהקת בצל ירוק ,שהעלתה ב-1958 את תוכניתה השנייה "הופ עברנו". קולה של קאשי בלט, בין היתר, בשירה של נעמי שמר "הי טי רילי", שנכתב לתוכנית זו.

ביוגרפיה

ב - 1959 יצא התקליטון הראשון שלה ובו ארבעה שירים שהלחין ועיבד עבורה אריה לבנון. השירים הבולטים מתקליטון זה היו "למה" ו"הבוקר החדש", שאת המילים להם כתב עמוס אטינגר.

במוצאי יום העצמאות תש"ך (1960) היא זכתה במקום הראשון בפסטיבל הזמר הישראלי הראשון עם השיר "ערב בא", שאותו היא שרה ביחד עם שמעון בר. שירי הפסטיבל לא הוקלטו במקור לאלבום, ורק מאוחר יותר הוקלט השיר לתקליטון מסחרי משירי אריה לבנון. בתקליטון זה שרה קאשי עם שמעון בר גם את השיר "בוא אלי" ועם גדעון זינגר את השירים "מחול הרועה" ו"על גב הסוס האדמון".

באותה שנה יצא התקליטון השני שלה ובו שלושה שירים שהלחין יוסף הדר וביניהם ""שני חיילים", שהקליטו גם שושנה דמארי ושמעון בר ו"נוגה לי", שחידשה כעבור שנים שלוה ברטי.

ב - 1961 היא הוציאה תקליטון נוסף ובו ארבעה שירים בעיבוד משה וילנסקי שגם ניצח על תזמורת הד ארצי, שליוותה אותה בהקלטות. השיר הבולט בתקליטון זה היה "שובך יונים", שהפך ללהיט והושמע הרבה ברדיו, בעיקר בתוכניות "שירים כבקשתך". שיר זה היה הראשון שפירסם המלחין אפי נצר. שיר נוסף שהצליח אז מתקליטון זה היה "העלם והשמש", שהלחין משה וילנסקי. מאוחר יותר עזבה עליזה קאשי את הארץ ועברה להתגורר ולהופיע בארצות הברית, שם הקליטה כמה אלבומים.

במלחמת יום הכיפורים (1973) היא הגיעה לארץ והופיעה בתוכנית "מפגש אומנים" בטלוויזיה. לאחר שביצעה שם את אחד משיריה היא פלטה קללה בערבית, מה שעורר מבוכה רבה ומאז היא לא שבה להופיע בארץ.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון