דיסקוגרפיה: רוני פיטרסון

ביוגרפיה מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

שאלת "מיהו ישראלי?" ממש כמו "מיהו יהודי?" היא לעתים קרובות נושא מרכזי ואפילו בעייתי אצל מוסיקאים שמחליטים "לעלות ארצה", להשתקע פה ובכל זאת להמשיך לנגן את המוסיקה שלהם, ואפילו לשיר באנגלית... רוני פיטרסון הוא אחד כזה. בשנים הראשונות לפעילותו בארץ התייחסו אליו כזר למרות שניגן בלא מעט הקלטות ישראליות לגמרי, התחתן עם ישראלית ואפילו היה אב לילד ישראלי... רק אחרי כמעט עשור נראה שפיטרסון התקבל על ידי הממסד, ולמרות שהוא עדיין מנגן בלוז ושר באנגלית, הוא כבר נחשב אחד משלנו.
הקריירה של רוני פיטרסון בארץ התנהלה כל העת בשני קווים מקבילים, אשר בשניהם הוא הטביע חותם כגיטריסט בעל צבע אישי מיוחד, טכניקה מעולה והרבה נשמה... קו אחד לפעילותו היה כגיטריסט אורח בהופעות והקלטות רבות ובשני הוא הופיע והקליט עם הרכב הבלוז שלו, קטעים מקוריים שהלחין ובעיקר בסטנדרטים של בלוז. הוא גם ארח נגני בלוז רבים מחו"ל, ובכך הפך ל"מתאם הבלוז" של ישראל.


פיטרסון היה ילד פלא שנדלק על מוסיקה אמריקנית שחורה ובמיוחד על בלוז בגיל צעיר, וכבר כשהיה בן אחת עשרה הופיע כגיטריסט מקצוען. שש שנים לאחר מכן הוא ניגן בלהקתו של זמר הבלוז והנשמה בני לאטימור ואף השתתף בהקלטות אלבומים שלו. בשנים הבאות הוא ניגן (כחבר בלהקתו של לאטימור) עם ענקי בלוז כמו אלברט קינג, באדי גאיי, בי בי קינג ורבים אחרים. הוא היה הופך מן הסתם לכוכב בלוז אמריקני לולא שלום חנוך לא היה מחפש צליל חדש ללהקת הליווי שלו...


זה קרה ב-1987, כששלום חנוך חיפש נגני חיזוק זרים למופע שלו "רק בן אדם". לצד הנגנים הישראליים נבחרו למשימה המתופף רוי מרטין, נגן הבס ריי פיטרסון ואחיו הגיטריסט רוני פיטרסון. הם השתתפו במופע, באלבום רק בן אדם, וב-1988 במופע נוסף שבא אחרי הוצאתו. חלקים מהמופע הופיעו בסרט ובאלבומו של חנוך רומן אמיתי. בסרט נראתה גם מסיבת הנישואין של פיטרסון עם ישראלית בשם נעה.


ב-1991 עלה פיטרסון רשמית ארצה והחל משתתף בהקלטות שונות גם עם אמנים אחרים. באותה שנה, באלבומו של רמי קלינשטיין אהביני וניגן בגיטרה בלוזית מדהימה בקטע האינסטרומנטלי "מיסיה שרמונטייה".
עוד באותה שנה הוא הופיע לראשונה בטלויזיה בארץ, כשהתארח בתכנית "קול הפופ" בערוץ 2 הנסיוני, וניגן בה בהופעה ב"רוקסן" את "CAN YOU SEE ME".
שנת 1992 היתה שנת הפריצה הגדולה של פיטרסון לתודעת הקהל הישראלי ובעיקר לתודעת המוסיקאים הרבים שהזמינו אותו להשתתף בהקלטותיהם. הוא ניגן (בגיטרות או גיטרה סלייד) עם רפי אדר בהקלטת חידוש להיטו של אריק איינשטיין "אל תוותרי עלי", עם ריטה בהקלטת "תחנה של זמן", עם יזהר אשדות באלבום הבכורה שלו יזהר אשדות , עם מזי כהן באלבומה מעברים, עם דפנה ארמוני באלבומה אשה אחת פחות, עם צמד ההוא (קובי רכט ויושי שדה) באלבומם נגד הלב ועוד.
הוא גם המשיך לנגן עם שלום חנוך, בין השאר במופע האקוסטי ששודר בטלויזיה "מישהו הפסיק את הזרם" שחלקים ממנו הופיעו באלבומו של חנוך לא יכול לישון עכשיו.


ב-1993 השתתף פיטרסון בהפקת אלבומו של מאיר אריאל זרעי קיץ. המפיק המוסיקלי של האלבום היה שלום חנוך ופיטרסון ניצח על הקלטת הבס, תופים וגיטרות שעטפו את אריאל בצליל בלוזי מהרגיל אצלו.
עוד ב-1993 הופיע פיטרסון בפסטיבל הבלוז באילת כאורחו של דני ליטני וגם ניגן באלבומו של דני רובס ברושים וחמניות בו בלטה הגיטרה שלו בעיקר בשיר "הבן של הקוסם", וכן בשירים אחדים באלבומה של ריקי גל חפש בי.
באותה שנה הקליט פיטרסון אלבום ראשון, עם מיכה מיכאלי בבס וניר צדקיהו בתופים. האלבום, שהוקלט בקיבוץ העוגן, הושלם במהירות אך פיטרסון נתקל בחוסר עניין מצד חברות התקליטים אליהן פנה כדי להוציאו. כולם ציינו שהאלבום טוב, אף נרתעו מהעובדה שהוא שר באנגלית. בסופו של דבר, הוציא פיטרסון את האלבום בהפקה עצמית, תחילה רק בקסטה בהפצת חנות התקליטים "גונג" ואח"כ בדיסק בהפצת "הד ארצי".
האלבום, MIND OVER MATTER כלל קלסיקות בלוז וריתם-אנד-בלוז, ביניהן "TOBACCO ROAD” של ג'ון לאודרמילק, "YOU CANT LOSE WHAT YOU NEVER HAD" של מאדי ווטרז, "STONE FREE” של ג'ימי הנדריקס וגם גרסה אנגלית ל"שחק אותה" של שלום חנוך, שהפך ל"DADDY TOLD ME". שיר הנושא של האלבום נכתב על ידי ריי פיטרסון, ורוני כתב עוד שלושה שירים בעצמו. את האלבום הקדיש פיטרסון לאשתו נעה ולבנו אריק דילן, שנקרא כך ע"ש שני מוסיקאים שהעריץ (אריק קלפטון ובוב דילן).


עוד ב-1994 ניגן פיטרסון באלבומו של שלום חנוך א-לי-מות ובאלבומו השני של יזהר אשדות יזהר אשדות.
באותה תקופה התגרש פיטרסון מאשתו נעה, אך נשאר בארץ והתחתן אחר כך עם נילי אהרונוביץ' שהפכה גם למנהלת האישית שלו.


ב"פסטיבל ישראל" ב-1995 הופיע פיטרסון בערב משותף עם מזי כהן. השניים גם הקליטו יחד גרסה אקוסטית לשיר "אם זו אהבה" (מ' אהוד מנור, ל' אבנר קנר, ע' וה' כהן ופיטרסון).
עוד ב-1995 ניגן פיטרסון בכל הגיטרות באלבומה של ירדנה ארזי מתוך שאהבתי.
ביולי 1996, כשבי.בי קינג הופיע בישראל, פגש אותו פיטרסון לג'אם באולפן גלי צה"ל ולאחר מכן קינג הזמין אותו להתארח בהופעתו ב"בריכת השולטן" בירושלים.
באותה שנה הקים פיטרסון את להקת הבלוז שלו, שהרכבה משתנה מידי פעם. לצד הופעותיו הרגילות עם הלהקה הוא גם מארח זמרים ונגני בלוז מהעולם, ביניהם היירם בולוק, לוני שילדס, ג'ון פריס, סוויט בטי ורבים אחרים. הוא גם ארח במופעי הבלוז שלו אמנים ישראלים, ביניהם שלום חנוך, רמי קלינשטיין, אהוד בנאי, מאיר אריאל, מזי כהן ואחרים.


בשנת 1998 הוציא פיטרסון שני אלבומים שונים שייצגו את שני הכובעים שלבש במוסיקה. הראשון הוקלט עם אחד מגלגולי להקת הבלוז שלו: ערן פורת בתופים, מיכאל פרוסט (או איתמר ציגלר) בבס, וולטר בלנדינג וניצן עין הבר בסקסופונים. האלבום PASS IT ON כלל, כמו האלבום הראשון, קטעים קלסיים לצד קטעים מקוריים של פיטרסון, ביניהם "SNATCH IT BACK AND HOLD IT" של באדי גאיי, “STOP BREAKING DOWN" של רוברט ג'והנסון, "PASS IT ON" ו"DON’T DO THIS TO ME" של פיטרסון ועוד.


האלבום השני באותה שנה היה מפתיע יותר. הוא נקרא רוני פיטרסון וחברים וכלל מפגשים בין פיטרסון וזמרים שונים שהפכו את שיריהם המוכרים לבלוז בעיבודים והפקה מוסיקלית של פיטרסון (בשיתוף לאונרדו בלה) ובליווי להקת הבלוז של פיטרסון. זאב נחמה שר את "היא לא תשוב", רמי קלינשטיין שר באנגלית
"WHEN SOMETHING IS WRONG WITH MY BABY",
שלום חנוך שר "כהה כהה", מאיר אריאל את "זרעי קיץ",
אביב גפן את "הכי קרוב לבד",
אחינועם ניני את "אילנות",
מיכה שטרית את "בדקה אחת שפויה",
רונית שחר את "טרקתי את הדלת",
יזהר אשדות את "הירושימה שלי", ו
ארקדי דוכין את "נאמר כבר הכל".
פיטרסון שר "THAT’S HOW STRONG MY LOVE IS" ו"SOMETHING WRONG GOING ON”.


עוד ב-1998 ניגן פיטרסון שילוב של בלוז ומוסיקה מזרחית כשניגן עם אייל גולן בלהיטו "דמעות" (באלבומו המצליח חייל של אהבה) ועם נתי לוי בגרסתו ל"סורו מני" (באלבום עבודה עברית).
באותה שנה הגיש פיטרסון תכנית בלוז ב"רדיוס".
ב-1999 התארח פיטרסון באלבומו של יובל בנאי רש"י דאב. באותה שנה יצא פיטרסון לסיבוב הופעות מצומצם ביחד עם מיכה שטרית.
בשנת 2000 התארח פיטרסון במופע "נמל בית" של שלום חנוך. הוא גם השתתף במופע הצדעה מיוחד שהפיקו גלי צה"ל במלאת 30 שנה למותו של ג'ימי הנדריקס.

מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2022 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון