דיסקוגרפיה: רונן בן טל

ביוגרפיה מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

דרכו של רונן בן טל כמוסיקאי אופיינית למה שכונה בעיתונות המקומונים בראשית שנות ה-80 "סצנת המועדונים" או "דאון טאון תל אביב". קבוצה קטנה של חובבי מוסיקה, בקהל ועל הבמה, חיפשה צליל חדש למוסיקה הישראלית המקורית, החליפה בינה לבין עצמה הרכבים קצרי מועד ותיעדה רק חלק קטן מפעילותה. בשנות ה-90 עבר בן טל מהשוליים למרכז, גם כמפיק מוסיקלי, גם כאחד מבעלי אולפני "די.בי." וגם כמפיק תוכניות טלוויזיה.

ביוגרפיה

בן טל, יליד תל אביב ב-1958, עבד כנער בחנות התקליטים המיתולוגית "פאז", שהייתה אז הכי מתקדמת ומעודכנת. ב-1978 למד קולנוע ויצר סרט ראשון: "זכרונות אינם מחכים".

ב-1981, בהופעה של הקליק, אמר לעצמו שאם הם יכולים אז גם הוא יכול, והחליט להיות מוסיקאי. הוא למד לנגן בפסנתר וסקסופון, וניגן בסינטיסייזר בהרכב ראשון עם עדה נסטוביץ (לימים וירצברג) בבס, יקי אבימור בגיטרה ומנחם עולש בתופים. אחר כך ניגן עם רמי פורטיס והצטרף איתו לכרומוזום 2, עם נעם הלוי בכלי הקשה ונשיפה, יקי אבימור בבס, רונה ורד בקלידים ודויד גרוואי בגיטרה ושירה. כרומוזום 2 עשתה חזרות במשך חצי שנה, כתבה כמעט מאה שירים, לא הקליטה דבר, הופיעה מעט והתפרקה.

בן טל ניגן עם הקליק באלבומה עולם צפוף ועם חברים מהקליק וכרומוזום בהרכב הצמרת 4-טיס וחברים, שכלל את בן טל, רמי פורטיס, אלי אברמוב, עובד אפרת וז'אן-ז'ק גולדברג.

4-טיס וחברים הופיעה ב"פינגווין" במשך שלושה חודשים עם הרבה שירים חדשים, שרק אחד מהם, "Respect Your Gun", הוקלט ב-1984 בגרסה עברית.

ב-1983 הקים בן טל הרכב קצר מועד בשם רג'פטיק עם פורטיס, גולדברג, נעם זייד בכלי הקשה ויקי אבימור בבס. זו הייתה מעין הקדמה ללהקת ז'אן קונפליקט. את שנת 1983 חילק בן טל בין פעילות בז'אן קונפליקט ובין הקמת אולפן ההקלטות שלו, "די.בי.".

ז'אן קונפליקט כללה את פורטיס בגיטרה ושירה, בן טל בשירה, סינטיסייזר וסקסופון, זא'ן-ז'ק גולדברג בתופים ויקי אבימור בבס. בהקלטות ובהופעות שלהם התארחו מלכה שפיגל בבס, ברי סחרוף בגיטרה, מיכה מרגלית בסקסופון וכלי הקשה ותמי גלבץ בקולות. ב-1988 יצא תקליט שתיעד חלק מהחומר הרב שיצרו. מהופעות בפינגווין ב-1983 נכללו "Reflections Of Art", "Asuan" ו-"Wires" ומההקלטות ב"די.בי." "Staki Paki" ,"Different Ways", "Hunters" וגם הלהיט שנוצר עוד בימי 4-טיס וחברים, "Special Guest".

בהפסקות הפעילות של ז'אן קונפליקט היה לבן טל זמן להפוך את "די.בי." לאולפן 16 ערוצים ולהקליט את שלום הציבור, משינה, צוזאמן (דויד גרוואי ו"שולץ"), קילר הלוהטת ועוד.

ב-1984 הצטרף בן טל כזמר לגוסטו לובי, להקת יוצאי הקליק, עם אלי אברמוב בשירה וגיטרה, עובד אפרת בבס, ז'אן-ז'ק גולדברג בתופים ורונה ורד בקלידים. מאוחר יותר, כשצורף מיכה מרגלית בסקסופון, הם הפכו לגוסטו לובי 2. ב-1985 הוא היה בלהקת השהרבנים עם ז'אן-ז'ק גולדברג, יקי אבימור, עובד אפרת וגיל סמטנה. (מאוחר יותר, באלבומו תיקיות, הוא חידש מהרפרטואר שלהם את "לך מכאן" ו"בוקר אחרון").

באותה שנה, ובכל פעם שרמי פורטיס היה מגיע לביקור מולדת, חזרה ז'אן קונפליקט לפעילות, הקליטה את "Exercise" (עם ברי סחרוף), "One Day I Smile" (עם תמר גלבץ) ובהופעה ב"קולנוע דן" את "Pictures". ב-1988 הם הקליטו את "אהבה בבומביי", שנכלל, כמו כל השירים האלה, באלבומם היחיד, שיצא באותה שנה.

מסוף 1985 שילב בן טל בין עבודתו כמנהל אולפן מצליח לפעילויות אחרות בתחום: נגינה בהקלטות (ביניהן עם אהוד בנאי, גבי שושן, ליליה ואחרים), הפקה מוסיקלית ועיבודים (אלבומי נוער שוליים), ניהול להקות (נוער שוליים, פונץ' ואפור גשום) וגם הקמת "לייבל" עצמאי ("תקליטי בומצ'ה").

ב-1989 הוציא בן טל אלבום בשם תיקיות ובו קטעים נבחרים מההרכבים השונים בהם השתתף, חלקם בהקלטות מקוריות ורובם בחידושים שהוקלטו בשנים 1986 - 1988, ביניהם "רולטה רוסית", "מתחת למפלס", "כולם רוצים", "לך מכאן", "ג'ריקן" ועוד. בהקלטות הוא שר, והשתתפו אלון הלל בתופים, גיל סמטנה בבס ודודי לוי ואורן קפלן בגיטרות. האלבום כלל גם שני קטעים שהקליטה להקתו החדשה של בן טל, אור כשדים, (עם עובד אפרת בבס וגיטרות, דודי לוי בגיטרות וז'אן-ז'ק גולדברג בתופים): לחניו של בן טל ל"בתוככי נפשי" (מ' רונן בן-טל) ו"לך מכאן" שכותב מילותיו גל אוחובסקי הסתתר תחת הפסבדונים זאביק השועל.

בסוף 1989 הופיעה אור כשדים במופע מיוחד עם שותפים לדרכו של בן טל: רמי פורטיס, ברי סחרוף, אהוד בנאי, נעם הלוי, מיקיאגי, נוער שוליים, לאה שבת, יוסי אלפנט ואורן קפלן.

ב-1991 יצא אלבום הבכורה של פונץ'. בן טל הפיק מוסיקלית ועיבד עם הלהקה. הוא גם ניגן בקלידים בחלק מהשירים.

באותה שנה היה בן טל אחראי לניהול האמנותי בתקליט זה עושה לך את זה של נוער שוליים.

באותה שנה יצא גם האלבום אחד מול אחד של אור כשדים, שכללה אז את רונן בן טל בשירה, עובד אפרת בבס וקולות, ז'אן-ז'ק גולדברג בתופים, דודי לוי בגיטרות ואיתמר גפני סאונד. בן טל כתב את כל המילים והלחין את רוב השירים: "מת הבית", "אחד מול אחד", "סדר באי סדר", "בגובה העשב", "אזור הדמדו מים", "בייבי בייבי", "הנשמות הטובות" ו"טלויזיה". עוד בתקליט היו לחן של אפרת ל"ארמסטרונג", של לוי ל"תעצמי עיניים", של בן טל ולוי ל"עוגיה" וגם "אלימור" על פי הלהקה האמריקנית הצבים.

ב-1992 היה בן טל מנהל אישי בתקליט הצוללת של פונץ', ייעץ למאיר בנאי וגילה את מופע הארנבות של דוקטור קספר. יחד עם אורי פירסט, שותפו ל"די.בי.", הפיק בן טל בשנים הבאות את שלושת אלבומי הלהקה.

ב-1996 הפיקו בן טל ופירסט את אלבום הבכורה של יוסי בבליקי, אלבום המצעדים. ב-1999 הפיק את תוכנית התרבות של גל אוחובסקי בערוץ 2 ואחר כך בערוץ 1, ובשנת 2000 הפיק את פינג פונג.

מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון