דיסקוגרפיה: רפי אדר

ביוגרפיה מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

רפי אדר, קולנוען (במאי סרטים וקליפים) ומסעדן (בעל מסעדה איטלקית מצליחה) פועל בצידי המוסיקה הישראלית מאז שנות ה-70, בעיקר כמקורב לאריק איינשטיין ולשלום חנוך. בסוף שנות ה-80 חש אדר שלא מספיק לו רק להיות במאי הקליפים והחבר של הזמרים, והוא החל להקליט בעצמו כזמר, עם לא מעט עזרה מידידיו.

ביוגרפיה

ב-1988 הקליט אדר שיר ראשון: "היי מאן! (טובים השניים...)". אדר כתב עם מאיר אריאל את הטקסט בעברית על פי שירו של הזמר האיטלקי הנודע צוקרו. בהקלטה השתתפה להקת אנשים טובים: משה לוי בעיבוד, הפקה וקלידים, מיקי שביב בגיטרות ובס, יצחק קלפטר בגיטרות וז'אן-פול זימבריס בגיטרות. השיר יצא בתקליט שדרים והושמע מעט, אך מה שנראה כגחמה חד פעמית הפך בשנות ה-90 לעיסוק של ממש. אומנם על אש קטנה, אבל עם בחירה מעניינת של חומרים ובביצועים מפתיעים לטובה, במיוחד לאחד שהוא לא זמר...

ב-1990 הקליט אדר שיר שכתב והלחין לו שלום חנוך: "לב מלא". חנוך ומשה לוי עיבדו, הפיקו וניגנו בהקלטות, וחנוך אפילו התארח בקליפ של השיר. בהמשך אותה שנה כתב אדר עם עמיר לב את "לחלום שזה חלום" (מ' אדר ולב, ל' לב) והקליט אותו בעיבוד והפקה מוסיקלית של לוי, לב ועודד פרח. תקליט השדרים עם השיר יצא רק בזמן מלחמת המפרץ, כשהוא מלווה בקליפ עם צילומי סקאדים על תל אביב.

ב-1992 הקליט אדר בדואט עם דנה ברגר חידוש ללהיטו של אריק איינשטיין "אל תוותרי עלי" בעיבוד והפקה של לוי. בין המשתתפים בהקלטה היו רוני פיטרסון, עמיר לב וקרני פוסטל. ב-1993 הקליט אדר שיר שכתב לו אביב גפן, "בפניך". לוי עיבד והפיק גם הפעם, וגם ניגן עם גפן, סיגל קלרמן ואחרים. קלרמן (שכמו דנה ברגר ומוסיקאים נוספים הכירה את אדר מעבודה במסעדה שלו) כתבה איתו והלחינה את השיר "אף אחד", שהוקלט בסוף אותה שנה.

בסוף 1993 הופיע במועדון "רוקסן" בתל אביב הזמר האיטלקי צוקרו. אדר הצטרף אליו בגרסה דו לשונית ל"Hey Man" ואף הוקלט על ידי צוות גלי צה"ל.

ב-1994 קיבץ רפי אדר את ההקלטות האלה (פרט לגרסה המקורית של "היי מאן") למיני-אלבום שיצא בחברת "הליקון". שמו התבסס על כינויו של אדר בילדותו: "הלב המלא של קוטינקה".

מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון