דיסקוגרפיה: שלישיית שריד

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

שלישיית שריד הייתה אחד ההרכבים האמנותיים הבולטים שיצאו מהתנועה הקיבוצית באמצע שנות ה- 60 והצטיינה בביצועים ובעיבודים הקוליים שלה.

ביוגרפיה

הצלע הבולטת בשלישייה, שנוסדה בקיבוץ שריד, היה שלמה ורבנר, חבר המשק שערך את העיבודים הקוליים לשירים וליווה את ההרכב בגיטרה. ב-1964 הוציאה השלישייה את האלבום טוב ללכת בדרכים עם שלישיית שריד, ששיר הנושא שלו היה אחד השירים הבולטים ששרו בתנועות הנוער. מילות השיר נכתבו על ידי נתן יונתן, גם הוא חבר קיבוץ שריד באותו זמן, ונגינת הגיטרה הווירטואוזית בתחילתו שימשה כעבור שנים כאות הפתיחה של סדרת הטלוויזיה "עברית בסימן טוב". שיר נוסף באלבום היה "יש ואומרים אנשים", שנכתב והולחן על ידי חברת הקיבוץ מירי פליקס, שהקליטה אותו בעצמה כעבור שבע שנים למופע "ניחוחי חציר" ב-1971. עוד בלטו באלבום השירים המחודשים "ביתי אל מול גולן", "בגליל בתל חי", "הקרב האחרון" ו"האם אמרו לך פעם", שירם של התרנגולים.

בפסטיבל הזמר ב- 1964 שרה השלישייה, שהפכה בינתיים להרכב מבוקש מאוד, את השירים "הרחק בלילה", שבוצע גם על ידי אריק איינשטיין, ו"אני ושירי", שאותו שרה גם שושנה דמארי, אך התפרסם יותר בביצוע ההרכב.

כעבור שנה הקליטה השלישייה תקליטון עם ארבעה שירים וביניהם "פרח הלילך" ו"אם אומר לך". שני אלה היו שיריה הראשונים של נורית הירש, שאותה ראו השלושה בהופעותיה הראשונות במועדון "החמאם" ביפו, שבו הופיעו גם הם.

לאחר הקלטת התקליטון התפרקה השלישייה. שלמה ורבנר עבר לתל אביב ובמשך שנים עבד כטכנאי בגלי צה"ל.

בשנת 2002 הוחלט לאחד את חברי השלישייה, לראשונה מזה כארבעים שנה. היוזמה לאיחוד באה מן העורך המוסיקלי אברהם זיגמן, שהזמין אותם להתארח בתוכניתו "עוד חוזר הניגון" עם נורית הירש ונתן יונתן.

בשנת 2005 הסכימה השלישייה להתאחד במסגרת שבוע הזמר העברי למופע חד פעמי במסגרת "שרים עמק יזרעאל".

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון