פסטיבל הקצב הישראלי

מאת: סטריאו ומונו

במילים אלה פתח ח"כ אורי אבנרי את פסטיבל הקצב הראשון:
ערב זה הוא סימן דרך בחיי תרבות הקצב הישראלית. לפני כמה חודשים ניסיתי לכלול להקת קצב חשובה בערב רעיונות שערכתי ב"היכל התרבות" בתל אביב. הנהלת ההיכל לא רצתה לאפשר זאת. היא אמרה: הקצב אינו תרבות. אין מקומו בהיכל התרבות.
הערב נוכיח לכל: הקצב הוא תרבות. זוהי התרבות של דורנו. אין היא נופלת מתרבותו של כל דור אחר.
אחד המעשים הראשונים שלי, אחרי שנבחרתי לכנסת, היה לפעול למען הבאת להקת ה"ביטלס" לישראל. על אחת השאילתות שלי השיב סגן שר החינוך והתרבות: אי אפשר להרשות את הופעת ה"ביטלס" כאן, מפני שאין לה ערך תרבותי, ומפני שהיא תביא להתפרעות של הנוער.
הערב הזה נוכיח כי הופעת קצב, וגם הסוערת ביותר, תהיה תרבותית עד הסוף, ולא תביא להפרעת הסדר.
נוכחים כאן חברי כנסת, נוכח כאן יושב ראש המועצה לתרבות ואמנות של משרד התרבות. זוהי הכרה באופיו התרבותי של הקצב. זוהי הכרה בסגנונו המוסיקלי של הדור הצעיר.

פסטיבל הקצב הישראלי (1969)

הקצב הוא תרבות בינלאומית. הוא מקשר בין הנוער שלנו לבין הנוער של כל עמי העולם. הוא מגשר על פני גבולות ואוקיינוסים. שפתו היא שפה עולמית.
אין צורך לדעת אנגלית, כדי להבין את שפת ה"ביטלס". אין צורך לדעת צרפתית כדי להבין את שפת להקות הקצב של פאריס. אין צורך לדעת ערבית כדי להבין את שפת הלהקה הערבית ממזרח ירושלים, והלהקה הארמנית, שיופיעו כאן הערב, צד בצד עם הלהקות העבריות.
העולם, שאינו יודע עברית, יבין את שפת להקות הקצב שלנו, שכבר החלו בהסתערות ברחבי תבל. להקות אלו תהיינה שליחות המדינה, שליחות הנוער העברי, בכל מקום אליו תגענה.
הן תבשרנה לעולם כולו: הנוער הישראלי הוא חלק מן הנוער העולמי. הוא מושיט את ידו לצעירי כל העמים. הוא יתרום את תרומתו לתרבות הדור הצעיר, תרבות הקצב.
חברים יקרים - זכות הדיבור לקצב!
(מתוך עטיפת התקליט "פסטיבל הקצב הישראלי", נובמבר 1968 סינרמה ת"א)

 
תגובות לרשימה: פסטיבל הקצב הישראלי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון