דיסקוגרפיה: אבי טולדנו

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

אבי טולדנו הוא מהזמרים הבולטים ביותר בארץ הפועלים בסגנון פופ ואמצע הדרך. הוא זכה לעיקר הצלחתו בסוף שנות ה- 60 ותחילת שנות ה- 70, במהלכן נבחר ל"זמר השנה" במצעדי הפזמונים, ושירים רבים שלו הפכו ללהיטים. בתחילת שנות ה- 80 הצליחו מאוד שיריו "כל חיי" ו"הורה", אותו שר בתחרות האירוויזיון.

ביוגרפיה

טולדנו נולד במקנס שבמרוקו. הוא שר מגיל 8 והופיע על במות שונות מאז שהיה בן 12. בגיל 14 הצטרף לתנועת "השומר הצעיר", שפעלה במרוקו במחתרת, וכעבור שנתיים עלה דרכה לארץ לבדו, לאחר שזייף את חתימת אביו על הטופס שאישר את עלייתו ארצה. ברכבת שהובילה אותו לנמל מרסיי חיבר את מנגינת השיר "לאן נוסעת הרכבת?", שהפך מאוחר יותר ללהיט ונכלל באלבומו הראשון. לפני העלייה לארץ שהה טולדנו במשך שמונה חודשים במחנה הכשרה של הנוער הציוני ליד העיר טולוז בצרפת, שם בידר את חבריו למחנה וחיבר שירים נוספים, שהופיעו בהמשך, עם מילים חדשות, בשני אלבומיו הראשונים.

לאחר שהגיע לארץ הוא התגורר בקיבוץ רוחמה, שם למד ועבד ובשעות הפנאי המשיך לשיר ולנגן בגיטרה. המוסיקאי שמעון כהן שמע אותו לראשונה בקיבוץ והמליץ עליו בפני עפרה סמואל ויוסף ("פפו") אריה, שערכו אז את תוכנית הרדיו של קול ישראל "תשואות ראשונות". בעקבות השתתפותו בתוכנית זכה טולדנו למלגת לימודים. המלחין משה וילנסקי, ששמע אותו בתוכנית, הציע לו להקליט שיר חדש, שכתב לסרט תיעודי בן 20 דקות על העיר יפו. טולדנו שר את השיר, "זוהי יפו", על רקע בית קפה יפואי ואיתו התפרסם לראשונה כזמר. עד היום מתקשה טולדנו לסיים הופעה שלו מבלי לבצע את הלהיט, שבשנות ה- 70 הקליט גם בגרסה צרפתית.

ללהקת גייסות השריון הגיע טולדנו כבר ככוכב ובתוכניתה התשיעית של הלהקה, "שישה ימים בטנק", שעלתה ב- 1967, שר סולו את "שלא לאהוב אותך", שיר שזכה גם הוא להצלחה עצומה. טולדנו השתתף גם בתוכניתה הבאה של הלהקה "פשוט שריונר".

אלבומו הראשון, אבי טולדנו עם דוד קריבושיי ותזמורתו, שיצא ב-1968, כלל, בין היתר, את שלושת להיטיו הראשונים וזכה להצלחה מיידית. בשנים 1968 ו- 1969 הוא נבחר ל"זמר השנה" במצעדי הפזמונים וזכה שלוש פעמים בפרס היוקרתי "כינור דוד". כותרת בשבועון "עולם הקולנוע" רומזת על כוכבותו של טולדנו באותם ימים - "כאשר בתך אומרת 'אבי', היא אינה מתכוונת לבעלך, אלא לאבי טולדנו"...

באלבומו השני, שיצא ב- 1969, נכללו להיטים כמו "איך עף הזמן", "ראיתי את הקיץ" ו"כאלה היו הימים".

כעבור שנה הוציא את אלבומו בגן ערפילי, בו בלטו השירים "בעיר זרה" ו"שושנת הרוחות". באחת מהופעותיו המשותפות עם חברו הטוב, דודו דותן, אמר דותן משפט שהיה במשך שנים לחלק מהפולקלור בבידור הישראלי: "אבי טולדנו - איזה זמר!!!".

באותה תקופה הוא הופיע גם ב"אולימפיה" בפריז עם הזמר הצרפתי סרג' לאמה וב"מדיסון סקוור גארדן" בניו יורק. חברת התקליטים הצרפתית "פאטה מרקוני" החתימה אותו על חוזה הקלטות באנגלית, צרפתית ואיטלקית.

ב- 1971 כיכב טולדנו בסרטו של ג'ורג' עובדיה, "אריאנה", בו גם שר את שיר הנושא.

שלוש שנים מאוחר יותר יצא אלבומו סתם בן אדם, בו בלטו השירים "מה חשוב היום", שנכתב בעקבות מלחמת יום הכיפורים ו"ידידי טינטן", שזכה באותה שנה במקום הראשון בפסטיבל שירי משוררים לילדים מס' 1. כעבור שנה זכה טולדנו במקום הראשון ב"פסטיבל שירי הבירה" עם השיר "בתחנה המרכזית", שנכלל מאוחר יותר באלבומו זירת חיי (1976).

ב- 1978 הוא הגשים חלום ישן והעלה את המופע "לה בוהם", שהורכב משנסונים של שארל אזנבור בתרגום לעברית. המופע, שהחזרות עליו נמשכו שמונה חודשים, זכה להצלחה, ומלבד שיר הנושא בלטו בו גם שירים כמו "שתי גיטרות", "השחקנים" ו"לה מאמא". טולדנו הציג בו פן אחר באישיותו והוכיח שהוא מסוגל להתמודד לא רק עם שירי פופ, אלא גם עם חומר תיאטרלי מורכב יותר. אזנבור עצמו נכח בהצגת הבכורה של התוכנית והחמיא לטולדנו על ביצועיו.

לאחר שהות ממושכת בצרפת חזר טולדנו לארץ והקליט ב- 1980 את אלבומו צלע. את מילות השירים כתבה שמרית אור. באלבום בלטו השירים "כל חיי", שנבחר ל"שיר השנה" במצעד השנתי של גלי צה"ל, ו"ליאורה", אשתו דאז.

כעבור שנה יצא אלבומו, מפגשים, עם השיר "קרנבל", שזכה במקום השלישי בתחרות קדם האירוויזיון.

ב- 1982 זכה טולדנו במקום הראשון בתחרות עם השיר "הורה", ובתחרות האירוויזיון שנערכה באנגליה הוא זכה במקום השני. באותה שנה זכה טולדנו בתואר "זמר השנה" והקליט עם עפרה חזה למצעד השנתי של גלי צה"ל את הדואט "אחרי החגים", שנכלל באלבומו אני רק עובר (1982). כעבור שנה הלחין לחזה את השיר "חי", איתו זכתה במקום השני באירוויזיון.

גם בתחרות ה"שירוויזיון" ב- 1983 הסתפק טולדנו במקום השני עם השיר המצליח "אבא".

באותה שנה העלה טולדנו תוכנית יחיד אוטוביוגרפית בתיאטרון בית לסין, בשם "תעודת זהות". את כל מילות השירים כתב יורם טהרלב, מי שכתב את המילים ל"הורה" ו"אבא". השירים הבולטים בתוכנית ובאלבום שיצא בעקבותיה היו "שורשים" ו"קוראים לי אבי טולדנו".

ב- 1987 הוא הוציא אלבום בהפקה עצמית, שבו בלט שיר הנושא "תרקדי את הלילה", בעיבודו העדכני של יזהר אשדות, וגילם באותה שנה את אחד התפקידים הראשיים במחזמר "עלובי החיים" בתיאטרון הקאמרי. במחזמר שר את השיר "שולחנות ריקים".

כעבור שנתיים ניסה טולדנו שוב את מזלו בתחרות הקדם אירוויזיון, אך הגיע רק למקום השני עם השיר "דיינו". שירים נוספים שהלחין טולדנו לקדם אירוויזיון (אגב, כולם זכו במקום השלישי) היו "עוד נגיע" ששרה ירדנה ארזי (1985), "לחיים" ששר חיים משה (1986) ו"הבה נגילה גילה" ששר אורי פיינמן (1991).

ב- 1990 הקליט טולדנו אלבום משיריו של חנוך לוין ללחנים שלו. בין היתר הופיעו בו השירים "שחמט", "שתי משאיות" ו"החיים רק מתחילים בגיל 62", שנכתב במיוחד לטולדנו.

כעבור שנתיים יצא אלבום האוסף הראשון שלו, קול שירי, לכבודו הוא הקליט את להיטו "זוהי יפו" בעיבוד חדש.

ב- 1993 חזר טולדנו לשורשיו המרוקאיים והקליט את האלבום מרוקר, שרוב השירים בו נכתבו על פי מנגינות מרוקאיות עממיות. מהאלבום הצליחו השירים "כל האהבה שלך" (על פי השיר "חביבי דיאלי"), "נשמה" ו"אהבה רחוקה", שבו שיתף פעולה עם בתו טל.

אלבומו הבא היה ויקטור, שלא הצליח.

בשנת 1995 יצא הסרט "הירושה" בו כיכב טולדנו לצד יעל אבקסיס ואלון אבוטבול. טולדנו הקליט גם את שיר הנושא לסרט, "אלך איתך", עם בתו טל.

בשנת 1998 יצא בהד ארצי אוסף של טולדנו בשם כל חיי, שכלל 36 שירים. אחר כך יצא במסגרת NMC גולד דיסק כפול ובו שני אלבומיו הראשונים, עם הלהיטים "זוהי יפו", "למה ככה" ואחרים.

אחרי שנת 2000 יצא טולדנו במופע בשם "קפה פריס". המופע, בבימויו של ישראל גוריון, כלל שירים מתורגמים של שארל אזנבור, ז'אק ברל, אדית פיאף, איב מונטאן ואחרים. המופע רץ במשך שנתיים.

בשנת 2003 סיים טולדנו את ההקלטות לאלבום אולפן ובו 15 שירים שהלחין בעצמו. השירים נכתבו, בין השאר, על ידי אהוד מנור, שמרית אור ועוזי חיטמן. חיטמן גם ביצע את השיר "מה חשוב היום" בדואט עם טולדנו.

האלבום יצא לבסוף בשנת 2005, תחת השם ברגוע. שירי האלבום עסקו בהתבגרות ובמצבה של ישראל. טולדנו העיד שהשירים נבעו משינויים שעברו בחייו: מות אחיו, גירושיו ("בלדה לגרוש"), בגרותו של בנו ("גדלת לי מהר מדי"), וכו'.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2021 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון