דיסקוגרפיה: אריס סאן

ביוגרפיה בעריכת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

למרות היותו ישראלי וציוני מוצהר, היה אריס סאן יבוא ישיר מעבר לים. נגינתו החדשנית והצלילים שהביא מיוון השפיעו על המוסיקה הישראלית של שנות השישים והשבעים, ופריחת ז'אנר ה"טברנות" של המאה ה-21 חבה לו רבות. גם כאשר עבר לחיות בארצות הברית, המשיך לכנות את ישראל כ"אימא שלי".

אריסטידיס סאיסאנאס נולד בעיר קלמטה ביוון. כשהיה בן 8, עברה משפחתו לאתונה. שכנה ששמעה את הילד הקטן (כשהיה בן 11) קולו הערב, הציגה אותו בפני מגלה כשרונות, ששיבץ אותו בתחרות כשרונות צעירים. סאן זכה במקום הראשון, ועם חליפת טוקסידו וגיטרה חשמלית (הפרס לזוכה במקום הראשון), החל להופיע במועדוני אתונה.

ביוגרפיה

כשהיה בן 16 הוציא "תקליטון" של 78 סל"ד. שנה אחר כך הכיר בחורה יהודיה, כאשר הופיע באיסטנבול. אחרי התכתבות עניפה, החליט להתחקות אחריה, והגיע לארץ. כשהגיע לנמל חיפה, כמעט מחוסר כל, שאל את הסוורים היכן יוכל להופיע. הוא נשלח ל"מפגש הסבלים" בחוף יפו. הבעלים של המקום, סמואל ברזילי, הציע לו עבודה. עוד באותו ערב הרוויח סאן כמאה לירות מכל הכסף שנזרק עליו מידי הסבלים המרוצים. עם הזמן גדל בית הקפה, ושינה את שמו ל"אריאנה". המקום, וזמר הבית, משכו אליהם את סלבריטאי התקופה, ובראשם משה דיין. הוא החל בקריירת הקלטה גם בישראל, והוציא מספר תקליטונים של 10 ו-7 אינץ'.

בשנת 1960 התחתן עם פופי, והשניים נותרו נשואים עד יום מותו, למרות רומנים רבים שנקשרו לו, ובראשם הרומן עם הזמרת עליזה עזיקרי, שילדה לו בת בשם סאני.

בשנת 1962 פתח סאן מועדון משלו בשם "מקסים", בשותפות עם דוד אזולאי. הוא לא הסתפק בכך, ובנה מועדון בגבעת עלייה, שם היה הבעלים היחיד. המועדון, שנקרא גם הוא "אריס סאן", משך אליו שחקנים וזמרים. אלא העובדה שראש העיר דאז, מרדכי נמיר, נכח בערב הפתיחה של המועדון, לא עזרה לו כאשר התגלה שהמקום פועל ללא רשיון, והוא נסגר מטעם המשטרה.

בשנת 1964 החל סאן להקליט לראשונה בעברית. השיר "בחיים הכל עובר", הפך ללהיט גדול.

אריס סאן הופיע בסרטי התקופה, "פורטונה" (לצד גילה אלמגור, שגם הוציאה תקליטון משיריו) ו"הסנדלר העליז" (לצד גדעון זינגר ויענקל'ה בן-סירא). ב-1967 חתם על חוזה הקלטות בסי.בי.אס, ושנה אחר כך הוציא את האלבום אריס, שהעניק לו מועמדות לפרס "כינור דוד". ב-1969 הפך לזמר הישראלי הראשון שמכר למעלה ממאה אלף עותקים, בזכות הצלחת התקליטון "בום פם". "סיגל", שיצא אחריו, הפך ללהיט גדול נוסף. האכזבה מכך שלא זכה בפרס "כינור דוד" בפעם השנייה ברציפות, הביאה אותו להחלטה לעזוב את הארץ.

באותה שנה הגיע לארצות הברית, ושם הופיע ב"קרנגי הול" היוקרתי. ב-1971 פתח בניו יורק את המועדון "סירוקו", שמשך אליו את חברי ה"רט פאק" (פרנק סינטרה, דין מרטין, סמי דייוויס ג'וניור), סטיבי וונדר, ליז טיילור ואחרים. עם פרוץ מלחמת יום כיפור, חזר לארץ להופיע בפני חיילים (כפי שעשה גם במלחמת ששת הימים), ולהקליט את השיר "גם הפעם".

עסקיו בניו יורק הביאו להסתבכות עם עולם הפשע. האף. בי. איי טען שסאן התערב בחקירה נגד אחד מעובדי המועדון, ושניסה להדיח עד. במשפט הוחלט לגזור עליו עונש מאסר בן שנתיים, ומועדונו נסגר. מן הכלא יצא עם עשרות שירים חדשים שכתב והלחין בזמן המאסר. למרות שחזר אחר כך להופיע בניו יורק, נסיונו בניהול מועדון נוסף נכשל.

במהלך סיבוב הופעות בהונגריה קיבל אריס סאן בן ה-52 דום לב, והוא נפטר ונקבר בניו יורק.

בעריכת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2021 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון