דיסקוגרפיה: ליאור ייני

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

ליאור ייני הוא מהזמרים והשחקנים הבולטים שפעלו בארץ בשנות ה- 60 ותחילת שנות ה- 70. הרפרטואר שלו כולל עשרות שירים משובחים, שעומדים במבחן הזמן ושורדים כל אופנה חולפת בזמר ובבידור הישראלי, וביניהם "אגדה יפנית", "בדומיה", "שיר הכרם" ו"בואי לאילת".

ביוגרפיה

אחרי שירותו הצבאי שיחק ייני בתיאטרון "הקאמרי". ב- 1963 הוא הצטרף לתוכניתה השנייה של להקת התרנגולים, בהדרכתה ובניהולה של נעמי פולני, שהפכה לאשתו ולאם שני ילדיו. לאחר פירוק התרנגולים ב- 1966 המשיכו פולני, ייני ושני "תרנגולים" נוספים, דבורה דותן ועליזה רוזן, לעבוד יחד בתיאטרון "פשוש" לילדים, ואליהם הצטרף צביקה גרטל, חבר התרנגולים מהתוכנית הראשונה. מהרכב זה נולדה כעבור שנה להקת החמציצים, שכללה את חברי הרביעייה ואת פולני כמעבדת, במאית ומדריכה. באותה שנה הקליט ייני שיר ללחן של סשה ארגוב, מתוך הסרט "הוא הלך בשדות", למילים חדשות של יעקב שבתאי. השיר שנקרא "שיר הכרם" הופיע לראשונה בתקליטון, שכלל גם את שיר הנושא של הסרט.

ב- 1969 כיכב ייני במופע שירי מחאה ומצוקה של משוררים ואמנים מרוסיה בשם "הלוך הלכה החבריא". פרט לייני השתתפו בו גם דודו אלהרר, תמי ספיבק, אמנון ברנזון ויצחק כפרי. מתוך שירי המופע, שתורגמו על ידי יעקב שבתאי, הצליחו במיוחד שירים ששר ייני סולו - "בדומיה", שהפך ללהיטו הגדול ביותר, ו"הבללייקה". אגב, גרסתו הרוסית של "בדומיה" נכתבה על ידי המשורר יבטושנקו, שהודה מאוחר יותר שהנוסח העברי עולה אפילו על המקור.

דרורה חבקין, שעיבדה את שירי "הלוך הלכה החבריא" והייתה המנהלת המוסיקלית של המופע, המשיכה לכתוב לייני גם בהמשך. היא הלחינה לו את שירו של ביאליק "היא יושבה לחלון", שנכלל בתקליטון עם להיט נוסף שלו, "אני מבקש את עזרת הציבור". ב- 1970 היא כתבה לו את שיר הנושא לאלבומו תודה רבה, שכלל מלבדו בין היתר גם את השירים "בואי לאילת", שנכתב במקור לסרט פרסומת על אילת, "שיר כפות רגלייך", "את חכי לי" ו"שיר פרטיזנית".

ב- 1972 שיחק ייני בתפקיד הראשי בסרטו של אברהם הפנר "לאן נעלם דניאל וקס" וגם שר את שיר הנושא "אגדה יפנית" ושיר נוסף של אריאל זילבר, "מן הקומה הארבעים".

נישואיהם של פולני וייני הסתיימו בתחילת שנות ה- 70 ומאוחר יותר הוא הכיר את אביבה אור-שלום, שהפכה לבת זוגו ועבדה איתו על מספר פרויקטים. השניים ניהלו יחד את "תיאטרון השמש" ואת "המרכז לטיפוח הזרם ההרמוני" ואף עבדו על שלושה אלבומים, שיצאו ב- 1976. אחד מהם, קלינקה, כלל שירים רוסיים, שאחדים מהם תורגמו על ידי אור-שלום ומאוד הצליחו ("העגלון", "בן אדם" ו"תחת שמי מוסקבה"). בעשיית האלבום סייע להם המורה למוסיקה ונגן הדומברה מישה אפלבאום, המבצע המקורי בארץ של "שיר העגלון" ברוסית. אלבום נוסף, השלום שלי, כלל שירים על אהבה ושלום שנכתבו על ידי ילדים. לאלבום השלישי, איתך תמיד, כתב ייני את כל השירים (פרט ל"בדומיה"). את אחד השירים, "מלאך ה'", הוא שר ב- 1971 בפסטיבל "שנים עשר הנבחרים". בהשפעתה של אור-שלום שינה ייני את שמו הפרטי ל"אליאור" ותחת שם זה הוציא את שלושת האלבומים.

ב- 1973 הוא כיכב במופע משירי המלחין היווני תיאודורקיס בתרגומה לעברית. הנגנים המקוריים של תזמורת מיקיס תיאודורקיס השתתפו בהקלטת האלבום משירי המופע, שבין הבולטים שבהם בביצועו של ייני היו "אפריל זהוב", "החלום", ו"את פי אני פותח".

מאוחר יותר נסע ייני בעקבות אור-שלום לצרפת, ובאמצע שנות ה- 80, כשהקשר ביניהם הסתיים, הוא חזר ארצה. כאן הוא פגש את אחייניתה של פולני, שהפכה לבת זוגו, ולשניים נולד בן.

ייני ניסה לחדש את הקריירה שלו ועשה זאת בעיקר בתחום התיאטרון. בין היתר הוא גילם את אחד התפקידים הראשיים במחזמר המצליח "עלובי החיים", שהועלה בתיאטרון "הקאמרי" ב- 1987, ומאוחר יותר הוא שיחק בהצגות בתיאטרון חיפה, שבכמה מהן השתתף גם יותם, בנו מנישואיו לנעמי פולני.

ב- 1995 העלה ייני מופע משיריו של משורר המחאה הרוסי ולדימיר ויסוצקי וחיבר בעצמו את הנוסח העברי לכל השירים במופע.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2021 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון