דיסקוגרפיה: מוטי גלעדי

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

בתוכניות הבידור הרבות שהעלה מוטי גלעדי בארץ באו לידי ביטוי כשרונות המשחק, השירה והחקיינות שלו. ב- 1986 ייצגו הוא ושרי צוריאל את המדינה בתחרות האירוויזיון בשיר "יבוא יום", ובמהלך שנות ה- 80 הצליחו גם שיריו "בבר" ו"דוקטור, הבובה חולה".

ביוגרפיה

בצבא שירת גלעדי בלהקת פיקוד המרכז, שהעלתה בתחילת 1967 את תוכניתה ה- 15, "במרכז העניינים". קולו של גלעדי בלט במיוחד בשיר "טנגו תורנות".

לאחר שחרורו הוא השתתף במחזמר המצליח "איי לייק מייק", שבכורתו נערכה בפברואר 1968. המחזמר הועלה שמונה פעמים בשבוע במשך שנה אחת בדיוק וירד לאחר 400 פעם, למרות שעדיין היה לו ביקוש מצד הקהל.

אלבומו הראשון יצא ב- 1969 וכלל, בין היתר, את ביצועיו ללהיטי אותה תקופה, למשל ל"איפה את אהובה". כעבור שנתיים הוא הקליט תקליט שדרים, שכלל ארבעה שירים שכתבו לו ירון לונדון ויאיר רוזנבלום, "חנטריש", "נמר בחצות", "הספרנית" ו"שיר יוצא מהכלל", אך אף אחד מהם לא זכה להצלחה כלשהי.

באותה תקופה הוא כתב מילים לשירים שביצעו אחרים. המצליח מביניהם היה שיר ששרה עדנה לב, "את ואני נולדנו בתש"ח", זוכה המקום הראשון בפסטיבל הזמר 1973, שנערך בסימן חגיגות חצי היובל למדינה.

במהלך שנות ה- 70 נסע גלעדי לארה"ב עם משפחתו. הוא למד והופיע שם על במות שונות, ובין היתר עסק בחזנות, תחום שהיה חביב עליו עוד מימי ילדותו ונעוריו בכרכור.

כעבור שנים אחדות הוא חזר לארץ והעלה תוכנית בידור מצליחה, "שלכם בפאניקה", שהורכבה בעיקר מחיקויים של אמנים ופוליטיקאים.

ב- 1985 עבד גלעדי על תוכנית נוספת עם המוסיקאי יורם צדוק, והשניים כתבו את השיר "בבר", על מלצר יפואי בעל מבטא מרוקאי. השיר זכה להצלחה גדולה ויצא באותה שנה בתקליט אוסף של חברת "הד ארצי".

כעבור שנה כתבו גלעדי וצדוק את השיר "יבוא יום" ושלחו אותו לתחרות קדם האירוויזיון בביצוע משותף של גלעדי ושרי צוריאל. להפתעתם של המהמרים למיניהם, זכה השיר במקום הראשון בתחרות. באירוויזיון עצמו, לעומת זאת, שנערך באותה שנה בנורווגיה, סיימו השניים במקום ה- 19, הלפני אחרון. הכישלון בתחרות קטע את שיתוף הפעולה בין גלעדי לצוריאל, והשניים המשיכו כל אחד בדרכו.

הישגו הבולט של גלעדי בשנות ה- 90 היה משחקו עטור השבחים בסרט "מעבר לים" מ- 1991. זמן קצר אחר כך נפטרה רעייתו ממחלת הסרטן והוא החל להתאושש בהדרגה ושב להופיע. בין היתר, הוא העלה מופע ביידיש, שבו השתתפה גם בתו דורין, ותוכנית בידור משותפת לו ולגדי יגיל, שהוצגה מאוחר יותר גם ביידיש.

במופע קיץ שהעלה עם טוביה צפיר, חנה לסלאו ואסנת וישינסקי נוצר קשר בינו לבין וישינסקי. הידידות הובילה לנישואים, ובחתונתם הושמע שיר שהם כתבו והקליטו יחד, העוסק בקשר ביניהם. השניים מעלים את מופע הבידור שכתבו, "זוג מהשמיים", המורכב מחיקויים של פוליטיקאים ואמנים מהארץ ומחו"ל.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2020 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון