דיסקוגרפיה: מרים אביגל

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

מרים אביגל, בעלת הקול החם והנעים, זכתה להצלחה רבה בסוף שנות ה- 50 הודות לשני להיטיה הגדולים "בדרך התבור" ו"בת הדייג".

ביוגרפיה

להיטה הראשון, "בדרך התבור", נכתב על ידי בנימין אביגל, בעלה דאז, ושלמה וייספיש, שהלחין להיטים רבים באותה תקופה (את "סימונה מדימונה", למשל). השיר הוקלט בספטמבר 1959, וחודשיים לאחר מכן הקליטה אביגל את השיר "בת הדייג", שאת מילותיו כתבה בעצמה ללחן שחיבר בעלה. שני השירים הפכו ללהיטי רדיו גדולים, ואביגל הוזמנה להקליט בחברת התקליטים "הד ארצי" שירי ילדים, שירי עם ישראליים ושירי חגים לאלבומים נוספים שיצאו במסגרת החברה.

אלבומה מאותה שנה, חדש וגם ישן, כלל שירים כמו "הנווד", "שאנו" ו"קליפסו ערד", ובאלבומה שירי ילדים הופיעו, בין היתר, השירים "חמש שנים", "ושאבתם מים", "אור חבצלות" וכל יתר השירים שנלמדו באותן שנים בגני הילדים. אלבום שירי ילדים נוסף שהוציאה אביגל התבסס על אגדות ילדים ידועות כמו "שלגיה", "כיפה אדומה" ו"החתול במגפיים". רוב שירי האלבום נכתבו על ידי בני הזוג אביגל.בשנת 66' הוציאה אביגל עם דליה עמיהוד את האלבום שירי חגים, אותו הקליטו עם תזמורת "הד ארצי" ומקהלת ילדים בעיבודו ובניצוחו של יוסף הדר. כמהמשירי הילדים שהקליטה הופיעו בתקליט האוסף לגן.

עם פרידתם של בני הזוג אביגל, הסתיים גם הקשר המקצועי ביניהם. אביגל הפסיקה לשיר באופן מקצועי, והסתפקה בהופעות במסגרת חבורות זמר שונות. שיריה לעומת זאת, הוסיפו להתנגן ברדיו עוד תקופה ארוכה, בעיקר על תקן שירי נוסטלגיה, שייצגו את התמימות של סוף שנות ה- 50.

למרות ש"בדרך התבור" היה להיט גדול יותר בזמנו, זכה דווקא "בת הדייג" לחיים מחודשים בתחילת שנות ה- 90. דורון נשר, שהגיש בגלי צה"ל את התוכנית "ציפורי לילה" בכל יום חמישי בחצות, בחר בשיר כאות הפתיחה לתוכנית והשמיע אותו כל שבוע, תוך שהוא מצטרף אליו בשירה. השיר עורר תגובות נלהבות מצד המאזינים, בהם צעירים שלא הכירו אותו עד אז.

כבוד נוסף ובלתי צפוי קיבל השיר כשנבחר משה קצב לנשיא בשנת 2000 וציין אותו כשיר הישראלי האהוב עליו ביותר. אביגל הוזמנה לשיר אותו בפניו, כאשר משלחת של אמ"י (איגוד אמני ישראל) נפגשה עימו בבית הנשיא.

בתה של אביגל, עלומית ברעם, היא כיום זמרת ומארגנת אירועי תרבות.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2020 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון