דיסקוגרפיה: ריקה זראי

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

ריקה זראי, מי שכונתה "השנסונרית הישראלית הראשונה", הייתה אחת הזמרות המובילות בסגנון הזמר הקל בארץ בסוף שנות ה-50.

ביוגרפיה

בתחילת דרכה שרה בעיקר שירים שהלחין בעלה דאז, יוחנן זראי, וביניהם זכור במיוחד "גן השקמים". מאז שנות ה-70 מוקד פעילותה המוסיקלית עבר לצרפת, והיא הופיעה גם בערים נוספות באירופה.

זראי סיימה את לימודיה כפסנתרנית באקדמיה למוסיקה ולימדה מוסיקה בבתי ספר עממיים בירושלים. במסגרת שירות המילואים שלה שימשה מדריכה מוסיקלית במיני-מחזמר "פשיטה בכפר", שהועלה באמצע שנות ה-50 בלהקת פיקוד המרכז. כל שירי ההצגה הולחנו על ידי יוחנן זראי, ובמהלך העבודה המשותפת נוצר קשר אישי ביניהם, שהוביל לנישואיהם ב-1956. באותה שנה הועלה המחזמר בתיאטרון "האוהל" תחת השם "5:5" וזכה להצלחה רבה. זראי, ששיחקה באחד התפקידים הראשיים, קיבלה תגובות חמות על הופעתה והחליטה להתמסר לזמרה.

בתחילה הכיל הרפרטואר שלה שירים שהלחין בעלה באותה תקופה להצגות כמו "סנונית בחוף מיומבה" (למשל השיר "קול אורלוגין"), "הפינג'אן" ו"5:5" (עם השירים "רב האור והתכלת", "שיר הבר" ו"סמוך על התרנגול" למילותיה של נעמי שמר). הופעותיה, ובפרט אלו שהתקיימו ב"מועדון התיאטרון" בתל אביב, בשילוב עם קולה המיוחד ואווירת המועדון הקנו לה את תואר "השנסונרית הישראלית הראשונה". להיטה הגדול באותם ימים היה "גן השקמים", שנכתב במקור לתוכניתה של להקת פיקוד המרכז "כף קוף אחד". בביצועה של זראי הפך השיר ללהיט בעל אופי נוסטלגי המזוהה איתה עד היום.

לחניו של זראי היוו חידוש מסוים בזמר הישראלי של אותה תקופה. הם היו פשוטים וקליטים, חלקם שקטים ורומנטיים ואפילו קצת עצובים, אבל תמיד יפים ונוגעים ללב. החיבור בין האופי האירופאי שהורגש בלחנים לבין אישיותה הבימתית של זראי הביא בשנות ה-70 את השניים לפריז, שבה זכו הופעותיה להצלחה ניכרת. היא אף הקליטה שירים חדשים בצרפתית והופיעה בערים נוספות במערב אירופה ובהן לונדון וציריך. אחד מלהיטיה הגדולים בצרפת היה גרסתה בצרפתית לשיר הרוסי העממי "קטיושה", שנקרא בפיה "קאזאצ'וק".

גם לאחר סיום נישואיה המשיכה זראי לבנות את הקריירה הבינלאומית שלה. היא התיידדה עם אמנים רבים שהופיעו בצרפת, ובין היתר לימדה את מרלן דיטריך לשיר בעברית את "שיר התן" ("הו הו, מה הקולות שם בלילה?"). דיטריך התלהבה ואפילו הקליטה את השיר בעברית באחת מהופעותיה.

ב-1971 הקליטה זראי אלבום בגרסאות עברית וצרפתית, שכלל שירים מלחניו של נחום היימן, שהתגורר אז בצרפת. מהגרסה העברית שלו הצליחו במיוחד השירים "סופו של קיץ", "ביתי" ו"כותל בירושלים", שנכתב במקור בצרפתית לסרט בשם זה והיה להיט גדול בצרפת. זראי גם הקליטה שירים אחדים של מלחין ישראלי אחר שחי בפריז וטופח על ידיה, יאיר קלינגר.

מדי פעם היא הגיחה להופעות בארץ, ולמשל השתתפה ב-1980 במופע משירי "מצעד המרגנית" של גלי צה"ל, שבו שרה שוב את להיטה "גן השקמים" בעיבוד חדש. מאוחר יותר היא נישאה לאמרגן הצרפתי ז'אן פייר מנייה, שהפך למנהל העסקים שלה וטיפח בזמנו גם את הקריירה הצרפתית של דורון מזר.

באמצע שנות ה-80 נפצעה זראי בתאונת דרכים, שאחריה עברה תהליך שיקום מפרך וארוך. כשהחלימה מפציעתה, הפכה למיסיונרית של רפואה טבעית וחיברה רבי מכר אחדים בנושא.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2022 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון