דיסקוגרפיה: שוקולד מנטה מסטיק

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

שלישיית שוקולד מנטה מסטיק הייתה הרכב הבנות המצליח ביותר שפעל בארץ והוא החזיק מעמד יותר מכל להקת בנות שהוקמה לאחר מכן. בנות השלישייה, שנפגשו לראשונה בלהקת הנח"ל, הקליטו שירים שהצליחו מאוד בתחרויות ובפסטיבלים ואף השתתפו באירוויזיון 1976. פרט להם שרו גם שירים רבים, שנכנסו כבר לקלאסיקה של הזמר העברי כמו "הוי ארצי מולדתי" ו"שלג על עירי".

ביוגרפיה

ההרכב המקורי של השלישייה כלל את ירדנה ארזי, רותי הולצמן ותמי עזריה. שלושתן שירתו יחד בלהקת הנח"ל, שהעלתה ב-1970 את תוכניתה "בהיאחזות הנח"ל בסיני". לאחר השחרור יוצגו השלוש על ידי האמרגן אברהם דשא (פשנל), ששיבץ אותן במופע "קונגרס הצחוק הציוני הראשון", שכלל מערכונים ופזמונים מרפרטואר התיאטרונים הסאטיריים, שפעלו לפני הקמת המדינה, לצד שירי מולדת ופזמוני רחוב תל אביביים ישנים וחדשים. מאוחר יותר שונה שמו של המופע ל"שוקולד מנטה מסטיק", על שם הקריאה המפורסמת של מוכרי הממתקים שעברו בבתי הקולנוע בהפסקות.

כשירד המופע, הציע פשנל לשלוש להמשיך יחד כהרכב בנות. הופעתן הראשונה כשלישייה הייתה בפסטיבל שירי הילדים ב- 1973 בשיר "אברא קדברא", שהגיע למקום השלישי.

השנים הראשונות לקיומה של הלהקה היו רוויות פסטיבלים. בפסטיבל הזמר 1973 הן שרו עם שלישיית אף אוזן גרון (הגברים של הכל עובר חביבי) את השיר "נצח ישראל לא ישקר", שאותו הייתה אמורה לבצע בליוויים רותי נבון, שאושפזה אז בעקבות תאונת דרכים. בפסטיבל הזמר החסידי הן שרו את השיר "ובאו האובדים", ללחן של הרב שלמה קרליבך וכעבור שנה הן שרו באותו פסטיבל את השיר "לשנה הבאה בירושלים", שהפך לשיר פופולרי בקהילות יהודיות בחו"ל. זמן קצר לאחר הפסטיבל פרשה עזריה מההרכב ואת מקומה תפסה לאה לופטין, אף היא חברתן מימי להקת הנח"ל.

בפסטיבל הזמר תשל"ד הן שרו עם מתי כספי את הלהיט "נוח", שהופיע באלבום הבכורה שלהן שיצא כעבור שנה. כספי עיבד את כל שירי האלבום וביניהם "מאניאנה", "בת אצילים", "יש לי שמש" ו"הייתה לי אהבה", שתורגמו על ידי אהוד מנור. באלבום נכלל גם הלהיט "שירים הם חברים", שבוצע על ידן בפסטיבל הזמר והפזמון שנערך ב-1975. באותה שנה נערך לראשונה פסטיבל הבירה והשלישייה שרה את אחד השירים הבולטים בו, "פרקים בתולדות הישוב", שלא נכלל בשום אלבום של השלישייה. בפסטיבל שירי הילדים היא הופיעה בשיר "מי המנטה מי המסטיק מי השוקולד?" ובפסטיבל הזמר המזרחי זכתה במקום השלישי עם "שיר היין", שהלחין אביהו מדינה.

ב- 1976 נבחרה הלהקה לייצג את המדינה בתחרות האירוויזיון. בתוכנית טלוויזיה מיוחדת הוצגו שלושה שירים חדשים, "קשת בענן" שכתבה דרורה חבקין, "זה טוב זה טוב", ו"אמור שלום", שנבחר ובוצע בתחרות שהתקיימה בהאג, הולנד. השלישייה, שעלתה לבמה תחת השם "הצ'יקלטס", הגיעה בשירם של מנור וכספי, שניצח על התזמורת, למקום השישי. אמרגן הלהקה, פשנל, הסתובב בסנדליו מאחורי הקלעים וסגר לה חוזי הופעות רבים בארצות שונות באירופה, שם היו פופולריות מאוד אחרי התחרות. באלבום שיצא במקביל לאירוויזיון נכללו השירים החדשים וכן ביצועים חדשים לקלאסיקות כמו "לילה לילה", "לביבות", "ספינתי" ו"במקום פרידה" ("אם תלך עכשיו").

כעבור שנה העלתה הלהקה את המופע "הלילה האחרון", שהוקדש לשירים משנות ה-20 וה-30 בתרגומו של אהוד מנור. המופע, שבוים על ידי צדי צרפתי, לא זכה להצלחה וירד מהר מן הבמות.

הפרויקט האחרון שעליו עבדה השלישייה היה תוכנית ואלבום משירי הצ'יזבטרון, הפרוטה והירח, שנעשו במשותף עם אריק לביא ב- 1978. מי שמאזין לביצועים הנפלאים באלבום לא יאמין בוודאי שבמהלך ההקלטות השלוש כבר לא דיברו ביניהן ...מאוחר יותר הפשירו היחסים, אבל השלישייה הגיעה לסוף דרכה וכל אחת מהן המשיכה בכיוון שונה.

בשנים שחלפו מאז התאחדו השלוש באירועים חגיגיים כמו יום הולדתו של פשנל והמופע שבו חולק פרס על מפעל חיים ליצחק גרציאני, מנהלן המוסיקלי ב"קונגרס הצחוק הציוני הראשון". הן גם הקליטו יחד את השירים "ונצואלה" ו"נערה ממש אוצר" לאלבומה של ארזי, תחנות בדרך, שיצא ב- 1989.

בשנת 2003 נודע כי השלישייה מתעתדת להתאחד למספר הופעות באוקטובר. לכבוד המאורע יצא רמיקס חדש לשיר "זה טוב זה טוב", כשלסינגל נוספו גם "מכת שמש" ו"בת אצילים".

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2021 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון