דיסקוגרפיה: אברהם פררה

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

הזמר אברהם פררה התפרסם ברומנסות הלדינו ובשירים העבריים שהקליט בקולו העמוק והחם, אך אלבומו הראשון יצא רק אחרי מותו הפתאומי בגיל 50 מהתקף לב.

הוא גדל בירושלים, שם התוודע לשירי קודש ורומנסות בלדינו אותם הקליט כעבור שנים. הוא סיים את לימודיו באקדמיה למוסיקה בירושלים, ויודעי דבר ניבאו לו קריירה בינלאומית כזמר אופרה, אך הוא נשאר בארץ ועבד מרבית חייו כמכונאי במוסך אגד בירושלים...

ביוגרפיה

פררה נולד וגדל בשכונת "שערי ירושלים". אביו, אהרון, היה נהג אוטובוס של "המקשר" אשר נהרג במלחמת השחרור, בשיירה הישראלית האחרונה להר הצופים. ב-1965 השתתף פררה בפסטיבל הזמר שבו ביצע את השירים "רזי ליל" ו"רקפות" שהושמעו רבות. סופר כי במסגרת שירות מילואיו במלחמת ששת הימים, היה פררה נהג הרכב הישראלי הראשון שנסע להר הצופים...

ב-1968 השתתף בהצגה "רומנסרו ספרדי", לצד יהורם גאון ויוסי בנאי, אך השירים שביצע לא נכללו באלבום המופע. ב-1972 הוא השתתף בהצגה המוסיקלית, זוכת פרס "כינור דוד" "אל תקרא לי שחור". בחלקה הראשון של ההצגה בוצעו שבעה שירים חדשים וביניהם "יום יבוא", "קליפסו בשחור לבן" ו"בסי סמית" (בו היה פררה הסולן). ההצגה רצה גם ב-1973.

ב-1979 הוא השתתף בפסטיבל הזמר בסגנון עדות המזרח "למנצח שיר מזמור", ושר בו את השיר "אודך כי עניתני". באותה שנה יצא גם התקליט מזמורים שהוקדש לשירי לדינו והוקלט על ידי רשות השידור. בהופעותיו שר פררה שירים עבריים מוכרים, שירים רוסיים ודרום אמריקאים, שירי דת כושיים, שירים מתוך סרטים ומחזות מוסיקליים, קטעי אופרה ושירים מקוריים שחיברו הוא ובנו אהרון פררה, שהפך לזמר בזכות עצמו (הופה היי) ולשדרן רדיו ברשת ג'.

בשנות ה-80 הוא הקליט שירים רבים בעברית ובלדינו באולפני קול ישראל בליווי הגיטרות של אהרון בנו ודני עקיבא. הוא שאף להוציא אותם באלבום הסולו הראשון שלו, אך התקף לב פתאומי קטע באכזריות את סיפור חייו ב-1984, והוא בן 50 בלבד.

אלבומו פגישה יצא לאחר מותו והבליט את קולו העשיר, שנע בקלות בין הבאריטון המלטף לצלילים הגבוהים והליריים, ולמעמקי הבס. השירים הבולטים בו היו "לא שרתי לך ארצי", שהולחן על ידי פררה למילותיה של רחל המשוררת ושירים שהירבה לשיר בתכניות רדיו וטלוויזיה כמו "המבדיל", "יגדל", "יפה נוף" ו"המלך נמרוד".

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון