דיסקוגרפיה: אמיר פיי גוטמן

ביוגרפיה מאת טל הר נבו

הסתר ביוגרפיה

חצי שנה אחרי שלהקת היי פייב התפרקה, בפברואר 2000, הוציא חבר הלהקה לשעבר, אמיר פיי גוטמן, את אלבום הבכורה הראשון שלו, מנטרה ("הד ארצי" 2000). באלבום פיי גוטמן דבק בסגנון הדאנס והמוסיקה האלקטרונית הקלה, שאפיינו את היי פייב . מרבית המילים והלחנים באלבום הם שלו, ולדבריו, מדובר באלבום מאוד אישי. העוקב אחר מילות השירים, יראה שיש בשירים מעברים חדים בין שאלות קיומיות (כמו "תגיד, מתי בפעם האחרונה פגעת באושר?") להומור מקומי (כמו "כשאני יוצא מהמקלחת/ לא אכפת לי שיראו לי את התחת").

ביוגרפיה

אמיר פיי גוטמן נולד בשם אמיר פייגר, בקריית חיים. כאשר הוריו התגרשו הוא קיצר את שם משפחתו המקורי והוסיף את שם משפחת אמו, שנספתה בשואה. פיי גוטמן היה כוכב להקת הבנים הראשונה בישראל. במהלך 4 שנות פעילותה הוציאה היי פייב שלשה אלבומים, אי.פי., ואלבום אוסף. אמיר כתב הלחין והיה שותף ביצירת 16 שירים משירי הלהקה ביניהם : "אני" שהיה הלהיט הראשון "זמן מסיבה" "ילדי התשעים" "ממשיך לצעוד" ושני השירים הזוכים בפסטיגל 97 ו 98 "עולם אגדה" ו"קטן זה הכי כיף בעולם".

בשנת 2000 יצא פיי גוטמן לקריירת סולו. הסינגל הראשון, ''נוצה'', פורסם שלושה חודשים לפני יציאת האלבום "מנטרה", בספטמבר אותה שנה. בראיונות שקדמו ליציאת האלבום התוודע פיי גוטמן, שחלם על קריירת סולו עוד בימי הלהקה. פיי גוטמן כתב והלחין שירים גם לאלבומי הלהקה, אך, לדבריו, התוצאות, בשל הצורך בהתפשרות עם דעות שאר חברי הלהקה, היו רחוקות מהמקום אליו שאף.

גוטמן חבר אל שי להב ממופע הארנבות של ד"ר קספר, וממציא להקת האב, ויחד הקימו את חברת "אס", אשר במסגרתה הוקלט האלבום, בהשקעה משותפת של השניים. להב היה גם שותף מקצועי מלא בהפקה זו. הוא הפיק מוסיקלית, עיבד וכתב כמה מהשירים והלחנים באלבום. חלק מהאלבום הוקלט באולפנים במיאמי. עם חזרת לארץ התקבל אמיר לתיאטרון הלאומי "הבימה" לתפקיד הראשי במחזמר " הברווזון". המחזמר עולה בדצמבר ובעקבות ההצלחה והביקורות הנלהבות ממשיך לרוץ עוד שנה וחצי.בראיונות שקדמו להעלאת המחזה הודה פיי גוטמן שהוא מזדהה עם הסיפור כי היה ילד שמן. באותה תקופה פיי גוטמן הוא בעל טור שבועי במגזין הנוער ראש אחד, ובמקביל הוא מנחה את התוכנית "זאפ קפה" בערוץ 1. כמו כן השתתף בהפקות "עיר ערוץ הילדים" ו"עמי ותמי" והופיע עם שיריו.

בשנת 2002 קיבל פיי גוטמן תפקיד ראשי שני ב"הבימה" במחזמר "מרי לו" - השלאגר הגדול של השנים האחרונות. בזכות שיתוף הפעולה מוצלח עם הבמאי הבריטי סטיבן דקסטר אמיר גם שותף בכתיבת המחזמר. התפקיד הזה הופך את אמיר לליהוק חובה במחזות זמר ובמשך השנים האלה, עד 2005, הוא מופיע גם במחזות הזמר "ספיד וגלגלי הקסם", "פיטר פן" (בתפקיד הוק) ו" מסע בין כוכבים" ברשת פתאל. עוד בשנים האלו הגיש את תוכנית הטלויזיה "אבק כוכבים" בערוץ 10, תוכנית הרדיו "גוטמאניה" ברדיו דרום" והנחה טקסים ואירועים שונים.

שיתוף הפעולה הפורה עם מיכל אמדורסקי חברה קרובה ושותפה ל"מרי לו" מוליד את המופע המשותף שלהם שעלה עשרות פעמים במהלך 2004. באותה שנה הוציא את הדואט "סיכוי לאהבה" עם אילנה אביטל.

במקביל להופעות האישיות שלו אמיר מביים ובונה את הכוריאוגרפיה ללהקת "חמסה" (2004-5)

ולשיר "להאמין" של דוד ד'אור באירויזיון 2004. בסוף 2005 מביים את המופע "GA GA F.M." מופע משירי להקת קווין לחברות מסחריות.בין כל העבודות אמיר אוסף חומר וחולם על אלבום שני.

בינואר 2005 עוזב אמיר את "מרי לו" אחרי יותר מ 300 הופעות ויוצא לחופשה במזרח. פעם ראשונה בחיים חופשה אמיתי של שלושה חודשים שלאחריה הוא מתעסק רק באלבום שהתגבש לא מעט בנסיעה הזו. בנובמבר 2005 מסתיים שלב איסוף החומר ומתחילות ההקלטות. במקביל הוא מפיע במופע "שיר נולד" בדצמבר 2005 וזוכה במקום השלישי . במרץ 2006 מתחילות החזרות על המחזמר " הלהקה" ב"הבימה" בו מקבל אמיר את תפקידו של "דני קוסובסקי" (ששי קשת בסרט) .

אחרי הריון ממושך במיוחד אלבום הסולו השני מושק ב-25 במאי 2007. מתוך אלבום זה נכנס הקליפ לשיר "יום אחרון" של גוטמן למצעד הבינלאומי של תחנת הטלוויזיה MTV אירופה.

בדצמבר 2000 שיחק פיי גוטמן במחזמר ''הברווזון המכוער'' בתיאטרון "הבימה".

מאת טל הר נבו

הסתר ביוגרפיה

©2020 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון