דיסקוגרפיה: אפרת בן צור

ביוגרפיה מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

עם קול ילדותי וגבוה, שירה קלאסית באיכויותיה, דרך הבעה מעודנת, אך מלאת עוצמה ושירים מורכבים ומסתוריים, הפכה אפרת בן צור, כמעט בן לילה, לאחד הקולות החדשים והמרתקים במוסיקה הישראלית של שנת 2001. אלבום הבכורה שלה, צוללת, הוא הפתעה גדולה... והיא בכלל שחקנית תיאטרון (מוכשרת מאד)...

ביוגרפיה

בן צור, ילידת נהריה, לא ידעה שתהיה זמרת, אלא חלמה מגיל צעיר על קריירה בתחום התיאטרון. היא אומנם שרה במקהלת בית הספר (קולות עמל) ולמדה נגינה בפסנתר לצד לימודי ריקוד, אך אחרי שירות צבאי (לא בלהקה צבאית) למדה שלוש שנים בבית הספר למשחק של ניסן נתיב והחלה בקריירה של שחקנית. היא שיחקה כשנה ב"קאמרי" ומאז, כבר יותר מחמש שנים, בהצלחה רבה בתיאטרון "גשר".

ב-1997 התגלתה בן צור לראשונה גם כזמרת, כששרה בדואט עם בן זוגה אז, אביתר בנאי, את שירו "שמתי לי פודרה". קולה והופעתה משכו אליה תשומת לב רבה, ואפרת הוזמנה להשתתף כזמרת-קולות-רקע בהקלטות נוספות: עם אסף אמדורסקי באלבומו מנועים שקטים ועם ערן צור באלבומו תכלית בתחתית. גם הדי-ג'יי והמוסיקאי הגרמני שאנטל (סטפן האנטל) כלל את קולה בשירו "Believe".

במקביל לפעילותה זו, ובעיקר למשחקה בתיאטרון "גשר" (ב"כפר", "שלוש אחיות", "מדמואזל ז'ולי" ועוד) וגם בטלויזיה ("הבורגנים") השלימה בן צור הקלטת אלבום בכורה שיצא במאי 2001 בהפקת ניצן זעירא ל"נענע דיסק".

האלבום צוללת כלל בעיקר שירים שאפרת בן צור כתבה והלחינה, ביניהם "צוללת", "אתמול בלילה", "יש עוד מקום", "באתי והלכתי", "שטה שמש" ו"על הרצפה". אביתר בנאי הלחין לאלבום שני שירי משוררות: "גם הים נסוג" (מ' יונה וולך) בו השתתף גם בשירה ואת "במו ידי" (מ' רחל). בנאי גם השתתף בעיבוד והפקה מוסיקלית בחלק משירי האלבום וגם ניגן בפסנתר. עוד השתתפו בעיבודים ובהפקה המוסיקלית (וגם בנגינה) שגיא צורף, ברי סחרוף, עודד פרח, אסף אמדורסקי, אסף תלמודי וצח דרורי. בין הנגנים הנוספים באלבום היו אמיר צורף בגיטרות, אורי תכלת בתופים, שלומי שבן בפסנתר ועוד רבים.

האלבום צוללת הפתיע לא רק בכמות השירים היפים שבו, אלא גם בגישה האמיצה שעומדת מאחורי יצירתו: חוסר התחשבות מוחלט ב"דרישות השוק" או ב"מה יתאים לשידור בגלגל"צ". בן צור עושה את שלה ללא פשרות. וזוהי, כנראה, רק ההתחלה.

מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2022 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון