דיסקוגרפיה: בלקן ביט בוקס

ביוגרפיה מאת משה מזרחי

הסתר ביוגרפיה

הבלקן ביט בוקס, הרכב ישראלי שנע על ציר ניו - יורק - ישראל הפך בשנים האחרונות לאחד ההרכבים המצליחים ביותר בסצנת מוסיקת העולם, שהוא מרכז סביבו חבורה מגובשת של מוסיקאים מוכשרים ומתחלפים ונותן אינטרפטציה חדשה למוסיקה הבלקנית העכשווית. הופעות ההרכב המצטיינות בחגיגה קרקסית יוצאת דופן, עזרו לו להגיע לקהל רחב.

ביוגרפיה

הבלקן ביט בוקס החלו להראות ניצוצות ראשונים כשתמיר מוסקט ואורי קפלן עבדו יחד בניו יורק בהרכב המחתרת: shot'nez ( יחד עם איתמר ציגלר בבס וסטפן אולריך בגיטרה) וכמו כן בהרכבים: firewater, gogol bordello, j.u.f . כבר אז, גם כ: תקליטנים וגם כמוסיקאים, נגעו השנים במוסיקה הצוענית אם כי יותר מחוספסת ועל גבול ה pאנק. השניים החלו לעבוד יחד על קטעים בלקנים, שנאמנים יותר למקורות ומשלבים מוסיקה ערבית, יהודית, דאב, והמון שמחת חיים. השם הומצא עוד אז אם כי עדין לא הוחלט על הקמת הרכב.

בין נסיעות משותפות לניו - יורק ותל אביב העלו השניים מופע מיוחד למטרות כיף בלבד במועדון ה: ג'ה פאן יחד עם תומר יוסף (שירה, כלי הקשה והרבה פלפל חריף) אייל תלמודי ( סקסופון) אורי כנרות ( גיטרה חשמלית) בן הנדלר ( בס) ועלמה הראל (וידאו ארט ) כשאורי קפלן מנגן סקסופון ותמיר מוסקט על התופים והמחשב. המופע הפך ללהיט והשמועה על ההרכב הקרקסי פשטה במהירות. התגובות המצוינות שקיבלו דרבנו את החברים לגבש להקה שעיקרה הוא לטשטש גבולות על ידי מוסיקה פורצת דרך שמשלבת סגנונות רבים ובעיקר עושה הרבה שמח.

ההרכב החליט לנדוד לאירופה כדי להמשיך את מה שנקרא בפיהם: 'הרכב נודד שמסתובב בעולם עם נגנים מתחלפים'. סבוב ההופעות הגדול הראשון היה הצלחה גדולה וההרכב הצליח להלהיב רבים בפסטיבלים גדולים באירופה. מעצם העובדה שמקום מושבם של קפלן ומוסקט נמצא בניו יורק ההרכב הגיע גם לארה"ב, שם כבר היווה סוג של בשורה מוסיקלית חדשה לאוזן האמריקאית. הופעות רבות בעיקר בחוף המזרחי היו הצלחה גדולה והדבר דחף עוד יותר את החברים להקליט אלבום. האלבום הוקלט באולפן vibromonk של דן שצקי ותמיר מוסקט בברוקלין והשתתפו בו בנוסף למוסקט (תכנות וכלי הקשה) וקפלן (סקסופון) גם איתמר ציגלר (בס וגיטרה חשמלית) ודיינה ליאון (חצוצרה וטרומבון).

באלבום שיצא במהלך 2005 בכל העולם מתארחים אומנים נוספים כמו: הזמר המרוקני שושן, בקטע מצוין שקרוי על שמו, הזמר חסן בן ג'אפר, באחד הקטעים הסוחפים ביותר באלבום: hassan's mimuna (בו מנגן הראל שחל בזורנה) ותומר יוסף ברצועה הסוגרת את האלבום la bush resisstance. כמו כן השתתפו בהקלטות: להקת בום פם ב: gross קטע אינסטרומנטלי בולגרי מסורתי ( שמבוצע גם באלבום הבכורה של בום פם) והזמרת ויקטוריה חנה בשיר adir adirim. קטעים רבים מהאלבום נוגנו בבארים רבים ברחבי תל אביב ויחד עם ההופעות המדוברות יצרו ציפייה גדולה שאכן התממשה לאלבום מצליח.

הבלקן ביט בוקס ממשיכים להופיע בכל העולם כשעמודי התווך מוסקט, קפלן ויוסף נשארים ושאר הנגנים מתחלפים בהתאם לעיסוקיהם ולוח ההופעות של ההרכב. כך יוצא שאורי כנרות וגירמייה לווקווד מנגנים בגיטרה, בנו הנדלר ואיתמר ציגלר על הבס ופיטר הס ואייל תלמודי על הסקסופון.

את תפקיד הווידאו ארט תפסה בילי לוי במקום עלמה הראל שעזבה לטובת קריירה מצליחה כבמאית וידאו קליפים בלוס אנגלס.

במהלך אביב 2007 ייצא האלבום השני של ההרכב שהוקלט גם הוא בניו יורק

מאת משה מזרחי

הסתר ביוגרפיה

©2020 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון