דיסקוגרפיה: ברוך פרידלנד

ביוגרפיה מאת רן דותן

הסתר ביוגרפיה

החל מאמצע שנות ה-80 היה ברוך פרידלנד אחד המוסיקאים העסוקים ביותר בשולי המוסיקה הישראלית. כמוסיקאי הוא לא זכה למלוא הערכה הציבורית, אך לא הפסיק לפעול כיוצר, זמר, מפיק ומלחין. חלק גדול מהמוסיקה של פרידלנד יצא תחת השם תופעת דופלר. הוא הוציא שישה אלבומים, שלושה מהם כתופעת דופלר והן תחת שמו, ללא עזרת חברות התקליטים הגדולות בארץ. בנוסף כתב אופרת רוק בשם "סקסודוס" ב1990, ושיתף פעולה עם מוסיקאים שונים מחו"ל.

ביוגרפיה

במקביל פרידלנד כתב, הלחין ועיבד מוסיקלית עבור זמרים רבים, ביניהם: לגלי עטרי את "מקיץ אל החלום" ו"ארץ טירוף ונביאים", לדורון מזר את כל שירי האלבום קרוב ללב, ביניהם "דניאל" ו"הרקיע השביעי", לאדם את "חייל של גורל", "מלאכים בשמי ברלין", "בלב אפריקה", "לילות אהבה" ו"שיר המריבה", לדפנה דקל את "האוחזת בכישור", "כתמיד" ו"מה קורה לי ?", לעפרה חזה את "זמנים משתנים", לאילנית את "ארץ נהדרת", "בוא נתחיל מבראשית" ו"המרפא", לאורנה ומשה דץ את "בואו נשתגע" ו"עקיצות", לגולדה את "ג'מבולה" ו"הופתעת לראות אותי", לעדנה לב את "זאת השתיקה", ליהודה אליאס את "ציפור האש", ליעקב נווה את "הד הקונכיות", לירון חדד את "אז כמו פעם" ו"ציפורי ספטמבר" לריבי בן בש"ט את "עד בוא האור" לתום והסיפור האמיתי את "לעוף", "יאלי" ו"תום והחלום", ליו.ג'י גבאי את "פרפרים" לבועז קביליו את כל שירי אלבום הבכורה, ליאיר ברזילאי את "עוד בלדה על דוד ויהונתן" ו"עשר", לפנצ'ר את "יצאנו לחופש" ו"כאפה", לשלומי שבת ושרון קרלן את "חלליות בלב", למנחי ערוץ הילדים את "נס קטן בלב" לאלון ז'אן את "דוקטור DJ" ועוד ועוד...אחדים מלחניו הוקלטו גם בחו"ל, לדוגמה ב-1996 יצא שיר שהלחין בשם "A Patti" בביצוע The Gibson Brothers באלבומם Move On Up.

פרידלנד הרבה להופיע בפסטיבלים ברחבי העולם. במקדוניה הופיע פעמיים, בליטא זכה לתואר "אהוד הקהל", בבולגריה זכה בקטגוריית "אמן אורח" ובקזחסטן (מטעם משרד החוץ הישראלי) זכה ב"הפקה המוסיקלית המצטיינת". כן הופיע ברומניה ובספרד מטעם "UNESCO", ובאירלנד זכה בתואר "נבחר הקהל". ב-98' בוצע שיר של פרידלנד בפסטיבל "Lyra" בסלובקיה ובפסטיבל "Pamukkale" בטורקיה. בנובמבר 99' ייצג פרידלנד את ישראל באירוע ענק של "UNESCO", שנערך בפריז, בניהולו המוסיקלי של מאסטרו זובין מהטה. באוקטובר 2000 ייצג פרידלנד (יחד עם דני סנדרסון) את ישראל בפרויקט היצירה הייחודי "Music Bridges", שנערך בהשתתפות בכירי היוצרים בעולם במסגרת "Expo 2000", בהנובר שבגרמניה.

ב-2001 התארח פרידלנד באלבום הראפ של סאבלימינל.

ב-2001, ב"פסטיבל הזמר" הופיעה תופעת דופלר (פרידלנד וכספי עם גדי בן אלישע בגיטרות וירמי קפלן בתופים) בשיר "בשבילך" (מ' ול' פרידלנד, ע' בן אלישע).

החל מ-1995 יש לפרידלנד חברת תקליטים עצמאית בשם "זיקידיסק", שבמסגרתה הוציא את אלבומי תופעת דופלר, וכן אלבומים שיצאו תחת שמו: 21Demos ,Two Souls At Midnight ו-Yuppies מ-1994 ואלבום לשדרים בלבד עם דרו טיסון הויל בשם אקו בשנת 1997. במסגרת החברה שלו הוציא פרידלנד גם את האלבומים: השיבה הביתה של דוד מזרחי ב-1996, חלום הקרח של תום והסיפור האמיתי ב-1997, דיוקן מוסיקלי של דוד עורי ב-1998, Plays J.S.Bach של אילן גוואטה ב-1999 ומחשבות ביום בהיר של אמיתי בשנת 2000.

מאת רן דותן

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון