דיסקוגרפיה: גלי עטרי

ביוגרפיה מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

לגלי עטרי היו בעצם שתי קריירות שונות במוסיקה הישראלית. בראשונה, בשנות ה-70, היא הפכה מילדת פלא לכוכבת פופ מצליחה מאוד שחלמה, ואף הגשימה, להצליח גם מחוץ לגבולות ישראל. הקריירה השנייה, שהתחילה בראשית שנות ה-80, לא הייתה אחידה בהצלחתה, אך הייתה הרבה יותר אישית מבחינתה של עטרי ואיפשרה לה ביטוי עצמאי גם בבחירת הרפרטואר שלה, שמשלב מסוים היא החלה גם להלחין חלק ממנו. בשנים האלה, רוב שנות הקריירה שלה, הייתה עטרי זמרת חמה ומוסיקלית מאוד שניחנה תמיד בטעם טוב בשיריה.

תחילת הדרך

גלי עטרי נולדה ברחובות וגדלה בתל אביב, ולמרות שלמדה בבית ספר דתי ובפנימיית "הדסים", הושפעה מאוד מהאווירה המוסיקלית בביתה. אחותה הגדולה, יונה, הייתה כוכבת זמר ובידור משנות ה-50, וגם אחותה שוש עסקה בתחום כשדרנית רדיו מצליחה.

בשנת 1971, בהיותה בת 15, פגשה עטרי את המוסיקאי דוד קריבושיי, שזיהה את כישרון השירה שלה ושיתף אותה מיד בהקלטותיו באותה שנה. הראשונה הייתה בתקליטון של פסקול סרטו של בועז דוידזון "חצי חצי" שקריבושי הלחין ועיבד. לצד שירים ששרו אריק איינשטיין ואסי דיין הקליטה עטרי קטע ללא מילים בשם "נעימת חצי חצי". בהמשך אותה שנה הקליטה עטרי שני שירים ראשונים, אחד באנגלית ("Give Love") ואחד, "אם יש לך שמש", בעברית, מה שלא מנע מקריבושי לשלוח אותה עם השיר הזה להופעה בפסטיבל טוקיו ביפן.

בשנים הבאות התפתחה הקריירה של עטרי על אש קטנה. השיר הבא שהקליטה, "על ארץ החלום", יצא רק ב-1974 ולא משך תשומת לב מיוחדת. ב-1975 השתתפה עטרי בפסטיבל הזמר עם השיר "שיר תמים" (מ' אהוד מנור, ל' קובי אשרת), ובאותה שנה היא שרה עם צמד רעים בפסטיבל החסידי את השיר "ולירושלים עירך" (מ' ול' שייקה פייקוב), איתו הגיעו למקום השני. היא גם הקליטה שיר אחד כסולנית, "סבתי מן היישוב", והשתתפה בסדרת תוכניות הטלוויזיה לילדים "ראש כרוב", בה שרה עם אלי מגן גרסה עברית ל"את קרן השמש של חיי" של סטיבי וונדר. את השירים בתוכנית עיבד אשרת, שהתלהב משירתה של עטרי עוד ב"שיר תמים", והוא החל לעבוד איתה על שירים שהגיעו שלוש שנים אחר כך לאלבום הבכורה שלה. ב-1976 היא הקליטה את השיר "בוא היום" שכתבה אחותה שוש והלחין אשרת, וב-1977 היא הקליטה מלחניו ועיבודיו של אשרת את "One Night איתו" ו"אל תשכח".

הפריצה

1978 הייתה שנת הפריצה של עטרי. בתחילת השנה היא השתתפה בפסטיבל הזמר (בו זכה יזהר כהן עם "אבניבי" ונשלח לתחרות האירוויזיון). עטרי, ששרה עם צבי בומס ואודי שפילמן, הגיעה למקום השלישי עם לחנו של אשרת ל"נסיך החלומות (ולנטינו)". אחרי להיט נוסף שהלחין לה אשרת, "אי שם בלב הים התיכון" (מ' דודו טופז), יצא אלבום הבכורה של עטרי, נסיך החלומות, שכלל מבחר מהשירים שהקליטה בשבע השנים שקדמו להוצאתו.

ב-1978 השתתפה עטרי בסרטו של אבי נשר "הלהקה" לצידם של גידי גוב, ששי קשת, אלי גורנשטיין, טוביה צפיר, מאיר סוויסה, מאיר פניגשטיין, לירון נירגד, חלי גולדברג, דב גליקמן, גילת אנקורי ועוד. היא גם שרה בתקליט של שירי הסרט, שהיו ברובם חידושים לשירי להקת הנח"ל. עטרי דחתה אז את הצעתם של דני סנדרסון וגידי גוב להצטרף ללהקה חדשה שהקימו, גזוז. הסיבת הרשמית הייתה דרישתה לקבל משכורת זהה לזו של גוב והתחשבות בלוח הזמנים שלה כדיילת.

בראשית 1979 הופיעה עטרי שוב בפסטיבל הזמר, בו שרה עם להקת חלב ודבש (שמוליק בילו, ראובן גבירץ ויהודה תמיר) את השיר "הללויה" (מ' שמרית אור, ל' אשרת). השיר זכה במקום הראשון, ייצג את ישראל בתחרות האירוויזיון (שנערכה באותה שנה בירושלים), זכה גם בה והפך ללהיט בינלאומי ענק. השיר הוקלט בשפות רבות והביא את עטרי וחלב ודבש להופעות בכל העולם.

בהמשך 1979 יצא אלבומם של גלי עטרי וחלב ודבש בהפקת שלמה צח ואשרת, ובו גם שירים שהקליטה עטרי לפני שצורפה לחלב ודבש. אשרת ניהל את האלבום מוסיקלית, הלחין את כל השירים (פרט לאחד) ועיבד בשילוב של פופ, רוק ודיסקו. חצי מהשירים בוצעו בעברית ("גלגל ענק", "דרך ארוכה", "שמש אדומה" ועוד) וחצי באנגלית ("Chinatown", "Goodbye New York" ועוד).

באותה שנה השתתפה עטרי בסרטו של אבי נשר "דיזנגוף 99" לצידם של גוב וענת עצמון. בפסקול הסרט נכלל השיר "דרך ארוכה", והקרדיט ניתן לה ללא הלהקה.

ב-1980, באמצע העבודה על אלבומה השני של חלב ודבש, פרשה עטרי מהלהקה על רקע סכסוך כספי עם המפיק שלמה צח. המחלוקות המשפטיות ביניהם נמשכו עוד שנים, ובינתיים הושלם האלבום עם לאה לופטין, כשבצד אחד שלו מופיעות הקלטות עם עטרי ללחניו של אשרת ל"יחד" ו"שיר לשירים" ולעוד שלושה שירים באנגלית.

ראשית שנות ה-80 הייתה תקופת פריחה לרוק הישראלי היותר אמריקאי ותוקפני. גם עטרי הצטרפה לגל הרוק החדש, ואת שיריה הראשונים אחרי שעזבה את חלב ודבש הקליטה בהפקת המעבד והמפיק המוסיקלי הבולט של הרוק הישראלי של התקופה, ירוסלב יעקובוביץ'. בסוף 1980 הוא עיבד והפיק לה את "טירוף במה" (מ' ול' יצחק קלפטר) ואחר כך אלבום רוק בשם קח אותי הביתה, שיצא ב-1981.

באלבום קח אותי הביתה היו כל הלחנים, העיבודים וההפקה המוסיקלית של יעקובוביץ', ובהקלטות ליוו את עטרי מיטב נגני הרוק של התקופה. בחלק מהשירים ("מאובנת", למשל), עטרי נשמעה שונה ומחוספסת מבעבר, אך ברוב השירים נוצר פער בין שירתה הרכה וקולה הנעים לפלייבקים התוקפניים שטווה סביבה יעקובוביץ'. בכל זאת חלק משירי האלבום הפכו ללהיטים, ביניהם "לא יודעת" ו"שלך עד אתמול" (מ' עלי מוהר) ובמיוחד שתי הבלדות שיעקובוביץ' הלחין למילים של רחל שפירא, "דואט פרידה" (שעטרי שרה עם מני בגר) ו"עד שנשיב".

האלבום קח אותי הביתה לא הצליח מסחרית, אך הוצאתו הייתה רבת חשיבות בדרכה של עטרי. היא הבינה מה היא לא רוצה להיות: זמרת רוק מחוספסת. היא גם למדה במה היא כן טובה: שירת נשמה רכה ומאוד מלודית.

קריירת סולו מצליחה

ב-1984 יצא אלבום הסולו השלישי של עטרי, ממריאה ברוח, בו היה המוסיקאי העיקרי מתי כספי, כמפיק המוסיקלי, מעבד רוב השירים והמלחין של שישה מהם, ביניהם "עוד יום", "ממריאה ברוח" ו"הייתי אומרת". עוד להיטים גדולים בתקליט היו "מחר יהיה יום יפה" (מ' ול' קורין אלאל) ו"בעקבותיו" (מ' זאב אולמן, ל' אפרים שמיר). האלבום זכה להצלחה גדולה ופתח לעטרי סדרה של הצלחות בשנות ה-80.

ב-1985 יצא למסכים סרטו של אבי נשר "שוברים". עטרי שיחקה בסרט ושרה בפסקול שהלחין ועיבד יזהר אשדות. היא שרה בו את "תינוקת בוכה", עם אשדות את "איך לאהוב אותך" ועם אשדות, סי היימן, אריק סיני, נתן דטנר, מאיר בנאי ושאר משתתפי הסרט את "אהבה הלילה".

ב-1986 יצא אלבומה של עטרי אמצע ספטמבר, בעיבוד והפקה מוסיקלית של אילן וירצברג ועם יעקב גלעד כיועץ אמנותי. להיטי האלבום היו "אסמרלדה" (מ' שפירא, ל' אריאל זילבר), "תני לו פרח" (מ' לאה נאור, ל' משה וילנסקי), "אין לי ארץ אחרת" (מ' אהוד מנור, ל' אלאל), "סתיו ישראלי" (מ' גלעד, ל' צוף פילוסוף), "סוף העונה" (מ' רוני ערן, ל' קלפטר) ו"אמצע ספטמבר" (מ' ול' אסתר שמיר). עיבודיו של וירצברג היו בדרך כלל עדינים וחמים והלמו יפה את קולה וגישתה של עטרי, וגם האלבום הזה הצליח מאוד.

ב-1988 יצא אלבומה של עטרי צעד אחד לפני הנהר. וירצברג היה שוב אחראי לעיבודים ולהפקה המוסיקלית, וכמו בתקליטה הקודם הוא יצר לה מסגרת של פופ אמצע הדרך. בין להיטי האלבום היו "נפאל" (מ' שפירא, ל' זילבר), "רק אתמול" (מ' שפירא, ל' קלפטר) ו"קסמים" (מ' עדית פאנק, ל' שאול בן-אמיתי).

ב-1989 הוציאה עטרי את אלבומה בראשית, שוב בעיבוד והפקה מוסיקלית של וירצברג. כל המילים לשירים נכתבו על ידי רחל שפירא, חלקם הולחנו על ידי וירצברג (ביניהם "עוף מוזר") ואחרים היו חידושים ללחנים מוכרים, ביניהם גרסאות עבריות ל"בראשית" של דון מקלין, "כאילו סוף" של שיקו בוארקה וגם "פרח משוגע", "אדבר אתך", "כמו עשב בניסן" ועוד. גם התקליט הזה לא חרג באופן קיצוני מהקו המלודי הנעים של אמצע הדרך, אך בכל זאת הוא נשמע בחלקו מעט כבד יותר מאלבומיה הקודמים של עטרי, ואולי לכן הייתה הצלחתו המסחרית פחותה.

ב-1991 יצא אוסף מיטב להיטיה של עטרי, רק אתמול, ובו 19 מלהיטיה מכל התקופות.

ב-1992 הוציאה עטרי את אלבומה ביום שאחרי, בעיבוד והפקה משותפים של וירצברג וקורין אלאל ושוב עם להיטים רבים, ביניהם "בלוז חורפי", "שתים עשרה בלירה", "חזקה מהרוח", "ערמונים מהאש" ו"ביום שאחרי". לראשונה הקליטה עטרי גם שירים שהלחינה בעצמה: "לו הייתי" (מ' שפירא) ו"יש מנגינה" (מ' מנור).

ב-1994 יצא אלבומה השמיני של עטרי, סימנים, בעיבוד והפקה מוסיקלית של יהודה עדר. עטרי הלחינה ארבעה משירי האלבום: "חברות" (מ' צרויה להב), "אחריה" (מ' אסתר שמיר), "בפעם הבאה" (מ' מיקי אפרים) ו"סימנים" (מ' יעל טבת). להיט האלבום היה "השיר שיביא לך אהבה" (מ' ול' לאה שבת) ובלטו בו גם "בוקר חדש" של שבת (שגם השתתפה בשירה) ושיריו של הרי ליפשיץ "מתחת לפני השטח" (בו התארח בשירה דויד ברוזה) ו"עדיין נשארת" (עם אפרים שמיר), אך הצלחת האלבום הייתה בינונית בלבד.

באותה שנה צולם המופע של עטרי "שיר שיביא לך אהבה" לתוכנית מיוחדת בטלוויזיה. מתוך המופע יצא תקליט שדרים עם ביצוע חי ל"מפני כל העולם" (מ' אסתר שמיר-שיר, ל' דריו מלכי, ע' אצ'ה בר).

בנובמבר 1995 הופיעה עטרי עם קורין אלאל בעצרת לזכרו של יצחק רבין ז"ל עם השיר "אין לי ארץ אחרת". היא הקליטה גרסה חדשה לשיר, שהופיעה באוסף לזכרו של רבין שלום, חבר.

ב-1998 יצא אלבומה של עטרי גלידה, בעיבוד והפקה מוסיקלית של עדי רנרט והפקת שירה של רנרט עם גיא יפה. לצד ארבעה שירים שהלחינה עטרי (ביניהם "גלידה", למילים של רחל שפירא) ושניים שהלחין רנרט, כלל האלבום כמות מפתיעה של יוצרים אורחים: קובי אוז כתב והלחין את "שיר אהבה מסובך", אפרים שמיר את "שיר הנישואין", ונכללו שירים של שלום חנוך, יצחק קלפטר, ערן צור, מאיר בנאי ויהודה פוליקר.

באותה שנה יצאו אלבומיה קח אותי הביתה וממריאה ברוח יחד באריזה כפולה.

ב-1999 כיכבה עטרי בסדרת הטלוויזיה "משפחת עזאני" ואף הקליטה את שיר הנושא לסדרה, שיצא בתקליט שדרים.

ב-2000 יצאה עטרי לסיבוב הופעות מצליח שנקרא (שוב) "השיר שיביא לך אהבה".

בראשית 2001 יצא לעטרי אלבום אוסף נוסף השירים שיביאו לכם אהבה ובו 19 להיטים שלא הופיעו באוסף רק אתמול. האלבום נמכר ב-30 אלף עותקים, היא גם המשיכה להופיע בהצלחה רבה, במופע שרץ 300 פעם.

באותה שנה השתתפה עטרי באלבומו של דני סנדרסון תולדות המים, ושרה בו את שירו "מה שתיל הזה".

ב-2003 הוציאה עטרי את "מה שאת אוהבת", (מ' מאיר גולדברג, ל' יצחק קלפטר), סינגל ראשון מהאלבום חבק אותי לאט. האלבום כלל שירים פרי עטם של שלמה ארצי, קובי אוז, זאב נחמה ותמיר קליסקי, יצחק קלפטר, קורין אלאל, לאה שבת, אסתר שמיר, נתן זך ואחרים.

ב-2004 שיתפה עטרי פעולה עם אחיינה, מומי לוי, בדואט המצליח "שמש אדומה", עיבוד היפ הופי ללהיטה הישן, שנכלל באלבומו של לוי, HipSoul.

מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2022 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון