דיסקוגרפיה: דודה

ביוגרפיה מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

דודה, הלהקה האחרונה של דני סנדרסון וגידי גוב (לאחר כוורת וגזוז) קמה בתקופה בה חשו רבים מיוצרי המוסיקה הישראלית שיש מקום ליצור מוסיקת רוק יותר חזקה וכבדה מהמקובל בדרך כלל בזמר העברי. סנדרסון וגוב היו מראשוני הגל הזה: עוד בסוף ימי גזוז הם קלטו תגובות חדשות של הקהל והחליטו להקים להקת רוק. בניגוד ללהקות הקודמות שלהם, הפעם היו השניים שותפים כלכלית בהפקת הלהקה, ושלא כמו להקותיהם הקודמות, הפעם היה מדובר בכישלון מסחרי.

ביוגרפיה

דודה קמה בראשית 1980, כשגוב וסנדרסון צירפו אליהם את הגיטריסט יהודה עדר (להקת הנח"ל, תמוז), נגן הבס אלון נדל (אטמוספרה, מיקי גבריאלוב, קורין אלאל, אסתר שמיר ועוד) והמתופף דובי קיזלשטיין (להקת פיקוד דרום, יהודית רביץ ויוני רכטר ועוד) והחלו תקופה ארוכה של חזרות (בתוך חדר מיוחד שניתן להם באולפן "טריטון"). בקיץ יצא תקליט שדרים ראשון של הלהקה ועליו שמה, "קשר חם", אך מדבקה שהודבקה ברגע האחרון בישרה על השם החדש, דודה. השיר בתקליט השדרים, "נשר", היה מורכב וכבד ונמשך כמעט שבע דקות, והוא מסמן את כיוון הלהקה: שירה רבת עוצמה, סולו גיטרה מפתיע וטקסט יותר מבוגר מהמקובל אצל סנדרסון. כמו "נשר", נעו רוב שירי דודה בין רוק כאסח לפופ-רוק בסגנון שנות ה-60. כאלה היו "לידיה הלוהטת", "ערב אבוד", "גרעינים", "אבן המנדלי", "כל מקום כל שעה" ו"מחפש צרות". חריגים היו "שקט שקט" ו"רכבת הלילה" הרכים, וההשתעשעויות המוסיקליות הקצרצרות "אושקה", "קופלה" ו"נערות בבל". סנדרסון כתב והלחין את כל השירים, חברי הלהקה עיבדו וניגנו, ובין האורחים בהקלטות היו פרנקי גליקסמן, יושי שדה ואיתמר נוימן.

התקליט דודה התקבל יפה בביקורות וברדיו, אך אחרי הצלחות כוורת וגזוז נראו מכירות של 15,000 העותקים ככישלון.

לקראת הופעותיה הקליטה דודה להיט בשם "אלף כבאים" (בכתיבתו השתתף לראשונה גם גוב). בהופעות הם ביצעו את רוב שירי התקליט וגם מעט להיטי עבר שלהם ושל אחרים, ביניהם ביצוע מבריק ל"אפאצ'י" של הצלליות וגרסה מצחיקה ללהיט הנשמה "מדוע שוטים מתאהבים". עד מהרה התברר שהמופע הוא כישלון מסחרי: המוסיקה קשה מדי ועוצמת ההגברה מוגזמת לרוב הקהל. סנדרסון ניסה להציל את המצב על ידי הגדלת מינון השירים מימי כוורת וגזוז והוספת דברי קישור מצחיקים, אך השינויים לא הועילו ואף הגבירו את חילוקי הדעות בין שני מנהיגי הלהקה: גוב רצה להתרכז במוסיקה ללא בדיחות ואילו סנדרסון רצה לשלב בנגינה גם צד קליל והומוריסטי.

אחרי שמונה חודשי פעילות הודיע גידי גוב שהוא פורש (כדי להצטרף למחזה הרוק "התשה"). סנדרסון ניסה להמשיך את דודה בלי גוב, אך גנז את הרעיון וגם את השירים שהוקלטו לאלבום שני. שניים מהם, "בשדה ירוק" ו"אל תלחץ על ההדק", הוקלטו עשר שנים אחר כך על ידי גוב כסולן.

סופה של להקת דודה הייתה תחילתה של קריירת סולו לסנדרסון. גוב, שהקליט כסולן עוד לפני כן, המשיך לפתח קריירה מצליחה, וגם עדר, נדל וקיזלשטיין המשיכו להשתתף בהפקות שונות כמפיקים וכנגנים.

מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2022 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון