דיסקוגרפיה: דודו זכאי

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

דודו זכאי הוא אחד הזמרים החשובים שיצאו מההתיישבות העובדת. הוא זכה לעיקר הפופולריות שלו בשנות ה- 70, שבמהלכן הוציא את מרבית אלבומיו והירבה להשתתף בפרויקטים מוסיקליים ובפסטיבלים. סגנונו המוסיקלי של זכאי הושפע מהמקום שבו גדל, ורבים משיריו נכתבו על ידי בני התנועה הקיבוצית בעבר ובהווה כמו שייקה פייקוב, מתי כספי, יורם טהרלב, מירה מאיר, אברהם זיגמן, רחל שפירא, יובל בן עוזר וכמובן נעמי שמר.

ביוגרפיה

זכאי נולד בקיבוץ עין השופט שבהרי מנשה. בצבא שירת בלהקת פיקוד המרכז והשתתף בתוכניתה ה- 15, "העיקר להיות בריא". כשפורקה הלהקה היה זכאי בין מקימי צוות ההווי של הצנחנים, שהתפרסם בשירים "צנחן שלי" ו"מזמור שיר ליום השבת".

אחרי שחרורו מהצבא חזר זכאי לקיבוץ דליה, עבד במטעים והשתתף במופעים ובהרכבים שונים של חברי קיבוצים. במופע "ניחוחי חציר", ב- 1971, למשל, שר במסגרת שלישיית דרך הגב, את השיר "עד שיבוא המשיח". שלוש שנים מאוחר יותר שר במופע השלישי של "ניחוחי חציר" את השירים "אלעד ירד אל הירדן" ו"מה עושים דגים בגשם" ואת השיר "הללויה" ביצע יחד עם דורית ראובני והגבעטרון. באותו מופע הוא השתתף גם בביצוע השיר "נחל נערן" (שהפך לריקוד עם ידוע) ביחד עם להקת ניחוחי חציר.

בתקופת מלחמת יום הכיפורים הופיע זכאי בפני חיילים ותושבים בצפון. שיר הסולו הראשון שלו, "נפגשנו שוב", למילים של שייקה פייקוב, תיאר את האווירה בימיה הראשונים של המלחמה והופיע באלבום אוסף שיצא במהלך ימי הקרבות. בעקבותיו הקליט זכאי עוד שירים רבים שכתב פייקוב, וביניהם "חייכי לי בשירים", "שירי לי", "ארץ ישראל יפה", "ארץ ארץ" ו"לחוף ירדן".

המעבדים העיקריים שאיתם עבד זכאי היו ירון גרשובסקי (היום המנהל המוסיקלי של הלהקה האמריקאית מנהטן טרנספר) ומתי כספי, שעיבד את שני אלבומיו הראשונים מישהו בא ואמר ובשדה תלתן, שהוקדש לשירים עבריים ישנים בביצועים חדשים.

זכאי גם הקליט שירים רבים עם אמנים נוספים שיועדו לאלבומי אוסף נושאיים שיצאו בשנות ה- 70, וביניהם כאלו שהוקדשו לשירי ירושלים, שירי ירדן וכינרת ושירי תנועות הנוער.

ב-77' הקליט יחד עם הזמרת נתנאלה את האלבום לילדים הציפור הכחולה - מיטב שירי אוריאל אופק לילדים. רבים משיריו של זכאי זכו להשמעות רבות בתוכניות רדיו שעסקו בשירי ארץ ישראל, אבל הוא הצליח גם במצעדים, ובמיוחד עם השיר "ציפורים", שהגיע לראש המצעד ב- 1978.

באותה שנה הוא יצא עם דורית ראובני במופע משותף, שנקרא "לקום בשש בבוקר" וכלל שירים שתיארו את הווי הקיבוץ. מהתוכנית הצליח במיוחד הדואט "לילות", שכתבו שני יוצרי הערב, יורם טהרלב ויאיר רוזנבלום.

ב- 1981 הועלה המופע "שירים", שבו שר זכאי, בליוויה של להקת הג'אז אדמה חמה, שירים שאת חלקם כתב, בעיבודיו של אורי אופיר. בהמשך יצא אלבום משירי המופע, שהבולט ביניהם היה "מעבר לתכלת", שנכתב על ידי רחל שפירא וסשה ארגוב והוקלט מאוחר יותר על ידי מתי כספי.

אחרי צאת האלבום יצא זכאי להפסקה ארוכה, שבמהלכה שימש מזכיר קיבוץ דליה. בשנת 2000 יצא אלבומו שיהיה בסדר, שכלל שירי אהבה חדשים שכל מילותיהם נכתבו על ידי אהוד מנור.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון