דיסקוגרפיה: דורי בן זאב

ביוגרפיה בעריכת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

תרומתו של דורי בן זאב לרוק הישראלי הייתה בתחומים שונים: הוא הצטיין כשדרן רדיו מהפכני כבר בתחילת שנות ה-70 והתגלה גם ככותב, מלחין וזמר ובעיקר כבעל כוח יצירתי, המארגן לעצמו הפקות ומוציא את המיטב גם מאחרים, שעבדו עימו מאמצע אותו עשור והלאה.

ביוגרפיה

בן זאב נולד בתל אביב למשפחה בעלת נטיות אמנותיות. כבן לאם חובבת אופרה ולאב שחקן (מרדכי) היה קשור תמיד לתיאטרון, גם ככותב ומבצע בתחום המוסיקה וגם כיוצר ומגיש תוכניות רדיו מצחיקות ומטורפות. עוד לפני גיוסו אומץ בן זאב על ידי להקת פיקוד צפון והופיע בפני חיילים בקטעי הומור. בצבא שירת זמן קצר בתיאטרון צה"ל ובלהקת השריון (עם טליה שפירא, תיקי דיין ואבי טולדנו) ובעיקר בגלי צה"ל, שם התחיל ככתב צבאי בטרם התחיל להגיש פינות משעשעות ותוכנית ד"שים שבועית בשם "ממנו אליך". בתוכנית זו נולדו "פינות פוגי" של כוורת והושמעה מוסיקת ג'אז ורוק, שאף אחד אחר לא השמיע. זו הייתה לבן זאב תקופה יצירתית, שהתבטאה גם בכתיבת שירים, מערכונים, הנחייה ("יש כיסוי" של אריק איינשטיין ואחרית הימים), משחק ("לול") והופעות סטנד אפ, עוד לפני שמישהו הכיר את המושג הזה. להקת הפלטינה הקדישה לו את פתיחת אלבומה, הקטע "DJ דורי", כיוון שגם מאחורי הקלעים הוא השפיע, עודד והמריץ את חבריו ליצירה דווקא בשעות משבר בהן היו זקוקים לתמיכה, ביניהם כמה מהבולטים ביוצרי הרוק הישראלי: מאיר אריאל, שלום חנוך, מתי כספי, יגאל בשן ואחרים.

ב-1975 הקליט בן זאב שירים בתוכניות הרדיו שלו (בגלי צה"ל וב"קול ישראל") בעיבוד יוסי מר-חיים. חלקם הוקלטו מחדש בעיבודים ג'אזיים של אלונה טוראל ובהפקת לואי להב ויצאו באלבום הכיוון מערב, שיצא ב-1976. באלבום נכללו שירים ומחזות קטנים שדורי כתב והלחין, "הסתובבתי ברחובות", "לא ידעתי", "מידל איסט", "היי ג'רי", "איש חתונה", "אני חולם על הקיץ", "הכיוון מערב" (מ' חנוך מרמרי). בהקלטות השתתפו מאיר ישראל בכלי הקשה, אוהד אינגר בבס, אלונה טוראל בקלידים, יצחק קלפטר בגיטרה, מורטון קם בסקסופון, לב ז'בז'ינסקי בבס, דני ליטני במפוחית וגידי גוב, שלום חנוך, יהודה עדר, אריאל זילבר, רותי הולצמן, לאה לופטין וירדנה ארזי בקולות.

האלבום לימונדה, שיצא ב-1977, היה פופי ומסחרי מקודמו, בעיקר בזכות להיט הרגאיי "למון טרי" (מ' ול' שלום חנוך) ועיבודיו הרוקיים של מתי כספי ל"ואתם רוקדים" (ל' כספי), "20 ריחות לאורך השדירה" ו"לילה בלי לישון". בן זאב כתב את המילים והלחין את רוב השירים, ביניהם "אני יוצא לרקוד", "לו ידעת", "טוטי טוטי", "האוטו זז", "צהרים בסטודיו" ו"חוף טוב", והוא גם הפיק והשתתף בעיבודים עם אילן מוכיח, יוסי מר-חיים ופרד פילד. באלבום ניגנו חנוך במנדולינה וקולות, יהודה עדר בקולות וגיטרה, איתן גדרון ורון פיש בכלי הקשה, כספי בקלידים, אינגר בבס, אבי פיאמנטה בחליל, חיים רומנו, קלפטר ויוסי פיאמנטה בגיטרות, שם-טוב לוי בחליל, פרד פילד בפסנתר וגיטרות, ישראל, זהר לוי ואהרל'ה קמינסקי בתופים, גדעון כפן, אסתר ואפרים שמיר בקולות.

הוצאת לימונדה גובתה בהופעות מעטות, ביניהן עם שלום חנוך וגרי אקשטיין בפסטיבלי "נביעות". ב-1978 בן זאב גם הנחה את הפסטיבל, כתב מילים לג'ינגל שלו, "חגיגה בנואיבה" ששרו מתי כספי, יהודית רביץ, דני ליטני, מאיר ישראל ואריק רודיך, והקליט בהופעה חיה את שירו "ננסי ננסי".

האלבום לימונדה וההשתתפות ב"נביעות" שייכו את בן זאב באופן מובהק לרוק הישראלי, אך הוא העדיף לעשות גם דברים אחרים ללא קשר לרוק, כמו הנחיית "עוד להיט" בטלוויזיה והקלטת שירים כ"אם תשאלו אותי" בסרט "מיליונר בצרות" ו"התחביב שלי לישון" בפסטיבל הילדים של 1978. עם זאת השתתף בן זאב בעיבוד והפקה של אלבומו של יגאל בשן מכת שמש, שר בו קולות וכתב מילים ל"מכת שמש", "ודוד יפה עיניים", "היי שלום מולדת", "טכסי ספיישל", "קרקס המדינה" ו"ג'ינגל אהבה". בתקופה שבה עדיין דיברו על כך ש"קשה לשיר רוק" בעברית, זרמו המילים שלו בתוך המנגינות ללא בעיות.

ב-1979 השתתף באלבומו של בשן איתך הלילה וכתב בו את "ריקדו את השלום", "שיפוט מהיר", "על אי אפשר", "החוזרים בתשובה", "אמא אני שר בשבילך", "אתך הלילה" ו"דיזנגוף אצלי בלב".

שם-טוב לוי שר מילים שלו ל"לא לעלות יותר" ובן זאב שר את "עוברים דירה" בסרט "דיזנגוף 99" ואת "אני פוחד לשיר" בפסטיבל הילדים. הוא גם הוציא אלבום שירי ילדים בעיבוד לא רוקי של אורי קריב, אפרוחים, ובו "א.ה.ב.ה.", "דורי בן זה לא בוני אם", "מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול" ועוד.

בתחילת שנות ה-80 כתב בן זאב מילים לשירים רבים לעצמו ולאחרים, ביניהם "המנקה בחלון", "רדיו חזק" ו"עוד ילדה יפה" לתיסלם, "הלילה" ו"שורפת את הלב" לחמסין, "סוף המשחק" ו"אני והוא על ענן" לשרי, "ברווזים ברווזים", "רק תגידי", "בוקר טוב" ו"מה יוציא אותנו מהבוץ" לעובד, "אחרי כל הדיבורים" ו"אבא הלך לעבודה" לאפרים שמיר ו"אדון שלי" לעירית בולקא. למחזה הרוק "התשה", בו גם שר, כתב את "מכתב עם בול" (ל' חנוך) ו"רדיו דבר אלי" (ל' בן זאב) והלחין את "אף אחד", "בונקר בום" ו"עכביש" וכתב מילים (חלקן עם רוטבליט) לשירים "ארץ אגדה", "חופשי חופשי", "הורה התשה", "חם לי קר לי" ו"קו המים". בפסטיגל כתב ושר עם קובי רכט, מזי כהן ורחלי חיים את "תם" ועם נתן כהן את "שמש" (ל' כהן). בתוכנית הטלוויזיה "עמק הנהר האדום" שר את "ג'ון בריון", "היי אילת" ו"מה שנכון נכון" וב"שירוביזון" את "יש!". הוא הופיע עם קורין אלאל, הקליט איתה פרסומות לירקות ("עגבניה הא הא הא") וכתב לה שירים, מתוכם הקליטה את "ציפור". לתוכנית ב"קול ישראל" כתב מילים חדשות ל"שיר השכונה" ושר אותן עם יהודית רביץ, אריאל זילבר, תיסלם ובנזין.

ב-1985 יצא אלבומו גנבים, ובו הלהיט "גנבים" (מ' ול' חנוך) ושירים שכתב ונתן כהן הלחין ועיבד: "מלון אורחים", "קצב הדוס", "ילד תל אביבי", "אהבה ממבט ראשון", "תחתונים" ו"קבלן". אליהם צורפו "זבל" (ע' אלי ז'ק) ו"רדיו דבר אלי".

באותה שנה הקליטה קורין אלאל את לחנה למילים שלו ל"ילדת המדבר", הנרי ברטר הלחין ושר את "נכון" ו"לא יודע" ובן זאב שר בפסטיבל הילדים את לחנו של ברטר ל"סוכריה". קבוצת זמרים שרה את "רוצים שלום" שכתבו בן זאב, יעקב גלעד ומיקי שביב (ל' שביב ויהודה פוליקר).

ב-1986 שר בן זאב קולות ב"שפוי מלחמה" של טנגו, והלחין מוסיקה ושר את שיר הנושא בסרטו של אסי דיין "הטוב, הרע והלא נורא". הוא גם כיכב ב"פצצת טום", משירי טום לרר בתרגום קובי לוריא, ובהצגה "נפט" מאת אברהם שושנר, שם כתב (עם ארי פרנקל) ושר את "זכרונות למזכרת".

גם בשנות ה-90 המשיך בן זאב לשדר ברדיו, לכתוב ולשיר. בין השאר שר ב"ים לבן" של נוער שוליים, כתב ליגאל בשן, דני בסן, לקרקס מדראנו (אותו גם הנחה) ועוד.

ב-1991 יצא האלבום חניה פרטית בהפקתו ובעיבוד ותכנות של עופר מאירי, שגם הלחין בו את "חניה", "פגישה מקרית" ו"היי שלום" (מ' בן זאב), "שיר עם ימי" (מ' בן זאב ואריאל) ו"תוהו ובוהו" (מ' רוטבליט). שלומי ברכה הלחין את "העיר הזאת" (מ' רוטבליט), משה לוי את "שיר הבילבול" ומאיר ישראל את "אחורי הקלעים" (מ' בן זאב). להיטי האלבום היו "סוף שבוע בכפר" (מ' ול' אריאל) ו"לאה גנוב" (מ' ול' חנוך).

ב-1994 יצא בחברת "הד ארצי" אלבום אוסף עם מיטב להיטיו.

ב-2000 היה בן זאב בין מפיקי אלבומו של מאיר אריאל, מודה אני, שיצא לאחר מותו. הוא גם היה בין מפיקי ומנחי המופע לזכרו של אריאל "עם הגב לים" ובשנת 2001 במופע "ערב כחול עמוק".

בשנת 2006 הוציא דורי בן זאב סינגל חדש, "בואי", אחרי 15 שנות שתיקה אולפנית.

בעריכת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2022 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון