דיסקוגרפיה: דני בסן

ביוגרפיה מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

בעולם הרוק זוכים זמרי להקות רבות להצלחה גדולה בקריירת הסולו שלהם, אחרי שהלהקה שלהם כבר נשכחת... אצלנו בארץ, מספרת לנו הקריירה של דני בסן, אין שום דבר בטוח - גם לא בתחום זה. כזמר הראשי של תיסלם היה בסן כוכב ענק. אחר כך, בניסיונותיו לבנות קריירה עצמאית היו לו לא מעט הצלחות אך גם אכזבות רבות.

ביוגרפיה

דני בסן שירת בלהקת חיל האויר בשנת 1975, בתוכנית "מוכרחים להמשיך לנגן" ואחר כך ברביעיית הזמר של חיל האויר ובצוות הווי חיל אויר עם דויד ברוזה, טליה ברוזה ודפנה ארמוני, איתם הופיע בפסטיבל הזמר תשל"ז בשיר "בתוך" (מ' יעל טבת, ל' יאיר רוזנבלום).

בסוף 1977 הגיע בסן לגלי צה"ל כדי להקליט שירים עם רביעיית הזמר של חיל האויר. הוא פגש שם את יזהר אשדות, התיידד איתו ולאחר חודשים אחדים הקימו השניים חברה להשמעת דיסקו במסיבות, ממש כמו שהייתה לטכנאי גלי צה"ל יאיר ניצני ויואב גרא. באמצע 1979 כתבו ניצני ואשדות שיר משעשע כמחאה על עיסוקם: "לא רוצה עוד דיסקו, אני כבר לא יכול, תנו לי תנו לי רוקנ'רול". הם הקליטו תחילה את השיר בעצמם, אך מאחר שחשו שהשירה לא משכנעת הציעו את תפקיד הזמר לדני בסן. "תנו לי רוקנ'רול" הוקלט שוב בהקלטה מקצועית באולפן "קוליפון", כשאת דני בסן בשירה מלווים יזהר אשדות בגיטרות, יאיר ניצני בקלידים, דייוויד גריבס בבס ויוסי בוזין בתופים.

שיר נוסף שהוקלט באותה הזדמנות היה לחנו של אשדות למילים של ראובן מירן, "יש רגעים (בהם אדם שוכח)". שתי גרסאות של "תנו לי רוקנ'רול" ו"יש רגעים" יצאו בתקליט שדרים באוקטובר 1979 כשירי סולו של בסן, כשעל תווית האלבום הכיתוב "תיסלאם הפקות". זו הייתה תחילתה של להקת תיסלם, בה היה בסן סולן עד התפרקותה באוקטובר 1983.

ב-1985 הוקלט אלבום הבכורה שלו, דני בסן, בהפקה מוסיקלית ועיבודים של רמי קלינשטיין ועם מילים של יעקב רוטבליט לכל השירים: "ניתן לסחיטה" ו"הרוחות הרעות" (ל' קלינשטיין), "הי אדמה" (ל' רן עפרון), "בית הספר לחופש הדיבור" (ל' מני בגר), "תהיה לנו מלך" (ל' מאיר בנאי), "השד יוצא מהבקבוק" (ל' מייקל בנסון), "ככלות הקול והתמונה" (ל' יזהר אשדות), "גרדו את השעם" (ל' צוף פילוסוף) ו"אסיר נמלט" (ל' קורין אלאל). דני בסן שר וניגן בכלי הקשה ואיתו קלינשטיין בקולות, קלידים וכלי הקשה, נאור דיין ודומיניק דיין בגיטרות, איגי דיין בתופים וכלי הקשה, משה לוי באורגן האמונד, מייקל בנסון וצוף פילוסוף בבס, גלעד עצמון בסקסופון ואלון הלל בכלי הקשה. הפיקו את האלבום שלמה שיין, חגית ודני בסן.

למרות ההשמעות הרבות לחלק משירי האלבום הוא לא היה לרב מכר גדול ונמכר באלפי עותקים בודדים בלבד. זה נראה מעט למי שהיה זמן קצר קודם לכן כוכב גדול כסולנה הראשי של תיסלם.

ב-1989 יצא אלבומו השני של בסן, הילד שבי, בהפקתו המוסיקלית של יזהר אשדות. שם התקליט לא הושפע מהיותו של בסן אב טרי לשלישייה, אך ההקשר היה בלתי נמנע... דני בסן הפיק, אשדות ורן בגנו עיבדו. אשדות הלחין את "הילד שבי" (מ' רחל שפירא) ו"דרכנו" (מ' יעקב רוטבליט), יהודה פוליקר את "דברים שרציתי לומר" (מ' רוטבליט), דני בסן את "נווד" (מ' צרויה להב), ארקדי דוכין את "ילדים קטנים" (מ' להב), רן עפרון את "ציפור נדירה" (מ' רוטבליט), אלון אולארצ'יק את "רוח מהים" (מ' אולארצ'יק), וחודש גם שירו הוותיק של מישה סגל, "שיר החרדל". בהקלטות ניגנו אשדות בגיטרה ובס, רן בגנו בפסנתר וקלידים, מיכה מיכאלי בבס, קובי אייזנמן בגיטרות ואיקי לוי בתופים. התארחו בחלק מהשירים גלעד עצמון בסקסופון, שפי ישי באקורדיון, יובל מסנר בצ'לו, יוסי רגב בטרומבון וגני תמיר בקולות. האלבום זכה לביקורות ולהשמעות טובות הרבה יותר מתקליט הבכורה, אך גם הוא לא עבר את גבול ה-10,000 עותקים.

ב-1992 יצא אלבומו השלישי של בסן, חלום שכחה, אותו יצר עם חברי להקה מקומית כשותפים בהלחנה, בעיבודים, בהפקה המוסיקלית ובנגינה. צוף פילוסוף כתב והלחין את השירים "אתן לך את הלילה" ו"לילה מיוחד (השפן)", עובד אפרת הלחין את "יריה מהמותן" (מ' אסתר שמיר) ואת "חלום שכחה", "אור חדש", "על הבוקר באה אלי" ו"קחי אותי" (מ' חנה גולדברג). קובי אייזנמן הלחין את "גבר נהדר" (מ' חנה גולדברג) ו"מחפש אותך" (מ' חוה אלברשטיין) ודני בסן הלחין את "חרד לשלומך" (מ' אסתר שמיר). בהקלטות בסן שר, ואיתו עובד אפרת וקובי אייזנמן בגיטרות וקולות, צוף פילוסוף בבס וקולות ומישל עמר בתופים וכלי הקשה. התארחו באלבום אהוד בנאי במפוחית, גלעד עצמון בקלידים ומפוחית, עדי רנרט בפסנתר, משה לוי באורגן ויעקב קלינג בקרן צרפתית. חיים שמש הפיק ל"הד ארצי", יסמין ליפשיץ ניהלה את ההפקה, והניהול האישי היה של "טבת הפקות". למרות שכלל לא מעט שירים טובים, היה חלום שכחה כישלון מוחלט במכירות.

ב-1994 הצטרף בסן לאלון אולארצ'יק וקורין אלאל למופע משותף "כולם ביחד וכל אחד לחוד" עם אבי יפרח בבס, אשר פדי בתופים וברק חנוך בגיטרה.

ב-1995 ביימה ג'ולי שלז סרט בשם "באבא לובה" ובו עקבה אחרי בסן ומסעו לגילוי אביו בברזיל. בסן גם שר בסרט שיר עממי בשם "ענ נים קטנים שחורים".

ב-1996 השתתף בסן בתוכנית הטלוויזיה "לילה גוב" של גידי גוב, ושר איתו את "ואנחנו שניים" של "משינה" בעיבוד יזהר אשדות.

בסוף העשור בסן היה פחות פעיל כזמר עצמאי (אם כי השלים אלבום שלא יצא) ועסק בהקלטת ג'ינגלים לטלוויזיה, פרסומות ודיבוב סרטים מצויירים.

בשנת 2004 הוציא בסן ביצוע מחודש ללהיטו "ככלות הקול והתמונה". השיר ייצא כסינגל ראשון מאלבום הסולו הרביעי שלו, מאז שהתאהבנו.

מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2022 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון