דיסקוגרפיה: דני גולן

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

הזמר דני גולן התפרסם כחבר בצמד דרום, שהיה אחד הצמדים הפופולריים ביותר בארץ בסוף שנות ה-60 ותחילת ה-70. להיטיהם הגדולים היו "שיר אהבה ישן" ("אניטה וחואן"), "יום א' בשבוע", "טוטו כדורגל" ו"שישו את ירושלים". להיט נוסף היה "חורף", שיר הסולו המצליח ביותר שלו. לאחר פירוקו של הצמד הקליט גולן כמה שירי סולו וביניהם "רגע שקט".

ביוגרפיה

גולן נולד ברמת גן, שירת בצוות הווי פיקוד דרום ולאחר שהשתחרר מהצבא ב-1967 הקים עם ציון צדוק, שנולד בתימן וגדל בתל אביב, את צמד דרום.

השניים היו שונים זה מזה באופיים ובקולם, ושוני זה יצר את האיכות הקולית המיוחדת של הצמד. שם משפחתו המקורי של גולן היה פטשניק, וכך הוא מוזכר גם על גבי התקליטון הראשון של הצמד, שכלל ארבעה שירים בהלחנת יאיר רוזנבלום. רוזנבלום גם כתב עליהם כמה מילים חמות בצידה האחורי של עטיפת התקליטון, מתוכם הציטוט: "רבים סוברים שזהו הטוב בצמדים המופיעים כיום בארץ". אלבומם הראשון, צמד דרום, כלל מספר להיטים גדולים, בינהם "שיר אהבה ישן" ו"יום א' בשבוע".

הצמד הירבה להופיע בארץ ובחו"ל וגיבש לעצמו רפרטואר בעל אופי ישראלי עדכני שלא היה מנותק מהאווירה והצליל הבינלאומי של אותם ימים.

ב - 1969 הם השתתפו בפסטיבל הזמר והפזמון תשכ"ט ושרו בו את השיר "בעיר הזו שלום", שאחד משני מלחיניו היה מוסיקאי צעיר בשם לואי להב.

השיר נכלל באלבומם השני מה יש לך קזנובה, שיצא ב-1970 וממנו הצליחו במיוחד שיר הנושא והשיר "טוטו כדורגל" שתורגם מצרפתית.

הופעתו האחרונה של הצמד הייתה בפסטיבל הזמר החסידי תשל"א (אוקטובר 1970) עם השיר "שישו את ירושלים", שזכה במקום השלישי והפך לפופולרי מאוד ברחבי העולם היהודי.

לאחר פירוקו של הצמד המשיך גולן במהלך שנות ה-70 לפתח קריירת סולו ושר באלבום של שירי פסטיבל הזמר תש"ל (1970) את השיר "ילדות", שביצע בפסטיבל יגאל בשן.

בפסטיבל הזמר תשל"א (1971) הוא ביצע את השיר "רגע שקט" והקליט עם שולה חן גם את הדואט "כשאהיה זקן", שהיא שרה בפסטיבל זה עם בני אמדורסקי.

לתקליט הזהב של להיטון 1972 הוא הקליט את השיר "המשתה", שהלחין יאיר רוזנבלום למילים של נתן אלתרמן. השיר הפך ללהיט הסולו הגדול ביותר שלו.

ב - 1977 הוא שר בפסטיבל הזמר תשל"ז את השיר "חורף". מאוחר יותר באותה שנה הוציא תקליט שדרים נוסף עם שני שירים חדשים, אך הם לא זכו להצלחה גדולה.

ב - 1978 השתתף במופע "חזרה כללית" יחד עם יהודה תמיר, ששי קשת ורבקה רז. במופע הם ביצעו שירים ממחזות זמר וסרטים מוסיקליים ידועים שתירגם לעברית דן אלמגור. שירי המופע הופיעו באלבום שיצא באותה שנה ב"הד ארצי".

באותן שנים החל גולן תהליך חזרה בתשובה בעקבות אשתו, האומנית והפסלת נחמה גולן. לאחר שהושלם התהליך הוא התנתק מעולם השעשועים. בתו, שירי גולן, שלא חזרה בתשובה כמו הוריה ואחיה, סיימה בהצטיינות את לימודי המשחק ב"בית צבי" והפכה לשחקנית מצליחה בתיאטרון ובטלוויזיה.

ב - 1998 יצא אלבום כפול עם שירי צמד דרום.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון