דיסקוגרפיה: חבורת בימות

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

חבורת בימות קמה ב- 1972 לקראת העלאתו של מופע משיריה של נעמי שמר בתיאטרון בימות. המופע, שבוים על ידי צדי צרפתי, זכה להצלחה רבה, ושירים מתוכו, למשל "מר נרקיס" ו"בארץ להד"ם", הפכו ללהיטים גדולים.

ביוגרפיה

בין שיריה הישנים של שמר שנכללו במופע בביצועים חדשים היו "שירו של אבא", "העיר באפור" ו"אנחנו מאותו הכפר". שאר המופע הורכב משירים חדשים, ששמר כתבה במיוחד עבורו. בין השירים הבולטים בו היו "לשיר זה כמו להיות ירדן", "ארץ להד"ם" ו"אנשים יפים", שבוצעו סולו על ידי מירי אלוני, שהייתה מזוהה עם שמר מאז ששרה את "בהיאחזות הנח"ל בסיני" כסולנית להקת הנח"ל. הצליחו גם השירים "מר נרקיס" ו"חרוזי ביניים", שבוצעו על ידי דני גרנות והחבורה, "שש עשרה" ("בסנדלים על גשר הירקון"), שאותו שרו רותי בן אברהם ואלי מנטבר ושירים נוספים כמו "בוא נרד לכרם", "שני צלמי רחוב", "לא אמות כי אחיה" ו"שיר ערש למקרים מיוחדים", שבוצע בעבר על ידי רבקה מיכאלי, ובמופע שר אותו עוזי מאירי.

מוסיקאים שונים עיבדו את שירי המופע, מה שתרם מאוד לגיוון המוסיקלי של הערב. פרט לחנה הכהן, המנהלת המוסיקלית של המופע, נמנו עם מעבדי השירים גם מתי כספי, שלמה גרוניך, אלכס וייס, סטו הכהן, גיל אלדמע ופולדי שצמן.

המופע, שבכורתו נערכה בספטמבר 1972, חשף את מגוון היצירה של שמר, והשירים החדשים הצליחו אצל הקהל לא פחות מאשר השירים הישנים והמוכרים. אחת ההופעות הוקלטה על ידי רשות השידור, שהוציאה בהמשך את האלבום משירי המופע. שני שירים שלא נכללו באלבום, "אנחנו מאותו הכפר" ו"העיר באפור", הופיעו מאוחר יותר באלבום אוסף כפול, שיצא כעבור שנה בחברת "הד ארצי" לציון חצי יובל למדינה.

המילים והתווים של השירים החדשים במופע הופיעו בספר שיריה השני של שמר, שיצא ב- 1975 בהוצאת "ידיעות אחרונות".

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון