דיסקוגרפיה: יאיר ניצני

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

מאז תחילת שנות ה- 80 מעורב יאיר ניצני בתעשיית המוסיקה והבידור הישראלי בפרויקטים שונים, שבחלקם השתתף כיוצר ומבצע (תיסלם, "האשם תמיד"), ואת חלקם ליווה כמנכ"ל חברת תקליטים ("הד ארצי"), מפיק או מו"ל.

ביוגרפיה

ניצני החל את דרכו בסוף שנות ה- 70 כטכנאי בגלי צה"ל, שם הכיר את יזהר אשדות, ששירת בתחנה כעורך מוסיקלי, ואת דני בסן, אז זמר בלהקת חיל האוויר. לקראת סוף שירותם הצבאי הקליטו השלושה באולפן גל"צ שיר שכתבו, "תנו לי רוקנ'רול", שהיווה, למעשה, את תחילתה של להקת תיסלם. בתקליט הראשון (1981) שר ניצני וניגן על קלידים, ובהופעות בלט מאוד בזכות הברז שהיה מוצמד לו למצח...

לאלבומה השני של תיסלם, שיצא ב- 1982, הוא כתב מילים ללהיטים כמו "עוד פגישה", "כבר הסתיו עכשיו" ו"השריקה הזאת" ולאחר צאת האלבום כתב את המילים ללהיט "חצבים פורחים". את כל השירים האלו הלחין חברו הטוב ושותפו המרכזי ליצירה, יזהר אשדות.

אחרי פירוקה של הלהקה הוזמן ניצני לנהל את חברת התקליטים "הד ארצי". למרות המעבר החד שעשה, מהבמה ואולפני ההקלטה אל כיסא המנכ"ל, רשומות לזכותו החתמתה של להקת החברים של נטאשה ומעורבותו בתחילת הקריירה הבינלאומית של עפרה חזה.

ב- 1983 התחילו ארז טל ואברי גלעד להגיש את "מה יש", תוכנית יומית בגלי צה"ל. אחת הדמויות שהתארחו בה הייתה "האשם תמיד", שאותו גילם ניצני. הצלחתה של הדמות הולידה ב1986 אלבום שלם עם שירים בביצועו, שכללה את הלהיט הענק "האשם הוא שלנו האשם לא לבד". הודות לו נמכר האלבום היטב והגיע לזהב.

להיט נוסף שצמח מ"מה יש" היה "שיר המנגל", שנכתב למנגינת הלהיט "האח לואי" של הצמד מודרן טוקינג. ניצני כתב את גרסה עברית לשיר, שאותו שר יחד עם גני תמיר, חברתו אז, בתוכנית יום העצמאות תשנ"ו של "מה יש". השניים קראו לעצמם "קוקי ורינתי" והשיר הפך מייד ללהיט פולקלור ישראלי. מאוחר יותר, בתקופת מלחמת המפרץ, גילם ניצני בתוכנית הטלוויזיה של טל וגלעד, "העולם הערב", את דמותו של בסאם עזיז, שגריר עיראק בישראל.

פרט לשירים שחיבר לתיסלם ולעצמו, כתב ניצני גם לאמנים אחרים. הבולט מבין השירים שכתב לאחרים היה "שירו של שפשף", שהולחן ובוצע על ידי מאיר בנאי בפסקול הסרט "שוברים" (1985), שבו שיחקו שניהם.

ב- 1990 התאחדה תיסלם באופן זמני ויצאה לסיבוב הופעות מחודש. הם הקליטו שיר חדש למילים של ניצני, "פרצופה של המדינה", שבו ביטאה הלהקה לראשונה ביקורת חברתית. בסוף שנות ה- 90 העלה ניצני תוכנית סטנד-אפ אישית, שיחק בדרמת הטלוויזיה ההומוריסטית "השגריר" וכיכב בפרסומות שונות. כיום הוא מתמקד בתחום ההפקה, המו"לות וזכויות היוצרים.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2022 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון