דיסקוגרפיה: יזהר כהן

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

יזהר כהן, הילד הנצחי של הפופ הישראלי, הוא אחד הזמרים בעלי הקולות הטובים ביותר בארץ והזמר שעשה היסטוריה כאשר זכה לראשונה באירוויזיון (ב- 1978) בשיר "אבניבי".

הוא נולד במשפחה מוסיקלית. אביו שלמה כהן, המוכר יותר בכינויו "סולימן הגדול" היה ב"חבורת האש" המפורסמת של הפלמ"ח, ומגיל צעיר החל יזהר לשיר והצטרף להופעות ולקומזיצים שארגנו הוריו עם אחיו חופני, פיני וורדינה כהן.

ביוגרפיה

בצבא שירת בצוות ההווי של הנח"ל, שם המשיך את המסורת המשפחתית שהחלה עם דודו איתמר כהן, שהיה סולן להקת הנח"ל בסוף שנות ה-50. האח פיני היה סולן צוות ההווי של הנח"ל לפניו, וכשיזהר הצטרף לצוות, הוא הפך מהר מאוד לסולן ושר בין היתר את שיר הנושא בתוכנית "כל שהיה בינינו" (1970) ואת הלהיט "הי דו די דה". בין הנגנים שליוו אותו בצוות היו גם דני סנדרסון ואלון אולארצ'יק.

בתוכנית השנייה, ב- 1973, שירתו איתו בצוות ציפי זרנקין וחני מולדבין. השלושה הופיעו בפני יחידות קטנות ובמוצבים מרוחקים, שאליהם התקשו הלהקות הגדולות להגיע. הצוות הונצח בתקליט (עם צוות הווי תותחנים), שבו בולט קולו של יזהר בשירים "היונה", "בוקר טוב" ו"מי יתנני עוף".

לאחר שהשתחרר החל כהן בקריירת סולו עם שיר תימני ששר באנגלית, "אשליות". השיר הוקלט בהפקה מודרנית 13 שנים לפני שעפרה חזה כבשה את השוק העולמי עם אותו שיר בדיוק, "גלבי".

באותה שנה (73') הצטרף כהן לתיאטרון חיפה והשתתף ב"לילי גם" - הצגה מוסיקלית שכתבו אהוד מנור ומתי כספי. שבועות ספורים לאחר שיצאה ההצגה לדרך פרצה מלחמת יום הכיפורים, שבמהלכה נהרג בתאונת דרכים רומן שרון, מי שכיכב לצידו בהצגה. ב"לילי גם" שרו השניים את הדואט "מימי המתוקה", וכהן שר סולו את "חלומות שמורים".

השיר הפך לשיר הנושא באלבומו הראשון, שיצא ב- 1974 וכלל בין היתר את "שיר כלולות" מפסטיבל הזמר של השנה הקודמת ואת "ירושלים האחרת" מפסטיבל הזמר המזרחי תשל"ד. בשנים הבאות הוא המשיך להשתתף בתחרות כזמר וכמלחין.

ב- 1978 זכה כהן במקום הראשון בפסטיבל הזמר בשיר "אבניבי" ונשלח לייצג את ישראל באירוויזיון בפריז יחד עם להקת הליווי שלו, האלפא ביתא. הוא "עשה היסטוריה" כשהוביל את ישראל לזכייתה הראשונה בתחרות, שאז עדיין עוררה עניין עצום בארץ ובאירופה. "אבניבי" זכה להצלחה גדולה גם בגרסתו האנגלית ואף צעד במשך שבעה שבועות במצעד עשרים הגדולים הבריטי, ובעקבותיו הקליט כהן אלבום שלם באנגלית. בארץ הוביל השיר את אלבומו ניגונה של השכונה, שכלל מלבד שיר הנושא גם את הלהיט "בדידות", גרסה מתורגמת לשירו של סרז' לאמה הצרפתי "אני חולה", וחידוש מעניין לשיר העברי הקלאסי "שדות שבעמק". כהן ניצל את ההצלחה בארץ ובחו"ל, אך בשלב מסוים התמוטט מבחינה נפשית, נכנס לחרדות עמוקות ועצר את הקריירה שלו.

לאחר טיפול ממושך חזר אל אולפני ההקלטה וב - 1982 הקליט שיר בעל סממנים אוטוביוגרפיים שכתב, "קחו את השיר הזה". בצידו השני של התקליטון הופיע השיר "אז יעלה", שהלחינה קורין אלאל למילים של אברהם שלונסקי.

באותה שנה חזר כהן גם לתחרות הקדם אירוויזיון ושר בה את השיר "אל האור", שלא זכה להצלחה מיוחדת. כעבור שלוש שנים, ב- 1985, ניסה שוב את כוחו בתחרות עם השיר "עולה עולה" (שנכתב במקור ל"פסטיגל"), ובניגוד לתחזיות המוקדמות ניצח והיה לזמר הישראלי הראשון שזכה בשתי תחרויות קדם. באירוויזיון עצמו, שנערך בשוודיה, הגיע כהן למקום החמישי בלבד. אגב, בין חברי להקת הליווי שלו בתחרות היה גם חיים כהן, שהתפרסם מאוחר יותר כזמר בשם אדם...

השירים שהקליט כהן עד אמצע שנות ה-80 הופיעו באלבומו ההבטחה, שיצא ב- 1985 וכלל את הלהיט "ים בלילה ים ביום", שנכתב למופע ילדים בכיכובם של כהן ולאה לופטין, ואת "כמו ציפור מטורפת", שאותו הלחין נחום היימן.

ב - 1986 הוא עבר מניהולו האישי של האמרגן שלמה צח, שטיפל בו מתחילת הדרך, לניהולו של המפיק סביון צבר. באותה שנה הקליט כהן את האלבום צומת דרכים, שכלל מלבד שיר הנושא גם את "בוא ניפגש", שוב ללחן של היימן, את "שיר למענך" ואת הלהיט "מרינה", שכתב יואב גינאי על פי מנגינה של שיר ספרדי.

שנה לאחר מכן הוציא כהן אלבום נוסף, יזהר, שמתוכו הצליחו השירים "לשחרחורת", "טנגו עכשיו" ו"איש בודד, איש נודד". באותה שנה חזר שוב לקדם אירוויזיון, שבו שר בדואט עם אחותו ורדינה שיר שהלחין, "מוסיקה היא נשיקה לנצח".

ב - 1989 הוא יצא במופע משותף עם שרהל'ה שרון, והשניים שרו את שיר הנושא מתוכו "לבקש שיר", שהלחין כהן למילים שלה. השיר פתח את הדיסק הראשון של כהן שיצא באותה שנה וכלל את מיטב להיטיו עד אז.

את האלבום "לגעת במים לגעת ברוח" מ-1993 הוציא כהן בהפקה עצמית. שיר הנושא מתוכו הפך לריקוד עם פופולרי, כמו רבים משיריו הקודמים. עוד בלטו באלבום השירים ""תפילה בדרך", שהלחין קובי אשרת למילים של שמעון פרס ו"תוגת הפרידה".

בשנת 1996 חזר כהן ל"קדם אירוויזיון" עם השיר "אלפיים", שאותו הלחין למילים של אהוד מנור ושר ביחד עם הזמר הצעיר אלון ג'אן.

בשנת היובל למדינה החל כהן בהקלטת אלבום משולש, אגדה ישראלית, הכולל חידושים שלו לחמישים שירים עבריים קלאסיים מ"לילה לילה" ו "שני שושנים" ועד ל"חלון לים התיכון", "ילדים של החיים" ו"פרי גנך". הפרויקט ארך למעלה מהמשוער ויצא בסופו של דבר בשנת 2000, קצת לפני יום הולדתו ה-50 של כהן.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון