דיסקוגרפיה: לאה שבת

ביוגרפיה מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

לאה שבת, יוצרת וזמרת בעלת קול ייחודי ואמירה אישית מרתקת, פרצה בסערה למוסיקה הישראלית בסוף שנות ה- 80. מאז היא לא חדלה ליצור, אך הקריירה שלה כזמרת מבצעת לא הצליחה להמריא לגובה בו נמצאים זמרים אחרים שביצעו משיריה. עם זאת, שבת אינה מתייאשת וממשיכה להתפתח אמנותית ולהקליט שירים חדשים. עם הכשרון שלה, די ברור שגם ההצלחה המסחרית עוד תגיע.

ביוגרפיה

תחילת דרכה המקצועית של שבת הייתה כזמרת בהקלטות שונות. ב- 1987, למשל, היא שרה במופע ובאלבום ארץ טרופית משגעת של מתי כספי. בסוף העשור הייתה שבת בת זוגו של ארקדי דוכין, מלהקת החברים של נטאשה ובתמיכתו היא הקליטה לראשונה, בתחילת 1989, שיר שכתבה והלחינה, "לא זוכרת איזה חורף". דוכין עיבד, הפיק מוסיקלית וניגן בין היתר בגיטרות ובקלידים, וקוזו, גם הוא מהחברים של נטאשה צייר ועיצב את העטיפה. השיר הפך ללהיט רדיו גדול בעיקר בתוכניות לילה (גל אוחובסקי דחף אותו במיוחד ב"ציפורי לילה"), ושבת נחשבה לתגלית חמה במוסיקה הישראלית הצעירה, תחושה שגברה בהמשך השנה כשאחיה, שלומי שבת, הקליט להיט ענק שהיא הלחינה: "בגלל הרוח" (מ' מיכה שטרית).

ב- 1990 יצא תקליט הבכורה שלה, חום שאתה מחפש, בעיבודו ובהפקתו של דוכין שגם שר קולות וניגן בבס, גיטרה אקוסטית וקלידים. בין המשתתפים באלבום היו קוזו (שניגן בס) ומיכה שטרית (ששר קולות) מהחברים של נטאשה והתארחו בו גם ברי סחרוף בגיטרות, אלון הלל בתופים ועוד.

פרט ל"ערב ביקורים" (שאותו כתב והלחין דוכין) ושיר יווני בשם "שיר ערש ישן" (שתרגם יעקב גלעד), כתבה שבת והלחינה את כל שירי האלבום. ביניהם הפכו ללהיטים גדולים "רק החיים" (שהושמע המון בתקופת מלחמת המפרץ בראשית 1991), "ירח בשמיים", "אם אדע לשמור" ו"לא זוכרת איזה חורף".

ב- 1992 יצא אלבומה השני של שבת, גל געגוע, בעיבוד ובהפקה מוסיקלית של משה לוי. פרט לשיר הנושא של האלבום, שאותו כתב דוכין ללחן של היווני קנזנג'ידיס, הלחינה שבת את כל השירים, כתבה מילים לרובם, ביניהם ל"לא יודעת קסמים" (שהיא גם השתתפה בעיבודו) ול"עד שאני נרגעת". אך באלבום בלטו דווקא לחניה למילים של אחרים, כמו "רק מעבר לגדר" (מ' אסתר שמיר) ו"זה לא יכול לחכות עד הבוקר" (מ' רוני ערן). למרות ההפקה המהוקצעת והשתתפותם של נגנים מעולים (ביניהם משה לוי, חברי להקה מקומית, ירוסלב יעקובוביץ', שלומי שבת וגם, לראשונה, לאה עצמה בגיטרות) השירים "עבדו" פחות, והאלבום התקבל בחוסר התלהבות בתקשורת ובחנויות התקליטים. שבת עברה תקופה ארוכה (יחסית) של צבירת כוחות בהמתנה עד להפקת אלבומה הבא. לזמרים אחרים, לעומת זאת, היא המשיכה ליצור כל הזמן. בין היתר, היא הלחינה באותה שנה לאלבומו של אפרים שמיר סוף סוף גשם את "חוסר מנוחה" למילים של אהוד מנור (ושרה קולות באלבום) וגם כתבה והלחינה את "אחת כמו כולם" באלבומה של גלי עטרי ביום שאחרי. באלבומה הבא של עטרי, סימנים (1994), היא כתבה והלחינה את הלהיט "השיר שיביא לך אהבה" והשתתפה בשירה בשיר נוסף שהלחינה, "בוקר חדש" (מ' נילי אהרונוביץ').

אלבומה הבא של שבת, צל הלב תקין, יצא ב- 1997 בהפקה מוסיקלית שלה עם יוסי עזר. שבת כתבה, הלחינה ועיבדה את כל השירים, שביניהם היו "תמיד יחכו לך", "ים של חלומות","תמונות של מלאכים" והלהיט הגדול של האלבום "חתיכת שמיים". בין השותפים בהקלטות היו יוסי עזר ואמיתי פריינטא בבס, משה לוי בקלידים, שם טוב לוי בחליל ושלומי שבת בקולות. הפעם הייתה קבלת הפנים התקשורתית טובה, אך גם צל הלב תקין לא נמכר היטב.

שבת המשיכה מאז לשתף פעולה עם אמנים אחרים. בין היתר, היא כתבה והלחינה שני שירים לאלבומה של נורית גלרון להתראות מתוק (2000), "אתה הולך לישון מוקדם" ו"זה לא קל לוותר" (שבו השתתפה גם בשירה) והלחינה את שיר הנושא למילים של מאיר גולדברג ואת "הלילה בו מתה האהבה" למילים של יהונתן גפן.

ב-2001 הקליטה שבת אלבום נוסף והופיעה בליווי הרכבים שונים, ביניהם עם דודו טסה בגיטרות. בנובמבר 2001 יצא שיר ראשון מתוך האלבום, בהפקה מוסיקלית של אבנר חודורוב: "חמניות מול השמש" (מ' ול' שבת). האלבום, שנקרא גם הוא חמניות מול השמש, יצא ב-2002.

ב-2004 הוציאה שבת את עכשיו ביחד, אלבום שקיבץ שירים שכתבה לאחרים בביצועה. את האלבום, שהפיק שלומי שבת בשיתוף רובי בן שמעון, כלל את "בגלל הרוח", "אתה הולך לישון מוקדם" ועוד 8 שירים שכתבה לאחרים, בתוספת 3 שירים מקוריים.

מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון