דיסקוגרפיה: מאור כהן

ביוגרפיה מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

ילד הפלא של הרוק הישראלי? כך התייחסו בתקשורת למאור כהן כשהתגלה, עדיין כתלמיד תיכון, בלהקת זקני צפת. בעשר השנים שעברו מאז פרצה זקני צפת עשה כהן מאמצים מיוחדים לצאת מהתדמית הפרועה של ראשית הדרך ולהוכיח שהוא כבר לא ילד אבל בהחלט נשאר לו הפלא.

ביוגרפיה

כהן, יליד 1974, הקים את זקני צפת ב-1990 עוד בהיותו תלמיד בתיכון. בשש השנים הבאות הוא הוביל את הלהקה בהופעותיה ובארבעת אלבומיה. למעשה, החל באלבומה השני (עם להיטה הגדול "שישי שבת") הייתה הלהקה להקת הליווי שלו, לא רק בגלל שהיה הזמר והדמות הפרובוקטיבית בהופעות ובתקשורת, אלא כיוון שהוא כתב את רוב שיריה ונתן לה את הכיוון (עם חברו, מנהל הלהקה איציק ליכטנפלד). כהן הפך לכוכב מיד בתחילת דרכו, לפני שגיבש כיוון מוסיקלי ברור, לטוב ולרע. זקני צפת, והוא איתם, ידעו עליות ומורדות, אבל תמיד, בכל שלב, היו מקוריים ומיוחדים: פראיים ופאנקיסטים, שחצנים ופרובוקטיביים. כהן היה מעודכן בכל החידושים ברוק האמריקאי האלטרנטיבי, ומצד שני היה מעריץ גדול של שנות ה-60, מהביטלס ועד אריק אינשטיין...

ב-1995 התחיל כהן לפעול גם מחוץ ללהקה. הוא השתתף בפרסומות, שיחק בקולנוע (בסרטם של גלית אשכול ואייל שיראי "ציפורים בניוטרל"), עבד בניו יורק עם רע מוכיח (על פרויקט שיצא בשנת 2000 כצמד ראות) ועבד עם דן תורן (על שירים שיצאו בשנת 1998 במסגרת הזבובים).

באותה שנה התארח כהן בתוכנית הטלוויזיה "לילה גוב" וביצע שם בדואט עם גידי גוב את השיר "אחלה עולם".

באוגוסט 1996 הופיעו זקני צפת בפעם האחרונה ומאור הקדיש את רוב זמנו ללהקת הזבובים שהייתה "סופרגרופ" עם דן תורן, אורן קפלן, יובל שפריר, ג'נגו, פיטר רוט, אורי תכלת ואחרים. ההקלטה הראשונה שלהם הייתה ב-1998, בפרויקט עבודה עברית: חידוש ללהיטו של אריק לביא "למה לא אמרת לי" (מ' עמוס קינן, ל' יוחנן זראי). בהערות לשיר כתב כהן: "אריק לביא בחור לעניין (הוא משחק גדול ב"חור בלבנה") נ.ב. תשתה קפה תורכי זה עולמי". באותו פרויקט, אגב, חידש דני סנדרסון את שירו של כהן "שישי שבת"...

באלבום הזבובים היה כהן שותף לכתיבת רוב השירים, ביניהם "(That's Not) Carol", "את" ו"רוק הזבובים" ("מה לא ידעתם אין דבר כזה פה רוק'נ'רול...").

במרץ 1999 יצא אלבום הבכורה שלו, טוב לנו יחד, בעיבוד והפקה מוסיקלית של פיטר רוט ובייעוצו האמנותי של דן תורן (שגם ערך את מילות השירים). מאור כהן המשיך את הקו הרגוע, המעט נוגה, כאילו משועמם, של סוף ימי זקני צפת. הוא כתב והלחין את כל השירים, ביניהם "זה אני זה אתה" (דואט עם פיטר רוט), "מה ידוע על היום הזה", "הכי יפה בעולם", "אני זוכר את הכל" ו"אפור" . בהקלטות ניגנו יובל קיינר (מזקני צפת) בתופים וכלי הקשה, פיטר רוט בגיטרות, בס וכלי הקשה, טל שגב בפסנתר, האמונד ופנדר רודס ואיתם נגנים נוספים בחלק מהשירים.

הוצאת האלבום לוותה בהופעות אחדות עם יהלי סובול (שהוציא באותו זמן את אלבום הסולו הראשון שלו - סוס. כהן וסובול כתבו יחד שירים אחדים, ביניהם "יום" שהוקלט וצורף כבונוס לאלבום טוב לנו יחד (ויצא גם באוסף רוק & רול של "הד ארצי").

ב-2000 יצא לאור האלבום צעצועים מהבית-ספר הישן של צמד ראות ובו הלהיט "שקט שקט בייבי". באותה שנה יצא באלבום אוסף נענע מספר ארבע שירו של כהן "סע לחול", שהתקבל שנה לפני כן לפסטיבל הזמר המחודש, אך נפסל לאחר שכהן ביצע אותו בהופעה חיה ב"בארבי" בניגוד לתקנון. כהן התחיל גם לעבוד עם פיטר רוט על אלבום משירי המשורר הצרפתי בודלר, על אלבום עם שותפו לזקני צפת אורן לוטנברג וגם על אלבום סולו שני.

בשנת 2000 יצא לאקרנים סרטו של גור בנטביץ' "משהו טוטלי" בכיכובו של כהן.

ב-2001, באלבומו של דני סנדרסון תולדות המים, שר כהן את שירו של סנדרסון "עברה על הרוק" בעיבוד סנדרסון ועובד אפרת. בספטמבר אותה שנה הופיע כהן במופע "איך כש..." לזכרו של יוסי אלפנט ז"ל בגרסה מלאת אנרגיה לשיר "Education" של להקה רטורית.

בנובמבר 2001 יצא לרדיו "בטלפון", שיר ראשון של הצמד הבליינים: מאור כהן ואורן לוטנברג. אחרי שנתיים (במהלכן הופיע כהן בערבי שירה בציבור בבארבי עם איגי וקסמן, ובמקביל הריץ מופע עם הרכב שכלל את פיטר רוט, רן שמעוני ותמיר שקולניק, ולוטנברג עבד עם ברי סחרוף וג'וני שועלי), הוציאו הבליינים שני סינגלים נוספים, "שוביניסט" ו"גולה גולה".

באוגוסט 2003 יצא אלבום הבכורה של ההרכב, ושמו שירים של מלחמות. האלבום, שהופק מוסיקלית על ידי לוטנברג, כלל את שלושת השירים שיצאו לרדיו ואת "השד" בו התארח ברי סחרוף. אורחים נוספים באלבום היו יוסי פיין, ז'אן פול זימבריס, פיטר רוט, תום מוכיח ואייל קצב.

בשנת 2005 הוציא כהן את הסינגל "מבוע הדם", השיר הראשון מתוך פרויקט שירי בודלר, אותו הפיק פיטר רוט. השיר תורגם על ידי דורי מנור והולחן על ידי כהן. את העיבוד והניצוח עשה לסלו רוט, סבו של פיטר, עם התזמורת הפילהרמונית Satu-Mare ברומניה.

מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2022 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון