דיסקוגרפיה: משה הלל

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

בשנות ה- 70 היה משה הלל משתתף כמעט קבוע בפסטיבל הזמר המזרחי "למנצח שיר מזמור", ושיריו זכו במקומות הראשונים והפכו ללהיטים. הוא הוציא אלבום שכלל את להיטיו, אך לא התמיד בבניית הקריירה שלו ובמהלך השנים הסתפק בהקלטת שירים בודדים.

ביוגרפיה

הלל, שכונה בתחילת דרכו "הצנחן המזמר", "התגלה" על ידי דן בן אמוץ, שהזמין אותו לשיר בערבי הראיונות שהנחה ב"חמאם". הוא פרץ לתודעה ב- 1970 בלהיט "הנער עם הבנג'ו", שנכתב על ידי תרצה אתר ועמי שביט. בעקבותיו הוזמן להופיע בפסטיבל הזמר המזרחי "למנצח שיר מזמור" מס' 2 (1971) ובו שר את "יעקב התמים" ("אל תירא ישראל"), שהיה שירו הראשון של אביהו מדינה. השיר זכה במקום השלישי בפסטיבל, והלל הפך להיות אורח כמעט קבוע בתחרות. כעבור שנה הוא זכה במקום השני בפסטיבל בשיר "לא הבל היופי" וב - 1973 שר את "שלוש יונים", שכתבו לו עקיבא נוף ועמי שביט. ב- 1976 הוא שב לפסטיבל וזכה במקום הראשון עם השיר "חג לי".

השירים הראשונים ששר בפסטיבל הזמר המזרחי הפכו ללהיטים ונכללו באלבומו הראשון לצד שיר הנושא מההצגה "פאפא ליאון" והלהיטים "אהבה בעשן" ("שיח ורדים"), ו"אל תלך רחוק". זיהויו המובהק של הלל עם פסטיבל הזמר המזרחי היה בסופו של דבר בעוכריו, והוא לא הצליח לפתח קריירה מקצועית רחבה ומגוונת יותר למרות קולו החם והחזק.

להיטים נוספים שהקליט במהלך השנים היו "זה קרה", גרסה עברית לשירו של חוזה פליסיאנו מפסטיבל סן רמו, "המטאדור" של ברזילי ובדיחי (1974), "נערה לחורף" ו"שיר שבת" ("לכו נרננה וגם דרור יקרא"), שהוקלטו ב- 1978 ללחניו של בועז שרעבי, והשיר "חיים גנובים" מתוך הסרט "אבא גנוב" (1988). את השיר הלחין הלל למילים של אילן גולדהירש, שכתב רבים מלהיטיו.

ב - 1996 הוציא הלל אלבום אוסף, שבו הופיעו מיטב השירים שהקליט ב- 25 שנות הקריירה שלו.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון