דיסקוגרפיה: סיון שביט

ביוגרפיה מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

בין הזמרות והיוצרות שפרחו במוסיקה הישראלית בשנות התשעים, בלטה סיון שביט בשירתה העדינה והנוגה, ובאוירה המלנכולית קסומה שיצרה ברוב שיריה. היא זכתה בתשומת לב נאה כשהוציאה אלבום בכורה מפתיע באמצע העשור, אך לא השתמשה בהצלחה הזו כפתיחה לקריירה פעילה. כמו בשירים שלה, כך גם בין השירים,, היא עשתה את זה לאט ובקצב שלה. מתברר שלא תמיד היא היתה כזו...

ביוגרפיה

הסיבוב הראשון בקריירה של סיוון שביט התחיל ב-1989, כשהובילה הרכב בשם סיוון עם הגיטריסט-מלחין זיו גולנד (שלום הציבור), נגן הבס עמוס פרידמן והמתופף ז'אן ז'ק גולדברג (הקליק, הפליטים, פורטיס ועוד). באמצע השנה יצא בתקליט שדרים שיר ראשון שלה: "נסיכות לא מתות" (מ' שביט, ל' וע' גולנד). עובד אפרת הפיק וניצן זעירא עם חברת התקליטים שלו "נענע" נתנו את חסותם. שירתה וגישתה הפנקיסטית משהו של שביט הזכירה מעט את סי היימן, אך השיר לא זכה בתשומת הלב שקיבלה היימן באותה תקופה.

בהמשך השנה יצא שיר שני של שביט, "האופנוען" (מ' ול' שביט וגולנד, ל' גולנד) בהקלטתו השתתף המפיק המוסיקלי שלו עובד אפרת בגיטרה, קלידים וקולות וכן אורח מיוחד: ברי סחרוף, באחת ההקלטות הראשונות שלו לאמן אחר, בגיטרה. השיר הושמע הרבה יותר מקודמו והיה הראשון של שביט שיצא לאור באלבום נענע אוספ מספר אחת.

הדף שצרפה חברת התקליטים לאוסף, הבטיח ששביט מגבשת אריך נגן ראשון, אך למרות שסיוון השלימה הקלטת לא מעט שירים ואף הופיעה מעט, נפסקה ההפקה באמצע ושביט נעלמה מעיני התקשורת למשך תקופה ארוכה מאד.

היא אמנם המשיכה להקליט, אבל רק פרסומות ובעיקר דיבובים לסרטי ילדים.

ב-1994 חזרה שביט מההפסקה הארוכה ושרה קולות באלבום ג'ינג'יות של הג'ינג'יות, בו שרת בן זוגה אמיר צורף.

ב-1995, הקליטה שביט, באוירה שונה מאד מזו של סיוון הפנקיסטית את אלבומה הראשון, הכחול האפור הזה בהפקתו המוסיקלית של אמיר צורף. אלבום קצרצר (פחות מ-35 דקות) באוירה חורפית נוגה, כפי שמרמז שמו. שביט שרה-דקלה-לחשה מתון ומופנם שירים שכתבה להם את המלים, הלחינה ביחד עם צורף, ועיבדה עם צורף ורונן שפירא. בלטו בין השירים "נשקי אותי" ו"הכחול האפור הזה" שהיו להיטי רדיו גדולים. בלטה גם הגיטרה המופלאה של צורף, ובשירים אחדים נשמע משור בו ניגן צבי רוזנפלד.

אחרי הוצאת האלבום יצא תקליטון ובו רמיקס לשיר מתוכו "סבונים". שביט גם הופיעה מעט מאד עם שירי האלבום.

ב-1996 שרה שביט קולות בהפקה נוספת של אמיר צורף, אלבום המצעדים של יוסי בבליקי.

ב-1999 באלבומו של אסף אמדורסקי מנועים שקטים השתתפה שביט (עם אמדורסקי ויהלי סובול) בכתיבת המלים לשיר "15 דקות".

ב-1999 התארחה שביט באחדות מהופעותיו של עמיר לב.

בשנת 2000 באלבומו של עמיר לב הופעה חיה בבארבי התארחה שביט בשירו של לב "קסם".

בשנת 2003 יצאה שביט לסיבוב הופעות משותף עם אביתר בנאי, בו ביצעו השניים מלהיטיהם האינדיבידואליים ("מתי נתנשק", "נשקי אותי", "שמתי לי פודרה", "הכחול האפור"), בתוספת שירים חדשים שטרם הוקלטו.

מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2021 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון