דיסקוגרפיה: פורטרט

ביוגרפיה מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

פורטרט ניסתה להיות שונה. בסוף שנות ה-80 ובעיקר בתחילת שנות ה-90, כשרוב הרוק הישראלי הצעיר שאף להיות יותר מכוסח, מחוספס, גראנג'י וכועס (ואף הגיע להישגים בתחום), רצו חברי פורטרט בעיקר לעשות שמח, ליצור פנקי (Funky) קופצני שחור ברוחו, רקיד ומוחצן. היו ללהקה לא מעט להיטים בתחום הזה, שהיה די שולי במוסיקה הישראלית, אך דווקא בחצי השני של שנות ה-90, כשהמוסיקה השחורה "עשתה עלייה", לפורטרט לא היה כוח להמשיך.

ביוגרפיה

באמצע שנות ה-80 היה רון רוזנפלד זמר בכמה להקות שוליים של "גל חדש" בעירו רעננה, ביניהן לום דיטריך ועוד. ב-1988 הוא ניסה להשתלב במוסיקה הישראלית המקובלת כשכתב שירים לכיוונים נעלמים של אילנה אביטל.

ב1989 הקים רוזנפלד את פורטרט עם חברים מלהקותיו הקודמות (הגיטריסט ברוך רבה והנשפנים ליאור בלכר ואמיר פרי) וחברים שניגנו באותה שנה בלהקת הפיצוץ של ירמי קפלן: עמיר "ג'נגו" רוסיאנו בבס, ערן שרון בקלידים ונושי פז בתופים.

ההרכב הראשון הזה של פורטרט הקליט בסוף השנה שיר שכתב רוזנפלד והלחין עם רבה: "שרה שרה שיר שמח". את השיר עיבד והפיק מוסיקלית טכנאי ההקלטה עמיר בן-משה, שיצר ליווי כלי נשיפה שונה מאוד מהמוסיקה הישראלית המקובלת, אך השיר משך רק מעט תשומת לב.

המצב מבחינה זו השתפר מאוד ב-1990 כשהלהקה הקליטה שני שירים בעיבוד והפקה משותפים לה וליהודית רביץ: "דגיצ'י (אם לא הייתי)" ו"כמה זה מתוק". בהקלטות השתתפו זהר פרסקו בכלי הקשה וכפיר בן-ליש בקולות. הרכב הלהקה השתנה בינתיים, כשיוסי עזר החליף את ג'נגו בבס ואלי ניסן את רבה בגיטרה.

ב-1991 הקליטה הלהקה בעיבוד והפקה משותפים עם יזהר אשדות שירים נוספים, שחלקם הפכו ללהיטים גדולים: "הכל מבינה", "פתי מאמין", "אש מים" ו"כמה את יפה".

הלהקה הופיעה הרבה בכל מסגרות "הרוק הישראלי הצעיר" של התקופה, ובין השאר תועדה בתוכנית "קול הפופ" בערוץ 2 הניסיוני בביצוע של "הכל מבינה" בהופעה ב"רוקסן". לשיר "דגיצ'י" ביימה לימור חביב קליפ קופצני, שבלט בתחרות הקליפים בחיפה.

ב-1992 השלימה הלהקה את הקלטת אלבומה הראשון, בין השאר עם גרסה מדליקה ללהיטו של דורי בן-זאב "ואתם רוקדים". באמצע השנה יצא האלבום, הכל מבינה, וזכה להצלחה נאה, לפחות בהשמעות ברדיו.

בסוף השנה השתתפה הלהקה בתקליט חידושי השירים שהפיקה גלי צה"ל, שוב יוצא הזמר. היא חידשה בו את להיטו של אריס סאן "סיגל" ואילתרה שיר-בדיחה קצרצר בשם "תביא לי ערק".

בראשית 1993 הקליטה פורטרט את אלבומה השני, בהפקה מוסיקלית של יוסי פיין ובעיבוד של פיין עם הלהקה. הפעם הדרך לאלבום הייתה מהירה, ובאמצע השנה יצא האלבום הפורטרט האחרון, שכלל לא מעט להיטים, ביניהם "קר לי וזה לא בגללך", "קליפה", "עד אלייך", בהפקה אמריקאית מושלמת בצליל שלה (וגם בליווי קליפים מדליקים). פרט לשיר אחד, רוזנפלד כתב את המילים וגם הלחין או השתתף בהלחנת להיטי האלבום, שירי פנקי קופצניים, מלאים במשחקי מילים ("לקקי לי את הקלי - פה") וראפ משעשע ("היא גרה ברמת אביב בדירה שכורה"), שהסתירו את השירים הפחות מוחצנים והלא פחות יפים שהלחינו חבריו, ביניהם "ציירי לי קשת" (ל' פז), "אמצע תשובה" (ל' ניסן) ו"דמעות בפנים" (מ' ול' עזר). אולי זו הסיבה לשם האלבום: החברים חשו שהביטוי האישי שלהם בתוך מסגרת פורטרט מגביל אותם וחשבו שהלהקה הגיעה לסוף דרכה.

פז עזב את הלהקה ואת הנגינה בתופים (והפך לגיטריסט). בלכר פרש מהלהקה (אך חזר והתארח בהמשך). עזר ופרי הצטרפו ליוצא גן חיות שחר בן-ברק להקלטות להקתו God Made Television. עזר גם השתתף בחלק מהלחנים באלבום הלהקה Enough Exaggeration וב-1994 הקים אולפן הקלטות משלו, "אולפני בורי".

ובכל זאת, בסוף 1994 חזרה פורטרט לאולפן ההקלטות והקליטה את אלבומה השלישי, פונקי ביזנס, בעיבוד של הלהקה ובהפקה מוסיקלית של עזר, שרון וניסן. האלבום הגביר את הקו הפנקי של קודמו ונשמע עוד יותר "שחור". לצידו של רוזנפלד בלט קול נשי (של דנה בן-עמי), וצליל הלהקה התרחב וגדל עם הגיוון בכלים (ובסמפלרים) בהם ניגנו חבריה (ניסן בגיטרות, בס, קונטרבס, שירה, תופים וקולות, פרי בתופים, קולות וחצוצרה, עזר בבס, גיטרה חשמלית, סמפולים, קולות, בנג'ו ותופים ושרון בקלידים ותכנותים). לאלה הצטרפו אורחים בכלי נשיפה, כינורות וקולות שונים ומשונים. למרות שנוצר כביכול אחרי שיאה של הלהקה, היה פונקי ביזנס אלבום מוצלח שכלל רגעים מעניינים במוסיקה ואפילו מפתיעים בסאונד שלהם, עם שני להיטים שמחים (וגם קליפים): "פונקי ביזנס" ו"כל הכוונה", אחד עצובים: "כוח להגיב" ושני קטעי אלתור משעשעים: "פורמייקה" (על פי "קיץ אידיאני" של הזמר הצרפתי ג'ו דאסן) ו"קורדרוי" (על פי החצוצרן הרב אלפרט) ועוד.

האלבום לא הצליח, ודווקא כשהמוסיקה השחורה החלה לתפוס תאוצה בדעת הקהל הישראלית, פורטרט פרשה מהמירוץ. היא לא התפרקה רשמית, וחברי הלהקה ממשיכים להתעסק במוסיקה, אך כפורטרט הם חזרו להקליט רק עוד פעם אחת, ב-1997, כשחידשו את להיטו של יורם ארבל "אני אצבע את השלכת בירוק" לפרויקט עבודה עברית.

בשנת 2002 התאחדה פורטרט להופעה בתוכנית "לילה גוב 2" ולמופע תחת השם "פורטרט 2002".

מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון