דיסקוגרפיה: פסיכופט צעיר

ביוגרפיה מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

פסיכופט צעיר היה צמד (או פרויקט), שהוציא אלבום יחיד ב1997, דווקא בתקופה שבה היה נדמה, כי לסוג כזה של יצירה לא-מסחרית אין סיכוי להצליח באווירה מקדשת-הרייטינג בישראל. בכל זאת, חברי פסיכופט צעיר, רוגל אלפר ואסף גברון, הצליחו להוציא אלבום (ודווקא מוצלח!), משתי סיבות עיקריות: הם הוציאו את האלבום לגמרי לבד, ללא תמיכה של חברת תקליטים, והם עשו את זה שלא למטרות רווח או הצלחה מסחרית, אלא בשביל הכיף וההנאה שביצירה.

ביוגרפיה

רוגל אלפר החל את דרכו המוסיקלית בראשית שנות ה80, בצמד עם הגיטריטס-זמר רם אוריון. הם קראו לעצמם הדה בושס (כשמה של העיתונאית הנודעת), והקליטו עשרות שירים שבוצעו רק פעם אחת - באולפן ההקלטות. המוסיקה שלהם הייתה שילוב של שירים בדואיים, קטעי קאנטרי, שירי דת, ג'אז ורוק. הצמד הופיע רק פעם אחת, ביוני 1988, תחת השם גו גו גו, כלהקת חימום לנושאי המגבעת בתיאטרון "פרגוד" בירושלים. ההופעה הזו חתמה שבע שנות פעילות דלילה של הצמד, שלא הוציא לאור את הקלטותיו.

אסף גברון, גם הוא מחברי הקבוצה שהקיפה את נושאי המגבעת (הוא, בין השאר, כיכב בקליפ שלהם לשיר "LIVE בבית שמש"), החל בסוף 1988 לכתוב ולבצע שירים בעצמו. לצורך הקלטתם הוקם הרכב ירושלמי אלטרנטיבי נוסף, הפה והטלפיים, שבו השתתפו גברון, אהד פישוף ורם אוריון. הלהקה הקליטה קסטה בשם בין הים והביצות (שיצאה ב1989 בהוצאת "האוזן השלישית"). בקסטה נכלל חידוש ל"גבעת התחמושת" (מ' יורם טהרלב, ל' יאיר רוזנבלום), וכן שירים מקוריים ששלושת חברי הלהקה כתבו והלחינו. הפה והטלפיים לא הייתה פעילה מחוץ להקלטת הקסטה, ואת הפרויקט הבא שלה יצרה שש שנים לאחר מכן, בסוף 1994. אלבומה השני, הפה והטלפיים בחלל, שיצא ב1995, כלל בין השאר חידוש ל"שיר סיום" (מ' ול' רוגל אלפר) של הדה בושס.

ב1996, אחרי שנים אחדות שבהן גברון ואלפר העדיפו כתיבה על פני יצירת מוסיקה במשרה מלאה (גברון כסופר צעיר ומפתיע, ואלפר כמבקר מוסיקה וטלוויזיה חריף), יצרו השניים את פסיכופט צעיר, ספק צמד, ספק להקה, ספק פרויקט חד פעמי. אלפר כתב והלחין את כל שירי האלבום של הצמד. השירים הביעו, כמו שירי הפה והטלפיים, מחאה והומור מריר, בהגשה אינפנטילית במתכוון, ובהפקת "לו פיי" פרועה ומקורית. בין הבולטים בשירי האלבום היו: "טלוויזיה", "מאנצ'יז", "פסיכופט צעיר" ו"לאן נעלמו כל החבר'ה" (שזכה גם ל"תלפיות רמיקס"). האלבום הסתיים בקטעים נסתרים - חידושים ללהיט של הבנגלז, "Eternal Flame", ולשיר הילדים "רכב עצור". באלבום שר אלפר וניגן בגיטרות ובקלידים, וגברון תכנת ושר. שניהם יחד הפיקו מוסיקלית. התארחו באלבום רם אוריון בגיטרות, בס והפקה מוסיקלית בשני שירים, שבהם השתתף גם עמיתו ללהקת בתרי זוזיי, סטיב מאריוט, בתופים. רן שריג עזר בהפקה בשלושה שירים.

האלבום המיוחד והמאוד מרענן בגישה שלו יצא ב-1997 בהפקת "הפה תקשורות", ולא זכה לתשומת לב רבה. אלפר וגברון גם לא עשו הרבה כדי לקדמו (הופעות, ראיונות וכד'), ואחרי הוצאתו שבו לעיסוקיהם האחרים.

מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון