דיסקוגרפיה: רונית אופיר

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

הזמרת רונית אופיר היא מנושאות הדגל של הזמר העברי הקלאסי בשנות ה-90 והיא מרבה להקליט אלבומים וקלטות שבהן היא מחדשת שירים ישנים ממיטב הרפרטואר הישראלי של כל הזמנים.

ביוגרפיה

אופיר נולדה וגדלה בקיבוץ המעפיל ושרה מגיל צעיר בכל אירוע בקיבוץ. בצבא שירתה בצוות הווי חטיבת הצנחנים ובהמשך בלהקת פיקוד המרכז. בתוכניתה ה- 19 של הלהקה, "שר מי ששר אחרון", היא שרה בין היתר כסולנית עם נאוה ברוכין את שירו של יאיר רוזנבלום "מקפלות המצנחים".

בתום שירותה היא נסעה לארה"ב וכשחזרה לכאן בסוף שנות ה- 70 הצטרפה לצוות המופע "שלושים שנה ושיר", שהוקם לרגל שנת ה-30 למדינה ושר, בין היתר, בפסטיבל הזמר תשל"ט (1979) את השיר "עוד לא אבדה תקוותנו".

בשנות ה-80 שיחקה אופיר בהצגות בתיאטרון "הקאמרי" ובתחילת שנות ה-90 פגשה את המפיק אמנון ברנזון, שהפך גם לבן זוגה. הם החלו להופיע יחד במופע "העגורים חוזרים" ולאט לאט החל ברנזון לדחוף את אופיר לקדמת הבמה. הוא הפיק לה מופע יחיד, שהורכב משיריו המולחנים של נתן יונתן, ובהמשך הוקלטו השירים לאלבום הסולו הראשון שלה, שמתוכו הצליחו במיוחד השירים "צלילי קסטה רחוקים" ("פלורידה") ו"צריך לחזור". שירים אחרים ששרה אופיר במופע הולחנו על ידי יצחק קלפטר, שלמה יידוב, חנן יובל ושם טוב לוי. מעודדים מקבלת הפנים החמה שלה זכו המופע והאלבום המשיכו ברנזון ואופיר להקליט אלבומים נוספים משירי שירי ארץ ישראל החדשה והישנה. הם הקליטו אלבום משירי המופע "העגורים חוזרים", שזכה להצלחה רבה בקרב שוחרי הזמר העברי הקלאסי, אלבום של שירי זיכרון ולוחמים, שנקרא על יפי נערים, ואלבום שלא זכה להצלחה, של שירים חדשים שנכתבו במיוחד עבורה.

אופיר המשיכה להקליט שירים ישנים בעיבודים אקוסטיים וצנועים, שהבליטו את קולה החם, וב- 1996 ראו אור האלבומים 3000 לירושלים, שכלל שירים שנכתבו על העיר לאורך השנים, ושירים לנוגה (שם בתה), שבו היא שרה את השירים שהיא אוהבת, מ"שיר ההד" ו"הרחק בלילה", הישנים ועד ל"שלל שרב" ו"דברים שרציתי לומר" החדשים יותר. היא הוציאה גם שתי קלטות עם "שירים ממיטב הזמר העברי", שנמכרו בעיקר בהופעותיה הרבות במסגרות "מועדוני הזמר" הפופולריים. קלטת הוידאו שהוציאה כללה מבחר משיריה המוכרים על רקע נופי הארץ, וזמן קצר לפני מותו של סשה ארגוב היא הקליטה אלבום משיריו הפחות מוכרים ומלחניו המאוחרים.

ב- 1998, שנת היובל למדינה, היא הקליטה את האלבום המשולש למולדתי, שאותו הקדישה לדובי שמיר ובנו ערן, שנהרגו בעת שירותם הצבאי בהפרש של 20 שנה זה מזה. באלבום הופיעו שירי ארץ ישראל הישנה משנות ה- 20 ועד שנות ה- 50, כפי שהופיעו בשירון "מזמור" בהוצאת הקיבוץ הארצי-השומר הצעיר. אופיר סיפרה שהשירון, שהיה על תמיד על מדף הספרים בחדר ההורים שלה בקיבוץ, היה ספר המזמורים והתפילות שלה עד לגיל 12, שבו נטשה אותו לטובת שירים חדשים ואופנתיים יותר.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2020 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון