דיסקוגרפיה: רותי נבון

ביוגרפיה מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

רותי נבון הייתה אחת מכוכבות הפופ-רוק הראשונות של שנות ה-70. בדומה לרוב כוכבות הפופ בעולם באותה תקופה היא לא יצרה את שיריה בעצמה, אך היא ניחנה בתכונות חשובות אחרות: היא הייתה יפה וסקסית ושרה חזק ועם הרבה נשמה. היא בחרה לשיר בדרך כלל קטעי פופ רקידים שהפכו ללהיטים גדולים. הקריירה שלה נמשכה זמן קצר בלבד, בעיקר מפני שנבון בחרה לנסות את כוחה בחו"ל ואחר כך החלה חוזרת בתשובה, מה שלא איפשר לה להמשיך במוסיקה.

ביוגרפיה

רותי נבון התגלתה על ידי אלדד שרים בצוות הווי פיקוד ההדרכה אותו הוא ניהל. בשנים 1971 - 1972 היא כיכבה בתוכנית הלהקה "שמח בלב" (עם הלהיט "כל מה שרציתי") לצידו של יוני נמרי, ואף הייתה לראשונה סולנית בשיר "איש קטן", שהצליח במצעדים בראשית 1972.

באמצע 1972, מייד לאחר שחרורה, "נחטפה" נבון להפקת מחזמר הנשמה "אל תקרא לי שחור" שכתב דן אלמגור והלחין בני נגרי. נבון שיחקה לצידם של עוזי פוקס, דודו זר, אברהם פררה ואחרים, הייתה סולנית בשירים "שלגיה" ו"בסי סמית" וגם בלטה בלהיטים הגדולים של המחזמר, "יום יבוא", "אשה כושית" ו"הללויה". הפקת "אל תקרא לי שחור" רצה בהצלחה עצומה יותר משנה והפכה את כוכביה, פוקס ונבון, לאלילי נוער.

אחד הראשונים שזיהו את כישרונה של רותי נבון ב"אל תקרא לי שחור" היה צביקה פיק. בתחילת 1973 הוא הלחין לה להיט ענק, "בין האצבעות", ובהמשך השנה שיתף אותה בהקלטת להיט גדול שלו, "הרקדן האוטומטי".

נבון נחשבה להבטחה גדולה במוסיקה הישראלית, הופעותיה (בליווי הרכב רוק משובח שכלל את חיים רומנו בגיטרה ומאיר ישראל בתופים) הצליחו מאוד, ומיטב יוצרי הפופ הישראלי כתבו לה שירים.

ב"פסטיבל הזמר והפזמון" 1973, שהוקדש לחגיגות חצי יובל למדינה, שרה רותי נבון את "נצח ישראל לא ישקר" (בליווי שוקולד מנטה מסטיק ואף אוזן גרון).

אחרי הפסטיבל נסעה נבון לנסות כוחה בארה"ב ולקחה עימה הקלטות-דוגמה באנגלית, ביניהן כאלה שהופיעו אחר כך באלבומה ("Gone Too Far" ו"Whoever She Was"). הניסיון בארה"ב לא הצליח, ונבון חזרה ארצה והמשיכה להקליט להיטים, ביניהם "חשמל בכפות ידיך" ו"גשם בעיתו".

בסוף 1974 יצא אלבומה הראשון (והיחיד), רותי נבון, שהיה בעצם אוסף הקלטות מתחילת הקריירה שלה, מימי הלהקה הצבאית ועד יציאת האלבום.

אחרי הוצאת האלבום המשיכה נבון לנדוד בין ישראל וארה"ב, כשבשני הצדדים הקריירה שלה לא ממש ממריאה. שם היא הופיעה בעיקר במועדוני שירה ישראליים, וכאן הצטרפה לצוות תוכנית הילדים הטלוויזיונית "ראש כרוב" והשתתפה בהפקות טלוויזיוניות שונות.

עוד ב-1974 השתתפה נבון בהפקה טלוויזיונית ובתקליט שירי ביאליק עם שלמה ארצי, יוני נמרי, מיכל טל, צילה דגן ואחרים.

ב-1975 בתקליט שירי תוכנית הטלוויזיה ראש כרוב הייתה נבון סולנית בגרסאות עבריות (שכתבה תלמה אליגון) ל"On Top Of The World" ("על גג העולם") ו"I Believe In Music" (מנגינה היא שמש").

ב-1978, אחרי שלוש שנים בארה"ב בניסיונות לבנות קריירה בעזרת דוד קריבושי, חזרה נבון ארצה להופעה ב"פסטיבל נביעות". בליווי להקה חזקה (דוד קריבושי בקלידים ועיבודים, אריק כהן בבס, חיים רומנו בגיטרות ומאיר ישראל בתופים) היא שרה את להיטיה: "חשמל בכפות ידיך", "בין האצבעות" וגם מחרוזת להיטי דיסקו:

"Don't Leave Me This Way", "Could It Be Magic" ו"Never Can Say Goodbye". נבון גם שרה שיר חדש בשם "דבר לא השתנה", אך בעצם הכל השתנה בשבילה בשנים הבאות, בחיים ובקריירה.

ב-1979 יצא תקליט שדרים אחרון של נבון עם שיר אחד שהיה פרודיה על זמרים ששרים מהאף ושיר שני, פחות מצחיק: "זה היה סיפור של חורף" (מ' יהונתן גפן, ל' דוד קריבושי). אחר כך היא פרשה מתחום המוסיקה לטובת לימוד תורה והקמת משפחה.

בשנות ה-90 היו לנבון גיחות אחדות לכלי התקשורת בהן הוכיחה שהיא עדיין זמרת מעולה, אך דרך החזרה בתשובה בה בחרה הרחיקה אותה מעולם הפופ.

ב-2001 הפתיעה נבון כשחזרה להופעה במסגרת "רוקית" בהפקה מוסיקלית וגיטרה של שמוליק בודגוב ועם אשר פדי בתופים, צור בן זאב בבס ודויד פרידלנד בקלידים. היא הוציאה גירסה מחודשת ללהיט "פרחים בקנה". הגירסה, שזכתה לרמיקס דאנסי מידי חיים לרוז, היתה שיר הנושא לדרמה הטלויזיונית "ירוקות". שנה אחר כך כבר הופיעה נבון באופן חילוני לחלוטין בהצגה בשם "ינשופים" בתיאטרון באר שבע, דרמה מוסיקלית, לצד ליאון רוזנברג ורפי תבור.

בסוף 2002 הוציאה נבון אלבום, רותי נבון בהופעה, במסע אל עצמי. האלבום, שתעד את הופעתה בפסטיבל "ג'אז בים האדום", הופק ועובד על ידי שמוליק בודגוב.

באלבום נכללו חידושים לשירי דיסקו ונשמה כמו "Ain't No Stopping Us Now"

,"They Won't Go When I Go" של סטיבי וונדר ו"Natural Woman" של ארית'ה פרנקלין, לצד להיטיה הוותיקים "גשם בעיתו" ו"בין האצבעות".

מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2021 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון