דיסקוגרפיה: שרי

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

הזמרת שרי בלטה בסוף שנות ה-70 עם שירי הדיסקו והפופ שהקליטה בעברית ובאנגלית. להיטיה הגדולים היו "לעולם בעקבות השמש", "למה לא", "זה הרגע לאהוב", "דם חם" והלהיט באנגלית "LET'S GO WILD". רמת ההפקה של השירים הזכירה את זו של שירי הדיסקו מחו"ל והצלחתם הוכיחה שגם על רחבות הריקודים ניתן לרקוד לצלילי שירים המבוצעים בעברית.

ביוגרפיה

שרי נולדה למשפחת אליאס בטירת הכרמל ולפני הצבא שרה עם מיטב להקות הקצב שפעלו באזור חיפה והקריות. בצבא היא שירתה בלהקת פיקוד צפון ושם הכירה את מי שהפך מאוחר יותר לבעלה, המתופף והגרפיקאי שלומי גולד. שרי השתחררה מהלהקה זמן קצר לפני שזו החלה לעבוד על תכניתה "בלילה על הדשא" (1977), אבל גולד שנשאר עדיין בהרכב השמיע למפיק צביקה כגן שעבד איתם קלטת עם סקיצות שהקליטה שרי באנגלית. כגן התלהב ממה ששמע והחליט לעבוד עם שרי באופן צמוד ביחד עם שותפו, המוסיקאי רוני וייס.

כיוון שהדיסקו היה אז הסגנון העיקרי שהצליח מבחינה מסחרית החלו השניים לעבוד עם שרי על שירי דיסקו באנגלית שיועדו לחו"ל ותוך כדי עבודה שלחו גם את השיר "למה לא" לפסטיבל הזמר תשל"ח, ששימש לראשונה גם כתחרות קדם האירוויזיון 1978. השיר של שרי האלמונית התקבל באהדה רבה באולם, שם הוא נבחר ע"י הקהל במקום הראשון ובסיכום הכללי הוא הגיע למקום הרביעי המכובד וחשף את שרי לראשונה לקהל הרחב.

ההצלחה של השיר תפסה את שרי והצוות לא כל כך מוכנים והשירים היחידים שיכלו להוציא אז לרדיו בעקבות התחרות היו השירים שהקליטה באנגלית. השיר "LET'S GO WILD" הפך ללהיט ענק בתכניות הרדיו וברחבות הריקודים.

בחברת "מגנט" הבריטית, שבראשה עמד היהודי מייקל ליוי, התלהבו מהאלבום והפיצו אותו בחו"ל. בספרד הוא הגיע למקום הראשון במצעד שירי המועדונים, באנגליה הוא הגיע למצעד הדיסקו וגם בהולנד ובברזיל הוא זכה להצלחה.

היא הוזמנה להופיע בארה"ב ושהתה שם במשך שלושה חודשים. לאחר ההופעות שלה עם שירי הדיסקו היא השתתפה בג'אמים שנערכו במועדונים בניו - יורק ובהם הלהיבה את הקהל בביצועיה לשירים בסגנון הרוק הכבד של להקות כמו לד זפלין וסגול כהה, שאותם ביצעה עוד בתקופת נעוריה עם להקות הקצב של הקריות. חברת התקליטים האנגלית לחצה על שרי לעבור לחו"ל כדי שתוכל לדחוף אותה בצורה יותר משמעותית לשוק הבינלאומית, אבל היא לא עמדה בגעגועים למשפחה ולארץ והחליטה לוותר על הקריירה בחו"ל.

כשחזרה לארץ השלימה את אלבום הסולו הראשון שלה בעברית ובו כללה את הלהיטים "זה הרגע לאהוב" שנתן לאלבום את שמו, "אתה מבטיח" שהוקלט לפס קול הסרט "בלפר" (1978), "גלגל הזמן" ו"לעולם בעקבות השמש", שבוצע על ידה בפסטיבל הזמר תשל"ט, ששימש שוב כקדם אירוויזיון וזכה להצלחה גדולה אחרי התחרות. באותה שנה התברגו שלושה מלהיטיה לרשימת עשרת הגדולים במצעד הפזמונים הפזמונים העבריים השנתי, שבו נבחרה גם ל"תגלית השנה".

לאחר יציאת האלבום השתתפה שרי בפסטיבל שירי הילדים התשיעי וזכתה בו במקום הראשון עם השיר "ילדיסקו", שהפך ללהיט ובעקבותיו היא החלה להופיע גם בפני ילדים. באותה שנה היא הופיעה גם כזמרת החימום בהופעתה של להקת הדיסקו הגרמנית "בוני אם", שהופיעה בארץ בהיכל הספורט בתל אביב.

ב-1979 היא הקליטה אלבום נוסף באנגלית שנקרא "I'M FREE" וכעבור שנה כשהדיסקו כבר יצא מהאופנה היא הקליטה את הלהיט "דם חם", שהיה בעל אופי יותר רוקיסטי והוא הוביל את אלבום האוסף הראשון שלה שיצא בחברת סי.בי.אס.

ב-1982 היא הקליטה עם ירוסלב יעקובוביץ' כמפיק מוסיקלי את האלבום "פסיעה אחת קדימה", שהיה אלבום רוק שהקדים כנראה את זמנו (אחד מאלבומי הרוק הנשי הראשונים בארץ) ולא זכה להצלחה משמעותית. שרי הקליטה את האלבום גם בגרסא אנגלית, אבל גם מכאן לא באה הישועה והיא החליטה להוריד את הקצב ולהתמסר לחיי המשפחה שהקימה.

ב-1987 היא ניסתה לחזור עם שיר שהלחין לה אבנר קנר לפסטיבל הזמר שנערך בחגיגות הזמר העברי בערד, אך לשיר זה לא היה המשך.

הקאמבק המפתיע שלה התרחש ב-1995 כשהלהיט שלה "לעולם בעקבות השמש" נבחר להוביל אלבום אוסף של להיטי מסיבה עברית בעריכתו של קובי בן עטר והשיר, כמו האלבום כולו, זכה להצלחה עצומה שהחזירה את שמה של שרי לתודעה ולתקשורת. ב-1996 יצא דיסק האוסף הראשון שלה "דם חם", שכלל גם את שיר הנושא בגרסת רמיקס.

כשחודש פסטיבל הזמר העברי בשנת 2000 היא הוזמנה להשתתף בתכנית האומנותית שלו במחרוזת להיטים שביצעה ביחד עם זמרות נוספות שבלטו בפסטיבל הזה בשלהי שנות ה-70. באותה שנה היא הוזמנה להקליט את להיטה "לעולם בעקבות השמש" ב"גרסת קיץ" לפרוייקט הדאנס הישראלי "סברס".

בנובמבר 2002 יצאה שרי, במשותף עם עוזי פוקס, במופע רווי נוסטלגיה. במופע ביצעו השניים את להיטיהם השונים, לצד חידושים ללהיטים של אחרים. המופע המצליח השתכלל, ואל השניים הצטרף גם גבי שושן, למופע שרץ בהצלחה זמן רב.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2022 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון