דיסקוגרפיה: אלי גורנשטיין

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

השחקן והזמר אלי גורנשטיין מוכר בעיקר בזכות הופעותיו בתיאטרון ובמחזות זמר כ"צלילי המוסיקה" ו"היפה והחיה"). הוא משתתף גם בערבי מוסיקה שונים ומופיע כשחקן ומנחה בקונצרטים מוסברים לכל המשפחה עם מיטב התזמורות בארץ.

ביוגרפיה

גורנשטיין החל את דרכו בצוות הווי חטיבת הצנחנים ובלהקת פיקוד המרכז, שהעלתה ב- 1972 את תוכניתה ה- 19 "שר מי ששר אחרון". בשנות ה-70 הוציא גורנשטיין אלבום משותף עם דליה פרידלנד, בשם דליה ואלי ביער הקסום. האלבום הכיל סיפורים ושירים מהמופע שהעלו השניים בבימויו של דני ליטאי. כל המילים באלבום נכתבו על ידי מירה מאיר, הלחנים נכתבו על ידי אברהם זיגמן והעיבודים נעשו על ידי רוני וייס.

הצלחתו הגדולה של גורנשטיין לאחר השחרור הייתה דווקא בפסטיבל שירי הילדים, שבו זכה במקום השני עם השיר "סיבה למסיבה". ב- 1978 הוא הנחה את הפסטיבל יחד עם ציפי שביט, והשניים שרו במסגרתו את השיר "שירו שירו ילדים". השיר בביצועו בפסטיבל, "לארצי יש יום הולדת", שנכתב לשנת ה- 30 של המדינה, הפך גם הוא ללהיט, ועם שביט הוא הקליט מאוחר יותר את "שיר המגזימנים" לאלבומה החברים שלי. ב-1979 השתתף גורנשטיין עם עוזי חיטמן ועם נירה עדי באלבום שירי הילדים עונות השנה. באותה שנה השתתף גם בסדרת הטלוויזיה לילדים "טלפלא", ובתקליט שיצא משיריה בעיבודו של מוני אמריליו.

בסרט "הלהקה", שיצא ב- 1978, גילם גורנשטיין את אחד הנגנים בלהקה הצבאית, שברגע האחרון מציל את הלהקה מהתפרקות באמצעות אקט הירואי של הקרבה עצמית ("זה רק לבן"). בין התפקידים הרבים שעשה בתיאטרון בלט במיוחד תפקידו הראשי בהצגה "אחרון הפועלים", שהועלתה בתיאטרון "בית לסין" בתחילת שנות ה- 80. בהצגה באה לידי ביטוי גם יכולת הנגינה של גורנשטיין בצ'לו. ב-1980 השתתף בסרט "חמש חמש" וביצע בו את השיר "אכלנו אותה". באותה שנה גם השתתף בתפקיד המספר בהצגה "סיפור פשוט" שעלתה בתיאטרון "הבימה". בתחילת שנות ה-80 הקליט את האלבום על עץ התות - אלי גורנשטיין בשירי ילדות. את כל השירים כתבה מיכל סנונית והלחין עוזי חיטמן.

באמצע שנות ה- 80 השתתף גורנשטיין במופע מוסיקלי, שהורכב בעיקר משירי משוררים. הרכב המופע, שכלל מלבדו גם את המוסיקאים אלדד לידור וגילה חסיד, הוציא תקליט שדרים, שבו שר גורנשטיין כסולן את השירים "פני המים" ו"עד מחר", שבוצע במקור על ידי נורית גלרון.

יכולות המשחק והשירה שלו הביאו אותו פעמים רבות אל בימת מחזות הזמר. ב- 1983 הוא נבחר לגלם את דמותו של טוביה החולב במחזמר "כנר על הגג", שהועלה בהפקת התיאטרון העממי של אברהם דשא (פשנל). גורנשטיין, שבגרסת המחזמר היו לו חמש בנות בוגרות, היה אז בן 30 בלבד, ולתפקיד גולדה אשתו נבחרה מרים זוהר, המבוגרת ממנו בעשרים שנה לכל הפחות. בעייתיות הגילאים פגעה באמינות ההצגה, אבל כנראה לא הייתה הסיבה העיקרית לביקורות הפושרות שקיבל המחזמר, שנאלץ לרדת מהבמה לאחר כמאה הצגות. בין מחזות הזמר הנוספים שבהם שיחק היו גם "צלילי המוסיקה" (1996) ו"היפה והחיה" (1998). בתיאטרון "הקאמרי" שיחק בהצגה "דבר מצחיק קרה..." (1994).

דיבוב סרטים לילדים הוא תחום עיסוק נוסף עבורו. בדרך כלל הוא מגלם את הדמויות הרעות והמפחידות, כמו למשל זו של סקאר, דודו חורש המזימות של סימבה בסרט "מלך האריות" מ- 1994.

בשנות ה- 90 שיחק גורנשטיין גם בהפקות האופרה הישראלית החדשה והוא מרבה להנחות ולשחק בקונצרטים מוסברים לכל המשפחה, שבהם הוא משתף פעולה עם מיטב התזמורות בארץ. בשנת 2000 הוא החל להופיע בערב "סינטרה, האיש והמוסיקה", שבו מלווים אותו קובי ארליך ולהקתו.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2023 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון