דיסקוגרפיה: בני אמדורסקי

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

בני אמדורסקי היה שותף לכמה מההרכבים הבולטים והמשמעותיים ביותר בזמר העברי. בין היתר, היה חבר בדודאים, בשלישיית גשר הירקון ובשלושרים, וכמפיק עמד מאחורי שלישיית החלונות הגבוהים, תקליטי ירושלים של זהב וירושלים של ברזל ומועדון ה"חמאם" ביפו, שהעלה הפקות בידור רבות מהארץ ומחו"ל. נוסף על כל פעילויותיו האמנותיות הספיק להיות גם בוהמיין ומסעדן, עד שהוכרע ב- 1994 על ידי מחלת הסרטן.

ביוגרפיה

אמדורסקי נולד וגדל בירושלים כבן למשפחה המתגוררת בארץ כבר ארבעה דורות. במלחמת השחרור השתתף כלוחם פלמ"ח בקרבות על העיר ומאוחר יותר היה בין מקימי קיבוץ הראל ועבד כנהג משאית. כשפגש ב- 1957 את ישראל גוריון במסיבה, גילו השניים את שילוב הקולות היפה ביניהם והקימו את הדודאים, אחד הצמדים הבולטים והיציבים ביותר בזמר העברי, שהיו בין מייסדי הפולק בארץ.

במהלך שנות הדודאים, כשגוריון היה שקוע בעיסוקיו בתיאטרון ובפנטומימה, הקליט אמדורסקי אלבום סולו עם שירים כמו "אתן לך", "ואדי ערה" ו"שירי לי", ואף הקים הרכבים חדשים וביניהם שלישיית גשר הירקון (1964) עם אריק איינשטיין ויהורם גאון.

באותה שנה הקליט אמדורסקי כסולן את שיר הנושא לסרט "אולי תרדו שם" וזכה במקום הראשון בפסטיבל הזמר עם השיר "ילדתי אמרי", שאותו שר עם נחמה הנדל.

כשרונו של אמדורסקי בתחום היזמות וההפקה בא לידי ביטוי ב- 1967, כשחיבר בין אריק איינשטיין, שמוליק קראוס וג'וזי כץ והפיק את החלונות הגבוהים. לאחר מלחמת ששת הימים הפיק שני אלבומים, ירושלים של זהב וירושלים של ברזל, שכללו את מיטב השירים שנכתבו והוקלטו בתקופת המלחמה ואחריה והפכו לרבי מכר גדולים. בירושלים של זהב, שהצליח במיוחד, הופיע גם שיר שהקליט אמדורסקי, "אין שירים אחרים".

ב- 1969 הוא הקים עם שלום חנוך וחנן יובל את שלישיית השלושרים, שהמשיכה את תנופת הפולק-רוק בארץ, וכעבור שלוש שנים יזם את הפקת הטוב הרע והנערה, עם גוריון ועם ג'וזי כץ. השלושה העלו תוכנית בידור מצליחה, שהוקדשה לשירים מתורגמים ממיטב הסרטים ההוליוודיים של שנות ה- 30 וה- 40. המופע בוים על ידי צדי צרפתי, שמאוחר יותר ביים ערב משירי ברכט, "ההנאות הקטנות של החיים", בהשתתפותם של אמדורסקי, מירי אלוני ויוסי פולק.

אהבתם של אמדורסקי וגוריון לשירי עמים באה לידי ביטוי בשירים רבים שהקליטו עבור תכניות רדיו בקול ישראל. בתוכנית ובאלבום "קשת בענן" (1973) שר אמדורסקי סולו את השיר "פנינת המערב" ("Lilly Of The West") ובתוכנית "עמק הנהר האדום" (1982) שר כסולן את השירים "ויתרתי" (על פי "I'm Easy" של קית' קראדין) ו"אדבר איתך בשיר" (על פי "I'll Have To Say I Love You In A Song" של ג'ים קרוצ'י).

ב- 1990 העלה אמדורסקי עם גוריון וחנן יובל את המופע "שלושרים על גשר הירקון", בו שרו את מיטב השירים של שני ההרכבים לצד שירים נוספים כמו "אתם זוכרים את השירים", שבוצע סולו על ידי אמדורסקי.

אסף אמדורסקי, בנו של בני, הקים באותה שנה את להקת תערובת אסקוט עם ירמי קפלן וג'נגו. השיר הראשון שהקליטה הלהקה היה חידוש ל"מי מפחד מגברת לוין" של השלושרים, ובהופעת הבכורה של תערובת אסקוט הצטרפו לביצוע השיר גם אמדורסקי האב, גוריון ויובל.

בתחילת שנות ה-90 חלה אמדורסקי בסרטן ונלחם בו כמיטב יכולתו. הוא הקליט אלבום סולו עם בנו אסף, וזמן קצר לפני מותו, ב- 1994, נערכה לו תוכנית הוקרה בטלוויזיה, שבה שר את "אני גיטרה", שיר שכתבה לו נעמי שמר, שכל כך היטיבה לתאר בו את דמותו הססגונית.

לאחר מותו העלו לזכרו גוריון ויובל, יחד עם יוסי חורי ואורי הרפז (מהפרברים) את הערב "החברים של בני", שנערך לראשונה בפסטיבל ערד. בעקבות הצלחתו של המופע הוא המשיך לרוץ עוד פעמים רבות ברחבי הארץ ואף תועד באלבום. בשנת 2001 יצא כדיסק אלבום הסולו שלו מאמצע שנות ה-60. בינואר 2004, במלאת עשר שנים לפטירתו של אמדורסקי, הוציאה חברת הד ארצי אוסף כפול המסכם ב-35 שנות קריירה של הזמר בשם אני גיטרה.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון