דיסקוגרפיה: יהלי סובול

ביוגרפיה מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

בתל אביב, בראשית שנות התשעים, קמה חבורה של יוצרים ומוסיקאים ששינוי את פני המוסיקה הישראלית במשך העשור. חלק גדול מהם גר באותה סביבה, למד באותם בתי ספר, הלך לאותם מועדונים ופאבים והשתתף באותם הרכבים. יהלי סובול שהיה חלק מהחבורה הזו בלט בכתיבה הייחודית שלו (שהתבטאה בעיקר בלהקתו מוניקה סקס) אך גם מחוץ ללהקה, כסולן וכשותף בפרוייקטים עם אחרים.

ביוגרפיה

יהלי סובול, יליד נובמבר 1972, בנו של המחזאי יהושע סובול, היה זמר, גיטריסט ויוצר עיקרי בלהקת מוניקה סקס. הלהקה פעלה בשנים 1996-1993, הוציאה ב-1995 אלבום מצליח, פצעים ונשיקות (עם הלהיטים "מכה אפורה", "כל החבר'ה", "על הרצפה" ועוד), הופיעה כשלישייה בארה"ב (שם הקליטה שירים באנגלית), התפרקה בסוף 1996 וחזרה לפעילות בשנת 2000.

אחרי שנה בלונדון חזר סובול ארצה באמצע 1998 והחל להקליט שירים בעזרת ידידיו הוותיקים, נגן הבס פיטר רוט (ממוניקה סקס), הגיטריסט אורן לוטנברג (זקני צפת, ברי סחרוף) והמתופף יובל קיינר (זקני צפת). לוטנברג וסובול הפיקו מוסיקלית, רוט וקיינר הצטרפו לשניים בעיבודים.

ב-1999 יצא האלבום סוס בהפקת חיים שמש ודני מקוב מ"סנשיין רקורדס". יהלי סובול כתב והלחין בו את כל השירים, ביניהם כאלה שהפכו להיטי רדיו גדולים: "לא יכול בלי זה", "גבוה", "הודעות" (בדואט עם מלאני פרס) ו"אל תנדנד את הסירה".

באותה תקופה התארח סובול בהופעות אחדות של להקת הזבובים (ושר בהן בעיקר שירים של לו ריד). באלבומו של איש הזבובים מאור כהן, טוב לנו יחד, השתתף סובול עם כהן בהלחנת השיר "חבר'ה" (מ' מאור כהן), ואחרי הוצאת האלבומים (של סובול ושלו) שיתפו השניים פעולה במופע משותף. הם כתבו להופעות אלה שירים אחדים ביחד, ביניהם "יום" שצורף כבונוס לאלבומו של כהן ויצא גם באוסף רוק & רול של "הד ארצי".

בשנת 2000 איחד סובול את מוניקה סקס להקלטת אלבום שני.

במאי 2001 יצא לרדיו שיר ראשון מהאלבום השני: "הפוך בשמש". ביולי באותה שנה יצא האלבום המלא: יחסים פתוחים. בהפקה מוסיקלית של הלהקה (סובול, רוט ואבן-צור) ובעיבודים של הלהקה עם אלדד גואטה, הוקלטו 12 שירים חדשים שאת רובם כתב והלחין סובול. ביניהם "איש קש" ו"יחסים פתוחים" (ל' עם רוט), "מלכת היופי", "כביש מהיר" ו"מילי".

באותה שנה, באלבומו של דני סנדרסון תולדות המים שר סובול את שירו (של סנדרסון) "הרואה ואינו נראה" בעיבוד סנדרסון ועובד אפרת.

במופע "איך כש..." לזכרו של יוסי אלפנט ז"ל הוביל סובול את מוניקה סקס בחידוש שירה של להקה רטורית "שומר אריות" ובליווי אמנים נוספים במופע, ביניהם מאור כהן, ג'נגו, שלומי ברכה ועוד.

מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2021 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון