דיסקוגרפיה: ישראל גוריון

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

ישראל גוריון הוא אחד האמנים הרב-גוניים ביותר בארץ ופעילותו האמנותית כוללת, בין היתר, שירה, משחק, פנטומימה ובימוי לתיאטרון ולבידור. בתחום הזמר הוא מזוהה ביותר עם צמד הדודאים, שפעל מ- 1958 ועד למותו של חבר הצמד בני אמדורסקי ב- 1993. גוריון היה חבר גם בתוכנית השנייה של שלישיית גשר הירקון (עם אריק איינשטיין), בהרכב הטוב הרע והנערה (עם ג'וזי כץ) ובקשת בענן עם סוזאן ופרן. לאחר מותו של אמדורסקי הקים את החברים של בני עם חנן יובל וצמד הפרברים. בנוסף לפעילויותיו בהרכבים אלה הקליט גוריון אלבומי סולו אחדים, שבהם נתן ביטוי לטעמו האישי ולכשרונו התיאטרלי.

ביוגרפיה

גוריון התחיל את הקריירה העשירה שלו בצמד הדודאים. פרט לפעילותו במסגרת הצמד הוא הקליט אלבומי סולו ועסק גם במשחק ובפנטומימה (ואפילו השתתף בסיבוב ההופעות של להקתו של מרסל מרסו בארה"ב). באלבומיו שר בעיקר שירים שתורגמו לו משפות שונות על ידי דרורה חבקין, ידידתו מירושלים. שיר הסולו המצליח ביותר שלו היה "בוטנים", שאותו תרגם על פי שירו של ז'אק ברל. גוריון גם השתתף במופע "עולמו של ז'אק ברל" (1970) לצידם של ריקי גל, דני ליטני ואביבה שוורץ, שביצעו משיריו בעברית, בהפקת תיאטרון "בימות". כסולן הוא שר במופע את "הגוסס", "השור" ו"בר מינן", ועם גל וליטני שר את "רוזה".

בשנות ה- 70 הוא השתתף בהרכב המצליח הטוב הרע והנערה וגם העלה מופע של שירי זימה מתורגמים לעברית בשם "עומד לי על קצה הלשון". בנוסף השתתף גוריון גם באלבום קשקשתא מארח, בו שר את השיר "קרמיט ופיגי" עם נירה עדי. עם עדי הוא הגיש גם את תוכנית הטלוויזיה "שלוש, ארבע, חמש וחצי". אלבום עם שירי התוכנית בביצועם יצא ב-1981 ומשתתפים בו גם יונה אליאן וששי קשת שהגישו את התוכנית במקביל. בשנות ה-70 וה-80 הוא השתתף בסידרת תשדירי זהירות בדרכים, ששודרה בטלוויזיה החינוכית. סצנות קצרות מתוך הסידרה אף עברו דיגיטליזציה ומופיעות ב-CD ROM "החברים של קשקשתא". ב-1977 הוא הקליט אלבום נוסף לילדים בשם בלונים שכלל שירי ילדים שהלחין ועיבד אריה לבנון. ב-83 גילם את דמותו של ג'ימיני הצרצר באלבום פינוקיו על פי וולט דיסני. בסוף שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90 הוא גם השתתף בסידרה "סמוך עלי" ששודרה בטלוויזיה הכללית.

בתחום התיאטרון התחיל גוריון את דרכו כשחקן והשתתף, בין היתר, ב"פונדק הרוחות" בקאמרי (1962), ב"ארלקינו" בתיאטרון "העונות" (1963) וב-"חיי קליגולה" (1975). בהמשך התחיל לעסוק גם בבימוי של הצגות ומופעים בתיאטרון לילדים ולנוער, וביים ב"קאמרי" את מחזותיו של יוסף מונדי "סוגרים את הלילה" (1989) ו"מהגר עובר ושב" (1992) ואת המחזמר "פנטסטי" (1990). כבמאי היה גוריון אחראי גם לתוכניתה המצליחה של ציפי שביט "למבוגרים בלבד".

בקולנוע שיחק גוריון מאז שנות ה- 60 בסרטים רבים, ביניהם ב"דליה והמלחים" של מנחם גולן (1964), ב"חור בלבנה" של אורי זוהר (1965) וב"הדודה מארגנטינה" של ג'ורג' עובדיה (1983).

ב-2001 יצא דיסק עם שירי אלבום הסולו הראשון שלו מ-1966 ושירים נוספים כ"בונוס" מתוכנית גלי צה"ל "אולפן מס'1" שהוקלטה ב-1975 וממופע נוסטלגיה שנערך באולם "ענב" בתל אביב ב-2000.

ב-2005 הפתיע גוריון כשהוציא סינגל בשם "בשקט כזה". הסינגל, אותו הלחין למילותיה של אישתו מיקי, הוא שיר הנושא לאלבומו של גוריון, שייצא במאי. את הסינגל, כמו גם את האלבום המלא, הפיק ועיבד דניאל סלומון. לצד 11 שירים שכתבו הזוג מיקי וישראל גוריון, נכלל באלבום בשקט כזה גם שיר של לורקה, אותו תירגמה מספרדית רינה ליטוין.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2022 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון